Alergiczne zapalenie spojówek: przyczyny, objawy, leczenie
Alergiczne zapalenie spojówek dotyka ludzi w każdym wieku. Stan zapalny wywołują alergeny różnego rodzaju. Leczenie jest objawowe.
Alergiczne zapalenie spojówek jest stanem zapalnym cieniutkich błon, które pokrywają gałkę oczną oraz powieki od wewnątrz. Przyczyną tego typu zapalenia są alergeny.
Rodzaje alergicznego zapalenia spojówek
Alergiczne zapalenie spojówek można podzielić na 3 rodzaje:
- ostre, czyli takie, które pojawia się gwałtownie. Jego przyczyną jest jednorazowy kontakt z alergenem, przykładowo kontakt ze zwierzęciem, na którego sierść ma się uczulenie.
- okresowe, to znaczy powodowane przez alergen, który pojawia się sezonowo, najczęściej dotyczy pyłków roślin.
- przetrwałe, w przypadku którego z alergenami ma się kontakt cały rok. Powodować je mogą roztocza, pleśń, sierść posiadanego zwierzęcia, a objawy nasilają czynniki drażniące, takie jak dym.
Zobacz: Koty dla alergików – rasy najmniej uczulające
W przypadku każdego typu alergicznego zapalenia spojówek przyczyna jest jedna — alergeny.
Objawy alergicznego zapalenia spojówek
Objawy mogą mieć różną intensywność w zależności od stopnia uczulenia i czasu kontaktu z alergenami. Najczęstsze objawy alergicznego zapalenia spojówek są:
- swędzenie,
- łzawienie,
- opuchlizna,
- pieczenie,
- przekrwienie,
- uczucie "piasku" pod powiekami,
- ból.
Zobacz też: Zapalenie spojówek u dzieci
W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do alergologa lub okulisty. Diagnoza zazwyczaj polega na skórnych testach z alergenami wziewnymi lub pomiarze IgE (Immunoglobuliny typu E).
Leczenie alergicznego zapalenia spojówek
Leczenie przede wszystkim polega na, w miarę możliwości, ograniczeniu kontaktu z alergenami. Poza tym lekarz może przepisać lek obkurczający naczynia spojówek, lek przeciwhistaminowy, bądź połączenie obu w jednym preparacie. Zazwyczaj objawy alergicznego zapalenia spojówek łagodnieją wraz z wiekiem, a dzięki odpowiedniemu leczeniu da się z nim normalnie żyć.
Więcej o zapaleniu spojówek:
Wirusowe zapalenie spojówek
Domowe sposoby na zapalenie spojówek