
Luty to drugi po styczniu miesiąc, kiedy w powietrzu mogą zacząć unosić się alergizujące pyłki. W styczniu zaczęła pylić leszczyna. Teraz w lutym pyli intensywniej – ilość pyłków w powietrzu zwykle jest w tym miesiącu średnia. Pylenie zaczyna teraz olsza i cladosporium.
Co pyli w lutym – leszczyna
Najczęściej zaczyna pylić w lutym, ale w cieplejszych latach, jej pyłek może pojawić się w powietrzu już w styczniu. Uznaje się, że ten moment to pierwszy sygnał przedwiośnia. W dużych aglomeracjach miejskich stężenie pyłku leszczyny nie jest zwykle wysokie, ale na terenach podmiejskich może być duże.
Zobacz: Alergia na pyłki leszczyny
Objawy alergii na pyłek leszczyny:
- wodnista wydzielina z nosa,
- kichanie,
- świąd nosa,
- zaczerwienienie spojówek, łzawienie.
Co pyli w lutym – olsza
Olcha zaczyna pylić w lutym. Stężenie pyłku zależy od temperatury – im jest cieplej, tym więcej pyłku uwalnia roślina. Uczulają trzy gatunki: olsza czarna, szara i zielona.
Zobacz: Alergia na pīlki olszy
Objawy alergii na pyłek olch:
- wodnista wydzielina z nosa,
- kichanie,
- świąd nosa,
- zatkany nos
- zaczerwienienie spojówek, łzawienie,
- objawy astmy pyłkowej (świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, napadowy kaszel).
Co pyli w lutym – Cladosporium
Cladosporium to grupa grzybów pleśniowych, które najintensywniej pylą od maja do sierpnia, ale ich pyłki potrafią znajdować się w powietrzu od ok. połowy lutego do końca listopada.
Zobacz: Alergia na grzyby Cladosporium
Objawy alergii na Cladosporium:
- katar,
- kichanie,
- objawy astmy,
- grzybicze zapalenie zatok,
- atopowe zapalenie skóry.
Więcej o alergii na pyłki:

Pyłki roślin wiatropylnych mogą powodować zaostrzenie objawów alergii i astmy. Pyłki są przenoszone przez wiatr na znaczne odległości. Na które rośliny należy uważać? Co robić, gdy podejrzewasz u dziecka uczulenie na ich pyłki? Najlepiej omijać miejsca, w których niebezpieczna roślina występuje obficie (zwłaszcza w dni słoneczne i wietrzne). Na spacery najlepiej chodzić rano, po rosie, lub po deszczu (warto założyć dziecku czapeczkę i okulary przeciwsłoneczne). Po powrocie do domu wierzchnią odzież należy zdjąć, a skórę opłukać wodą. Warto też śledzić prognozy pylenia, podawane w telewizji i gazetach. Jakie leki mogą pomóc Jeśli unikanie kontaktu z pyłkami nie okazuje się dość skuteczne, należy zastosować odpowiednie leczenie. Dziecko powinno przyjmować doustne leki przeciwhistaminowe lub stosowane miejscowo krople (do nosa lub oczu). Choć wiele z nich można kupić bez recepty, warto ich dobór pozostawić lekarzowi. Jeśli leki nie pomagają, należy rozważyć możliwość poddania dziecka odczulaniu. Album pylących roślin Leszczyna – kwitnie nawet w połowie stycznia. Rośnie w lasach, zaroślach. Osoby uczulone nie powinny przebywać w okresie pylenia w pobliżu działek i ogrodów. Pyłek leszczyny wykazuje reakcje krzyżowe z pyłkiem brzozy i olchy, co oznacza, że osoba uczulona na pyłek leszczyny ma objawy pyłkowicy również w okresie pylenia olchy i brzozy. Część osób uczulonych na pyłek leszczyny ma objawy alergii lub nietolerancji po zjedzeniu orzechów laskowych (także i tych w czekoladzie). Olcha – rośnie w pobliżu zbiorników wodnych. Kwitnie przed rozwinięciem się liści lub równocześnie z nimi (w południowo-zachodniej Polsce w pierwszej dekadzie lutego). Objawy uczulenia na pyłek olchy nie są zbyt częste, wykazują jednak reakcje krzyżowe z pyłkiem brzozy i leszczyny. Brzoza – kwitnie zwykle na przełomie marca i...

Wiosna jest szczególnie trudna dla dzieci uczulonych na pyłki Nie każda roślina może być przyczyną alergii . Uczula tylko ten pyłek, który zawiera substancje uczulające , jest lekki, a jego ziarna mają odpowiedni kształt, by unosić się w powietrzu przez dłuższy czas. Ziarna takich roślin mają średnicę 15–50 mikronów i nie są widzialne gołym okiem. Alergia na pyłki ujawnia się zazwyczaj w drugim, trzecim roku życia dziecka , choć zdarza się także u niemowląt. Uczulone dziecko szczególnie źle się czuje na dworze , gdzie jest narażone na wdychanie groźnych dla niego pyłków . Niebezpieczny czas dla alergika Niektóre rośliny zaczynają pylić już w zimie (np.: leszczyna, olcha). Natomiast między majem a lipcem najgorsze są trawy i zboża, bardzo często powodujące uczulenie . Gdy one skończą pylić, zacznie bylica – na nią również dużo osób ma alergię. Dziecko, jeśli jest uczulone na kilka pyłków roślin – a tak często się zdarza – może źle się czuć nawet przez kilka miesięcy. Musisz jednak pamiętać, że pylenie zależy od okresów wegetacji roślin . Uczulenie na pyłki - nie tylko katar Uczulenie na pyłki łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem u dziecka . Typowe objawy tej postaci alergii to: Katar sienny . Maluszkowi wydzielina wciąż kapie z noska. Jest jej bardzo dużo. Utrudnia to dziecku jedzenie, sen, zabawę. Nieżyt nosa może też objawiać się w inny sposób – wydzieliny nie ma, za to nosek jest niemal całkowicie „zablokowany”, co znacznie utrudnia oddychanie. Uporczywe kichanie . Zwykle są to nawet ataki kichania. Maluszek „zużywa” ogromne ilości chusteczek. Upośledzenie węchu . Jest spowodowane „zablokowaniem” nosa. Zapalenie spojówek. występuje przy katarze siennym. Małe oczka pieką, łzawią, swędzą. Występuje przekrwienie, obrzęk powiek,...

Brzoza Okres pylenie brzozy : szczyt pylenia brzozy przypada na kwiecień. Po pyłkach traw, zarodniki brzozy są najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa. U dzieci z alergią na pyłki brzozy wzrasta ryzyko alergii na pyłki leszczyny i olchy. Brzoza najintensywniej pyli w godzinach popołudniowych. Po zakończonym okresie pylenia brzozy warto dokładnie wyczyścić mieszkanie, gdyż pyłki dostają się do wnętrza oknami i często zalegają w kurzu domowym. Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki brzozy , istnieje duże prawdopodobieństwo, że występuje u niego również nietolerancja gruszek, jabłek , niekiedy też innych owoców pestkowych. Zobacz też: Co teraz pyli Topola Kwitnienie topoli : od końca marca, jednak największe stężenie alergenu przypada na połowę kwietnia. Topola reaguje krzyżowo z wierzbą. Warto pamiętać, że to nie unoszący się w powietrzu biały puch uczula najsilniej. Często za kwietniowe katary i łzawienie obwinia się topolę, a prawdziwą przyczyną alergii są trawy , które również pylą w tym okresie. Dowiedz się wszystkiego o odczulaniu dzieci. Wierzba Okres pylenie wierzby : kwiecień, choć roślina zaczyna kwitnąć już w marcu. Alergie na pyłki wierzby częściej pojawiają się u dzieci mieszkających w miastach niż na wsiach. Choć nie zdarzają się często, mogą być przyczyną dolegliwości ze strony układu oddechowego . Jesion Okras pylenia jesionu : od końca marca do połowy maja – najsilniej w kwietniu. Objawami alergii na pyłki jesionu: nieżyt nosa, ostre zapalenie spojówek. Jesion wytwarza najwięcej aeroalergenów czyli pyłku. Na szczęście w Polsce nie jest on aż tak uciążliwy, jak w Europie Zachodniej, gdzie po prostu częściej występuje. Zobacz też: Alergia u dzieci – fakty i mity.