co pyli w lutym
Adobe Stock
Zdrowie

Co pyli w lutym – lista uczulających gatunków

Co pyli w lutym? – pytają alergicy i rodzice uczulonych na pyłki dzieci. W lutym pylą tylko trzy rośliny: leszczyna, olsza i Cladosporium.

Luty to drugi po styczniu miesiąc, kiedy w powietrzu mogą zacząć unosić się alergizujące pyłki. W styczniu zaczęła pylić leszczyna. Teraz w lutym pyli intensywniej – ilość pyłków w powietrzu zwykle jest w tym miesiącu średnia. Pylenie zaczyna teraz olsza i cladosporium.

Co pyli w lutym – leszczyna

Najczęściej zaczyna pylić w lutym, ale w cieplejszych latach, jej pyłek może pojawić się w powietrzu już w styczniu. Uznaje się, że ten moment to pierwszy sygnał przedwiośnia. W dużych aglomeracjach miejskich stężenie pyłku leszczyny nie jest zwykle wysokie, ale na terenach podmiejskich może być duże.

Zobacz: Alergia na pyłki leszczyny

Objawy alergii na pyłek leszczyny:

 • wodnista wydzielina z nosa,
 • kichanie,
 • świąd nosa,
 • zaczerwienienie spojówek, łzawienie.

Co pyli w lutym – olsza

Olcha zaczyna pylić w lutym. Stężenie pyłku zależy od temperatury – im jest cieplej, tym więcej pyłku uwalnia roślina. Uczulają trzy gatunki: olsza czarna, szara i zielona.

Zobacz: Alergia na pīlki olszy

Objawy alergii na pyłek olch:

 • wodnista wydzielina z nosa,
 • kichanie,
 • świąd nosa,
 • zatkany nos
 • zaczerwienienie spojówek, łzawienie,
 • objawy astmy pyłkowej (świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, napadowy kaszel).

Co pyli w lutym – Cladosporium

Cladosporium to grupa grzybów pleśniowych, które najintensywniej pylą od maja do sierpnia, ale ich pyłki potrafią znajdować się w powietrzu od ok. połowy lutego do końca listopada.

Zobacz: Alergia na grzyby Cladosporium

Objawy alergii na Cladosporium:

 • katar,
 • kichanie,
 • objawy astmy,
 • grzybicze zapalenie zatok,
 • atopowe zapalenie skóry.
Podejrzewasz u siebie lub dziecka alergię na którąś z tych roślin? Zgłoś się lekarza. Wykonanie odpowiednich testów pozwoli potwierdzić lub wykluczyć alergię.

Więcej o alergii na pyłki:

Co pyli w maju 2022: co uczula na początku, w połowie i pod koniec maja? [WIDEO]

Dziecko uczulone na pyłki
Fotolia
Zdrowie
Kalendarz pyleń
Na które rośliny należy uważać? Radzimy co robić, gdy podejrzewasz u dziecka uczulenie na ich pyłki.

Pyłki roślin wiatropylnych mogą powodować zaostrzenie objawów alergii i astmy. Pyłki są przenoszone przez wiatr na znaczne odległości. Na które rośliny należy uważać? Co robić, gdy podejrzewasz u dziecka uczulenie na ich pyłki? Najlepiej omijać miejsca, w których niebezpieczna roślina występuje obficie (zwłaszcza w dni słoneczne i wietrzne). Na spacery najlepiej chodzić rano, po rosie, lub po deszczu (warto założyć dziecku czapeczkę i okulary przeciwsłoneczne). Po powrocie do domu wierzchnią odzież należy zdjąć, a skórę opłukać wodą. Warto też śledzić prognozy pylenia, podawane w telewizji i gazetach. Jakie leki mogą pomóc Jeśli unikanie kontaktu z pyłkami nie okazuje się dość skuteczne, należy zastosować odpowiednie leczenie. Dziecko powinno przyjmować doustne leki przeciwhistaminowe lub stosowane miejscowo krople (do nosa lub oczu). Choć wiele z nich można kupić bez recepty, warto ich dobór pozostawić lekarzowi. Jeśli leki nie pomagają, należy rozważyć możliwość poddania dziecka odczulaniu. Album pylących roślin Leszczyna – kwitnie nawet w połowie stycznia. Rośnie w lasach, zaroślach. Osoby uczulone nie powinny przebywać w okresie pylenia w pobliżu działek i ogrodów. Pyłek leszczyny wykazuje reakcje krzyżowe z pyłkiem brzozy i olchy, co oznacza, że osoba uczulona na pyłek leszczyny ma objawy pyłkowicy również w okresie pylenia olchy i brzozy. Część osób uczulonych na pyłek leszczyny ma objawy alergii lub nietolerancji po zjedzeniu orzechów laskowych (także i tych w czekoladzie). Olcha – rośnie w pobliżu zbiorników wodnych. Kwitnie przed rozwinięciem się liści lub równocześnie z nimi (w południowo-zachodniej Polsce w pierwszej dekadzie lutego). Objawy uczulenia na pyłek olchy nie są zbyt częste, wykazują jednak reakcje krzyżowe z pyłkiem brzozy i leszczyny. Brzoza – kwitnie zwykle na przełomie marca i...

alergia, wiosna, pyłki
Zdrowie
Alergia na wiosnę - gdy pylą pyłki
Wiosna jest szczególnie trudna dla dzieci uczulonych na pyłki drzew. Mogą nawet przez cały czas mieć nieprzyjemnie objawy, głównie alergiczny katar.

Wiosna jest szczególnie trudna dla dzieci uczulonych na pyłki Nie każda roślina może być przyczyną alergii . Uczula tylko ten pyłek, który zawiera substancje uczulające , jest lekki, a jego ziarna mają odpowiedni kształt, by unosić się w powietrzu przez dłuższy czas. Ziarna takich roślin mają średnicę 15–50 mikronów i nie są widzialne gołym okiem. Alergia na pyłki ujawnia się zazwyczaj w drugim, trzecim roku życia dziecka , choć zdarza się także u niemowląt. Uczulone dziecko szczególnie źle się czuje na dworze , gdzie jest narażone na wdychanie groźnych dla niego pyłków . Niebezpieczny czas dla alergika Niektóre rośliny zaczynają pylić już w zimie (np.: leszczyna, olcha). Natomiast między majem a lipcem najgorsze są trawy i zboża, bardzo często powodujące uczulenie . Gdy one skończą pylić, zacznie bylica – na nią również dużo osób ma alergię. Dziecko, jeśli jest uczulone na kilka pyłków roślin – a tak często się zdarza – może źle się czuć nawet przez kilka miesięcy. Musisz jednak pamiętać, że pylenie zależy od okresów wegetacji roślin . Uczulenie na pyłki - nie tylko katar Uczulenie na pyłki łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem u dziecka . Typowe objawy tej postaci alergii to: Katar sienny . Maluszkowi wydzielina wciąż kapie z noska. Jest jej bardzo dużo. Utrudnia to dziecku jedzenie, sen, zabawę. Nieżyt nosa może też objawiać się w inny sposób – wydzieliny nie ma, za to nosek jest niemal całkowicie „zablokowany”, co znacznie utrudnia oddychanie. Uporczywe kichanie . Zwykle są to nawet ataki kichania. Maluszek „zużywa” ogromne ilości chusteczek. Upośledzenie węchu . Jest spowodowane „zablokowaniem” nosa. Zapalenie spojówek. występuje przy katarze siennym. Małe oczka pieką, łzawią, swędzą. Występuje przekrwienie, obrzęk powiek,...

wiosna, dziecko, pylenie
fotolia
Zdrowie
Co pyli w kwietniu?
Zobacz kalendarz kwietniowych pyleń dla mamy małego alergika.

Brzoza Okres pylenie brzozy : szczyt pylenia brzozy przypada na kwiecień. Po pyłkach traw, zarodniki brzozy są najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa. U dzieci z alergią na pyłki brzozy wzrasta ryzyko alergii na pyłki leszczyny i olchy. Brzoza najintensywniej pyli w godzinach popołudniowych. Po zakończonym okresie pylenia brzozy warto dokładnie wyczyścić mieszkanie, gdyż pyłki dostają się do wnętrza oknami i często zalegają w kurzu domowym. Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki brzozy , istnieje duże prawdopodobieństwo, że występuje u niego również nietolerancja gruszek, jabłek , niekiedy też innych owoców pestkowych. Zobacz też: Co teraz pyli Topola Kwitnienie topoli : od końca marca, jednak największe stężenie alergenu przypada na połowę kwietnia. Topola reaguje krzyżowo z wierzbą. Warto pamiętać, że to nie unoszący się w powietrzu biały puch uczula najsilniej. Często za kwietniowe katary i łzawienie obwinia się topolę, a prawdziwą przyczyną alergii są trawy , które również pylą w tym okresie. Dowiedz się wszystkiego o odczulaniu dzieci. Wierzba Okres pylenie wierzby : kwiecień, choć roślina zaczyna kwitnąć już w marcu. Alergie na pyłki wierzby częściej pojawiają się u dzieci mieszkających w miastach niż na wsiach. Choć nie zdarzają się często, mogą być przyczyną dolegliwości ze strony układu oddechowego . Jesion Okras pylenia jesionu : od końca marca do połowy maja – najsilniej w kwietniu. Objawami alergii na pyłki jesionu: nieżyt nosa, ostre zapalenie spojówek. Jesion wytwarza najwięcej aeroalergenów czyli pyłku. Na szczęście w Polsce nie jest on aż tak uciążliwy, jak w Europie Zachodniej, gdzie po prostu częściej występuje. Zobacz też: Alergia u dzieci – fakty i mity.  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj