
Tak zwana biegunka podróżnych to najczęstszy problem zdrowotny u osób podróżujących – skarży się na nią od 20 do aż 50 proc. turystów. Pojawia się nawet gdy jedziemy nad Bałtyk czy do Grecji, ale największe ryzyko zachorowania dotyczy Indii i okolicznych państw, krajów Afryki, Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Łacińskiej. Powszechność tego problemu wśród turystów wymownie obrazują lokalne nazwy, nadawane w różnych częściach świata np. „klątwa Faraona”, „zemsta Montezumy”, „Delhi-belly” lub „galop gringo”. Wystąpienie biegunki u małych dzieci jest szczególnie niebezpieczne w związku z ryzykiem odwodnienia.
Czym jest biegunka podróżnych?
To zespół objawów żołądkowo-jelitowych, najczęściej związany z zakażeniem przewodu pokarmowego. Do takiego zakażenia dochodzi w wyniku spożycia zanieczyszczonych mikrobiologicznie pokarmów lub napojów. W rejonach o złych warunkach sanitarnych biegunka podróżnych spowodowana jest zwykle przez infekcję bakteryjną. Ich przyczyną może być także po prostu odmienna flora bakteryjna w miejscu naszego wakacyjnego pobytu.
Jakie są objawy biegunki podróżnych?
Typowymi objawami są luźne i częste stolce, wzmożone przelewanie w jelitach, wzmożone gazy, wzdęcia, nudności, wymioty, ból brzucha. Zwykle ustępują one samoczynnie, nawet bez zastosowania środków farmakologicznych. Standardowy czas występowania objawów to 3-5 dni. Jednak włączenie leków i probiotyków może go skrócić o 24-48 godzin. Warto, bo przecież szkoda urlopu. A po leki koniecznie trzeba sięgnąć, jeśli dolegliwość dotyczy dzieci, turystów w podeszłym wieku oraz osób przewlekle chorych, np. na cukrzycę lub choroby układu pokarmowego. Biegunka u tych osób w większym stopniu grozi odwodnieniem, powikłaniami lub zaostrzeniem przebiegu choroby przewlekłej. Także w przypadkach, jeśli biegunce towarzyszą stan podgorączkowy lub gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, ból głowy i osłabienie należy zacząć się leczyć.
Jak ją leczyć?
- W każdym przypadku biegunki podróżnych należy dbać o nawodnienie organizmu, czyli wypijać duże ilości butelkowanej wody mineralnej lub słabej herbaty.
- Należy unikać mleka i napojów zawierających mleko, soków owocowych i warzywnych oraz ziół.
- Można również zastosować doustne preparaty nawadniające zawierające glukozę oraz elektrolity (sole mineralne), które organizm traci podczas biegunki. W takie środki, w postaci saszetek z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie, warto się zaopatrzyć jeszcze przed podróżą. W razie potrzeby są one dostępne w miejscowych aptekach i znane pod nazwą ORS (oral rehydration salts).
- Do tego warto dołączyć probiotyki, czyli leki zawierające bakterie kwasu mlekowego, których zadaniem jest korzystne dla zdrowia działanie w przewodzie pokarmowym. Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) oraz Europejskie Towarzystwo Chorób Infekcyjnych Dzieci (ESPID) zalecają stosowanie u dzieci wyłącznie probiotyków o udokumentowanej skuteczności, czyli takie które zawierają jednocześnie dwa szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus GG i Saccharomyces boulardii. Do rekomendowanych leków zawierających obie te kultury bakteryjne należy m.in. ENTEROMAX Występuje w formie dla dzieci - w saszetkach o smaku waniliowym.
- Kolejnym elementem leczenia jest dieta. Unikamy sera, nabiału, surowych owoców i warzyw. Do bezpiecznych produktów należą: biszkopty, suchary, pieczywo (raczej białe i czerstwe) oraz kleiki przygotowywane na przegotowanej wodzie. Warto pamiętać o myciu rąk pod bieżącą wodą przed każdym posiłkiem. Jeżeli dostęp do niej jest utrudniony, trzeba stosować środki odkażające lub preparaty antybakteryjne w postaci żelów lub roztworów do dezynfekcji rąk. Starajmy się spożywać wodę tylko z oryginalnie zapakowanych butelek.
Objawy biegunki powinny ustąpić całkowicie po zastosowaniu odpowiedniej terapii. Jeśli jednak biegunka męczy nas nadal to oznaka zarażenia pierwotniakami, które wymaga zgłoszenia się do lekarza i leczenia przeciwpasożytniczego. W takich sytuacjach konieczna jest diagnostyka laboratoryjna, w tym badania mikroskopowe kału, a niekiedy także specjalistyczne badania krwi.

Biegunka u dziecka to dolegliwość, która nie powinna być bagatelizowana. Poprzez częste oddawanie luźnego stolca organizm dziecka próbuje się pozbyć toksyn i drobnoustrojów. Jednak robiąc rzadkie kupy, dziecko traci wodę i cenne sole mineralne. A to jest niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie, jeśli utrata wody spotęgowana jest jednoczesnymi wymiotami. Spis treści: Biegunka u dziecka – przyczyny Ile trwa biegunka u dziecka? Co na biegunkę u dziecka – jakie leki? Domowe sposoby na biegunkę Biegunka u dziecka – kiedy do lekarza? Dieta przy biegunce u dziecka Przyczyny biegunki u dziecka Biegunkę u dziecka powodują czynniki zewnętrzne – bakterie, wirusy, alergeny , które wnikają do organizmu najczęściej z pokarmem lub z brudnych rąk. Najczęstszymi przyczynami biegunek u dzieci są: infekcje wirusowe (np. rotawirusy), infekcje bakteryjne (np. salmonella), alergie pokarmowe, błędy dietetyczne, np. za dużo soków owocowych w diecie dziecka, nietolerancja glutenu, nietolerancja laktozy, zatrucie pokarmowe. Dziecko może też mieć biegunkę podczas kuracji lekami i w trakcie różnych chorób, np. podczas zapalenia ucha czy zakażenia układu moczowego. Ile trwa biegunka u dziecka? Biegunka bywa ostra (trwa krótko – 1 do 2 dni) lub przewlekła (trwa dłużej niż 10 do 14 dni), może także mieć różny przebieg. Najczęściej jest łagodna, ale zdarza się, że przez chorego maluszka wszystko „przelatuje’’ – taka sytuacja bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem. Aby mówić o biegunce u dziecka, trzeba zaobserwować częste wypróżnienia o rzadkiej konsystencji, którym mogą towarzyszyć inne symptomy zatrucia lub alergii. Najczęstsze objawy biegunki u dziecka: częste, płynne kupy (powyżej 3 w ciągu dnia) jedna luźna kupa, jeśli jest w niej...

Jeśli dziecko ma biegunkę, przede wszystkim podawaj mu dużo napojów, żeby nie dopuścić do odwodnienia. Napój powinien być chłodny i niesłodzony. Przy rozwolnieniu kluczowa jest również lekkostrawna dieta – dziecko może jeść np. marchwiankę i kleik ryżowy, które działają lekko zapierająco. Bardzo ważne jest podawanie probiotyków i preparatów nawadniających z solami mineralnymi (zwłaszcza jeśli biegunka ma ostry przebieg). Co na biegunkę u dziecka? Leki, które pomogą zatrzymać biegunkę u dziecka, bez problemu znajdziesz w aptece. Dzieciom zazwyczaj podczas biegunki podaje się: probiotyki (Dicoflor, Asecuron, Acidolac) leki hamujące rzadkie wypróżnienia (Smecta, DicoStop) preparaty nawadniające i przywracające właściwe funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej (Orsalit, Protego Elektrolity, Hydronea Baby). Zawsze warto też dociec przyczyny biegunki : czy wywołało ją zatrucie pokarmowe, rotawirusy, bakterie czy może alergia pokarmowa – to może mieć znaczenie dla leczenia biegunki. Sposoby na biegunkę u rocznego dziecka i dwulatka Jeśli przebieg biegunki u rocznego dziecka i dwulatka (u starszych dzieci także) jest łagodny, możesz zastosować domowe sposoby na rozwolnienie. Dziecko może pić: wodę, niesłodzoną herbatkę, ugotowaną w domu marchwiankę, napar z suszonych jagód, herbatkę lipową herbatę z nagietka. Lepiej, by dziecko piło po łyczku, ale za to częściej. Napój powinien być chłodny, ale nie zimny! Dieta przy biegunce u dziecka musi być lekkostrawna. Ale jeśli dziecko nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia . Podawaj maluchowi: rozgotowany ryż kleik ryżowy marchwiankę lub gotowaną marchewkę; mus z pieczonego lub gotowanego jabłka domowy kisiel (najlepiej z jagód) sucharki kleik marchwiowo-ryżowy ORS 200. Nie...

Krople antykolkowe stosowane zgodnie ze wskazówkami na ulotce są bezpieczne dla niemowląt. Należy jednak ściśle przestrzegać sposobu ich dawkowania. Musisz pamiętać, że nie zawsze przynoszą dziecku ulgę. Popularne preparaty na kolki wcale nie są najskuteczniejsze. Czasem trzeba poszukać przyczyny kolek, a nie ich objawów. Choć sprawa nie jest taka prosta, bo przyczyny nie zawsze da się ustalić. Sprawdź, co musisz wiedzieć o kroplach. Rodzaje kropli na kolki u niemowlaka Jednym ze sposobów walki z kolką niemowlęcą jest podanie dziecku kropel. Istnieją 3 rodzaje preparatów, które stosuje się u dzieci ciepiących z powodu kolek. Różnią się one składem, ale też działaniem. Te ostatnie, w przeciwieństwie do dwóch pierwszych wpływają na możliwą przyczynę kolek , a nie tylko na ich objawy. W aptekach dostępne są: krople na bazie symetikonu lub dimetikonu; krople zawierające laktazę; krople zawierające bakterie probiotyczne. Krople na bazie symetikonu lub dimetikonu Większość dostępnych w aptekach preparatów na problemy trawienne (nie tylko u niemowlaków, lecz także u osób dorosłych), zawiera jedną z tych dwóch substancji (np. Bobotic , Infacol, Ulgix). Również słynne niemieckie krople na kolki ( Sab Simplex ) oparte są na bazie symetikonu. Różnią się jedynie dawkami tych substancji aktywnych. Badania naukowe prowadzone nad skutecznością kropel z symetikonem w walce z kolką jelitową pokazują, że nie jest to najbardziej skuteczne rozwiązanie. Tego typu preparaty w niewielkim stopniu zmniejszają dolegliwości wywołane kolką. Krople zawierające enzym o nazwie laktaza Kropelki z laktazą polecane są do stosowania u niemowląt przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne . Działają nie tylko na objawy kolek, ale przede wszystkim na ich źródło. Przyczyną kolek jest bowiem często niedojrzałość układu pokarmowego niemowlaka. Laktaza to enzym, który pomaga...