Choroba Addisona
Fotolia
Zdrowie

Co to jest choroba Addisona?

Choroba Addisona to jedna z chorób autoimmunologicznych, polegająca na niedoczynności kory nadnerczy. Chorują na nią zarówno dorośli, jak i dzieci. Jak ją rozpoznać? Sprawdź, jakie objawy wskazują na tę chorobę i jak można ją leczyć.

Jedną z chorób układu immunologicznego zwanych autoimmunologicznymi jest choroba Addisona. Co kryje za sobą ta tajemnicza nazwa i jakie objawy wskazują na tę chorobę? Sprawdź!

Co to jest choroba Addisona?

Choroba Addisona to pierwotna niedoczynność kory nadnerczy. Nazwa pochodzi od brytyjskiego chirurga, Thomasa Addisona, który jako pierwszy opisał tę chorobę w 1855 roku. Przyczyną choroby Addisona jest przewlekły niedobór hormonów produkowanych przez korę nadnerczy np. na skutek autoimmunologicznego zapalenia kory nadnerczy. Schorzenie to może pojawić się u osób w każdym wieku, jednak najczęściej zapadają na nie osoby dorosłe w wieku 30-40 lat.

Choroba Addisona należy do chorób autoimmunologicznych i może współistnieć razem z inną chorobą z tej grupy. Mogą ją spowodować też inne choroby, takie jak:

Choroba Addisona u dzieci

Choroba ta może zaatakować osoby w każdym wieku, w tym również dzieci. Charakterystycznym objawem choroby Addisoan u dzieci jest hipoglikemia. Dzieci nienarodzone, których matki cierpią na tę chorobę, muszą być po urodzeniu pod obserwacją, ponieważ może się u nich rozwinąć niedoczynność kory nadnerczy. Dlatego tak ważne jest, by ciężarne po zdiagnozowaniu choroby, jak najszybciej rozpoczynały leczenie.

Objawy choroby Addisona

Choroba Addisona daje szereg różnych objawów. Niektóre z nich charakterystyczne są nie tylko dla tej dolegliwości, ale jeśli można zaobserwować u siebie większość z nich, jest to sygnał, by zrobić badania w kierunku tego schorzenia. Choroba Addisona daje następujące objawy:

  • znaczne osłabienie;
  • brak apetytu,
  • spadek wagi ciała;
  • wypadanie włosów;
  • nudności, wymioty;
  • biegunki;
  • cierpnięcie kończyn;
  • brunatne zabarwienie skóry i błon śluzowych;
  • hiperkaliemia (podwyższony poziom jonów potasu we krwi);
  • hiperkalcemia (podwyższony poziom wapnia we krwi);
  • hipoglikemia (stan obniżonego poziomu glukozy we krwi);
  • powstawanie przebarwień na skórze (głównie w miejscach wystawianych na słońce);
  • ciągłe uczucie zimna;
  • drażliwość;
  • obniżone ciśnienie tętnicze.

Jak leczyć chorobę Addisona?

Ponieważ choroba związana jest z przewlekłym niedoborem hormonów produkowanych przez korę nadnerczy, leczenie polega na ich uzupełnianiu najczęściej poprzez podawanie kortykosteroidów.

Na czym polega zespół Cushinga?

Zespół Cushinga jest inną chorobą nadnerczy. Również objawia się nieprawidłową pracą kory nadnerczy - w tym przypadku produkuje ona zbyt dużo kortyzolu. Jest to pierwotna nadczynność kory nadnerczy, czyli przeciwnie niż choroba Addisona (pierwotna niedoczynność kory nadnerczy).

Zobacz też:

Nietypowe objawy zaburzeń hormonalnych (pewnie ich nie zauważyłaś!)

Choroba Leśniowskiego-Crohna
Fotolia
Zdrowie
Choroba Leśniowskiego i Crohna: objawy, leczenie, rokowania, dieta
Choroba Leśniowskiego i Crohna (choroba Crohna) to przewlekła choroba zapalna jelit, której skutkiem może być rak jelita grubego. Niełatwo ją zdiagnozować. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?

Choroba Leśniowskiego i Crohna to poważna choroba jelit objawiająca się stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym na odcinkach od jamy ustnej po odbyt. Może przyczynić się do powstania raka jelita grubego. Jakie symptomy na nią wskazują i kiedy udać się do lekarza z podejrzeniem choroby? Sprawdź!  Choroba Leśniowskiego i Crohna: charakterystyka Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna Sygnały świadczące o chorobie Crohna Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna Rokowania w chorobie Crohna Dieta w przypadku choroby Crohna Choroba Crohna a wrzodziejące zapalenie jelita grubego Choroba Leśniowskiego i Crohna: charakterystyka Choroba Leśniowskiego-Crohna, skrótowo nazywana chorobą Crohna, jest chorobą zapalną jelit. Może zaatakować przewód pokarmowy w każdym jego odcinku, od jamy ustnej po odbyt, jednak najczęściej choroba ta pojawia się w końcowej części jelita krętego. Nieco rzadziej atakuje jelito cienkie i jelito grube. Inne odcinki przewodu pokarmowego, takie jak przełyk, żołądek, dwunastnica atakowane są znacznie rzadziej. Nie zdiagnozowano jak dotąd jednej konkretnej przyczyny powstawania choroby Crohna. Nie wyklucza się, że może mieć ona podłoże: genetyczne, środowiskowe, immunologiczne. Wśród chorych najczęściej pojawiają się osoby w wieku 15-30 lat (głównie kobiety) oraz osoby po 60 roku życia. Dzieci również mogą zachorować. Choroba ta objawia się stanem zapalnym w jakimś odcinku przewodu pokarmowego. Pojawiają się zmiany w błonie śluzowej w obrębie jelit, co skutkuje problemami z przechodzenie treści pokarmowych do kolejnych odcinków przewodu. Chorobę Crohna należy leczyć, w przeciwnym razie może dojść do całkowitej niedrożności jelit. Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna Choroba ta, podobnie jak wielu innych chorób autoimmunologicznych , ma bardzo typowe, powszechne objawy, takie jak:...

choroba Hashimoto a ciążą
Adobe Stock
Starania o dziecko
Choroba Hashimoto a ciąża – zajście w ciążę, leczenie, badania, dieta
Choroba Hashimoto może utrudniać zajście w ciążę, a jeśli dojdzie do zapłodnienia, zwiększać ryzyko poronienia. Ponieważ praca układu odpornościowego jest zaburzona, organizm zaczyna traktować płód jak ciało obce i go odrzuca. Zanim zaczniesz starać się o dziecko, koniecznie zrób badania tarczycy. Odpowiednie leczenie Hashimoto pozwoli uniknąć problemów.

Ciąża przy chorobie Hashimoto jest znacznie bardziej ryzykowna. Choroba może skutkować przedwczesnym porodem, pęknięciem łożyska, krwotokiem. Hashimoto może również rozwinąć się dopiero w ciąży. Wówczas może doprowadzić do urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową oraz z niskim ilorazem inteligencji. Dziecko może urodzić się także z wadami genetycznymi lub chorobą autoimmunologiczną.  Spis treści:  Hashimoto – co to? Hashimoto a planowanie ciąży  Hashimoto a zajście w ciążę Hashimoto w ciąży – zagrożenia Hashimoto a ciąża bliźniacza Hashimoto w ciąży – dieta Hashimoto po ciąży Płodność męska a Hashimoto Hashimoto – na czym polega choroba Hashimoto? Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. Jest to choroba z autoagresji, która powstaje na skutek błędnie działającego układu immunologicznego (organizm zwraca się przeciwko sobie). Układ immunologiczny rozpoznaje, a następnie niszczy białka tarczycowe. Zostaje w ten sposób upośledzona aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę hormonów tarczycy. Najczęstszymi objawami choroby Hashimoto są obfite miesiączki, sucha skóra, ciągłe zmęczenie oraz wysoki poziom cholesterolu. Leczenie Hashimoto polega na usuwaniu skutków choroby, a nie jej przyczyn. Hashimoto a planowanie ciąży  Wywołane przez chorobę Hashimoto zaburzenia poziomu hormonów utrudniają dojrzewanie i zagnieżdżanie się komórki jajowej. Kobieta ma wówczas problem: z nieregularnymi miesiączkami z ustaleniem, kiedy występują dni płodne z wysokim poziomem progesteronu , który obniża libido.    Kobieta chorująca na Hashimoto, a także podejrzewająca u siebie tę chorobę,  przed zajściem w ciążę koniecznie powinna zgłosić się na następujące badania: Badanie poziomu...

Hashimoto u dzieci
Fotolia
Zdrowie
Dzieci też chorują na Hashimoto. Na co uważać?
Hashimoto nie jest chorobą, która dotyka tylko dorosłe kobiety. Na tę chorobę autoimmunologiczną mogą chorować również dzieci, dlatego warto wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę i kto jest w grupie ryzyka.

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, powodującą zapalenie tarczycy i powiększenie gruczołu tarczowego. Choroba Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy) występuje także u dzieci, zwłaszcza z tzw. obciążeniem rodzinnym , kiedy jedno z rodziców lub rodzeństwa choruje na Hashimoto lub inną chorobę autoimmunologiczną. Hashimoto u dzieci Hashimoto jest najczęściej występującą chorobą tarczycy u dzieci . W przebiegu tej choroby autoimmunologicznej organizm atakuje tarczycę , traktując białka tarczycowe jako wroga, co prowadzi do ich zwalczania i niedoczynności tarczycy. Przyczyny Hashimoto u dzieci Choroba Hashimoto może rozwinąć się u dziecka z następujących powodów: obciążenie rodzinne za mało jodu w diecie dziecka wrodzone wady tarczycy radioterapia w leczeniu onkologicznym dziecka źle leczona choroba Hashimoto u matki w czasie ciąży Objawy Hashimoto u dzieci Objawy Hashimoto u dzieci pojawiają się najczęściej u 7- i 8-latków oraz w czasie dojrzewania. Częściej zdarzają się u dziewczynek niż u chłopców. Część objawów Hashimoto u dziecka jest identycznych jak u osoby dorosłej, ale część symptomów jest typowa dla dzieci . Zaniepokoić powinny następujące symptomy niedoczynności tarczycy spowodowanej chorobą Hashimoto: wolne tempo wzrostu opóźnione dojrzewanie opóźnione wyrzynanie się zębów wole tarczycy (u ok. 40 proc. dzieci) zmęczenie senność sucha skóra nadwrażliwość na zimno brak apetytu opuchnięta twarz zachrypnięty głos drażliwość agresywne zachowania nadmierna potliwość przyspieszone tętno problemy z koncentracją wypadanie włosów przybieranie na wadze zaparcia Diagnozowanie Hashimoto u dziecka Jednym z elementów diagnozowania Hashimoto jest USG tarczycy . Jednak w przypadku dzieci, w pierwszej fazie choroby zmiany w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak