Anemia - przyczyny, objawy, leczenie
Anemia, czyli niedokrwistość, spowodowana jest niedoborem żelaza i zdarza się u dzieci dużo częściej, niż wielu rodziców przypuszcza. Sprawdź, jakie są jej objawy, jak jej zapobiegać i jak leczyć.
1 z 4
Anemia - przyczyny
Anemia występuje u dzieci częściej, niż wielu rodziców sądzi. Nie zawsze atakuje niespodziewanie i nagle, częściej pojawia się stopniowo i trudno zauważyć jej objawy. Różne są przyczyny niedokrwistości, bezpośrednią jest niedobór żelaza. Pamiętaj, że jeśli jesteście wegetarianami lub maluch jest uczuleniowcem lub alergikiem, ryzyko wystąpienia anemii jest większe i należy zwracać szczególnie baczną uwagę na to, co pojawia się na talerzu dziecka.
Czytaj też: Zapalenie zatok u dziecka
Sprawdź przepisy na sałatki dla dzieci
2 z 4
Objawy anemii
Najbardziej charakterystycznym objawem anemii jest oczywiście bladość skóry, ale należy pamiętać, że to nie decydujący objaw. Wiele dzieci ma z natury jasną skórę i nie ma żadnych kłopotów z niedoborem żelaza. Są też maluchy cierpiące na anemię, które wcale nie odznaczają się wyjątkową bladością.
Niemowlęta dotknięte anemią są mniej aktywne i nie mają apetytu, starsze dzieci mogą skarżyć się na bóle głowy. Są bardziej osowiałe i niechętnie biorą udział w zabawach ruchowych. Niedobór żelaza osłabia włosy i paznokcie, mogą pojawić się zajady. Jeżeli zauważysz takie objawy, należy reagować natychmiast, bo konsekwencje nieleczonej anemii mogą być poważne - zahamowanie wzrostu czy problemy z sercem.
Czytaj też: Rotawirusy - 4 charakterystyczne objawy zakażenia
Sprawdź też przepisy na dania ze szpinakiem
3 z 4
Leczenie anemii u dzieci
Żeby upewnić się, że dziecko zmaga się właśnie z anemią, niezbędne jest wykonanie badań krwi. Czasem lekarz zleca też inne, dodatkowe badania. Niedokrwistość leczy się podawaniem żelaza w postaci różnych preparatów - tabletek, kropli, konieczna jest też zmiana diety.
Leczenie trwa zwykle ok. 2-3 miesięcy, to czas potrzebny na unormowanie poziomu żelaza. Nie rezygnuj z podawania leków maluchowi, gdy widzisz, że lepiej się czuje - o tym, przez jaki czas konieczna jest suplementacja tego pierwiastka, decyduje lekarz.
Czytaj też: Obalamy 5 najczęstszych mitów o grypie
4 z 4
Jak zapobiegać anemii?
Odpowiednia dieta może zminimalizować ryzyko anemii. Na talerzu dziecka powinny znaleźć się jak najczęściej:
- czerwone mięso oraz drób, podroby - sprawdź przepisy na ulubione dania dzieci z kurczakiem- ryby,- jajka- natka pietruszki,- rośliny strączkowe,- morele, rodzynki, orzechy, nasiona dyni - sprawdź przepisy na pożywne drugie śniadania- buraki - sprawdź przepisy na potrawy z burakami- papryka,- pieczywo razowe,- warzywa zielone - sprawdź przepisy na potrawy z cukinii
Należy ograniczyć mleko, białą mąkę, kasze, produkty bogate w wapń, który hamuje wchłanianie żelaza. Warto również pamiętać, że żelazo z produktów roślinnych wchłania się gorzej niż ze zwierzęcych.
Czytaj też: Zdrowe fast foody - 5 przepisów