chłopiec, jedzenie
Panthermedia
Zdrowie

Gdy dziecko ma nadwagę

Najlepiej poradź się lekarza – z pewnością zaleci, by ograniczyć w diecie dziecka węglowodany (ale nie tłuszcze, bo to ważne źródło energii!).

Gdy martwisz się, że twoje dziecko jest grube:

  • Zastępuj produkty kaloryczne mniej kalorycznymi. Zamiast śmietaną zaprawiaj zupę jogurtem, a na deser proponuj galaretkę zamiast ciasta. Nie podawaj produktów odtłuszczonych.
  • Wymień przekąski. Jeśli już musi coś pogryzać, lepiej daj kilka suszonych owoców lub mały jogurt zamiast paluszków czy batona.
  • Zmniejsz porcje. Wtedy organizm łatwiej przyswaja substancje odżywcze i szybciej spala kalorie. Obfite dania rozciągają żołądek.
  • Pilnuj pór jedzenia. Małe dziecko powinno jeść pięć razy na dobę. Ostatni posiłek przynajmniej dwie godziny przed snem, bo spanie z pełnym żołądkiem sprzyja odkładaniu się tłuszczu.
  • Zadbaj o atmosferę. Najlepiej, by dziecko zasiadało do stołu z całą rodziną, jadło spokojnie (bez telewizora i kłótni!). Każdy kęs powinno dokładnie przeżuć. Jedzenie lepiej rozdrobnione, z dużą zawartością śliny jest lepiej trawione.
  • Ogranicz słodkie napoje. Podawaj tylko naturalne, niedosładzane soki i najlepiej rozcieńczaj je wodą. Unikaj słodzików.
  • Sprawdź, czy jedzenie nie jest nagrodą lub łapówką. Dzieci często jedzą też z nudy, nerwów albo przyzwyczajenia. A czasem jedynie dlatego, żeby zrobić mamie przyjemność...
  • Zachęć do ruchu. Aktywność fizyczna to dla dziecka naturalny stan, ale gdy ma nadwagę, jest mu trudniej. Chodźcie razem na basen, grajcie w piłkę, biegajcie w parku.

Grube dziecko, czyli jakie?

Gdy roczne dziecko lub dwulatek waży za dużo, to znak, że jego organizm nie nadąża ze spalaniem kalorii, które otrzymuje. O niewielkiej nadwadze mówimy wtedy, gdy centyle wzrostu i wagi dzieli więcej niż jeden poziom, np. 25–50, 75–90. Nie jest to powód do zmartwienia. Trzeba wtedy przyjrzeć się diecie dziecka i zwykle zwiększyć ilość warzyw i owoców, a ograniczyć cukier. Zmiany wprowadzaj powoli i delikatnie, bo maluch może potraktować szlaban na desery jak karę i zacznie rzucać się na słodycze tam, gdzie może (np. u babci). A przede wszystkim zachęcaj dziecko do ruchu. Gdy jest otyłe (nadmiar kilogramów w stosunku do prawidłowej wagi jest większy niż 20 proc.), trzeba z nim iść do poradni dietetycznej. Na własną rękę nie można go odchudzać, bo maluch nadal intensywnie rośnie, więc mózg i ciało potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Sprawdź, czy dziecko jest uzależnione od słodyczy? - test

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

spacer w cieniu
Fotolia
Aktualności
Małe dziecko i wiosna
Jak dzieci znoszą przesilenie wiosenne? Kiedy pozbyć się ciepłej kurtki? A czapki? Czy nadal trzeba smarować dziecku buzię? Pytania do pediatry.

Jak dzieci znoszą przesilenie wiosenne? – Na ogół lepiej niż dorośli, jednak ich organizm może także być nieco osłabiony – mówi dr Elżbieta Czyżewska, pediatra neonatolog.    Zimą je się mniej świeżych owoców i warzyw, a cieplarniane warunki, jakie na ogół panują w naszych domach, rozleniwiają organizm i osłabiają odporność . Do tego dochodzą przebyte katary , przeziębienia... Warto doładować baterie, nawet jeśli nie są jeszcze całkiem wyczerpane. Jak? Przepis jest prosty: dużo słońca, a więc i witaminy D świeże powietrze spacery z dala od smrodzących samochodów urozmaicone posiłki, a jeśli trzeba, preparaty witaminowe przepisane przez lekarza.  Kiedy pozbyć się ciepłej kurtki? Najwyższy czas  zmienić ją na coś lżejszego.  To niby oczywiste, jednak w parkach i na placach zabaw jeszcze pod koniec kwietnia można dostrzec maluszki męczące się w puchach i polarach. – Przegrzany i spocony malec  jest łatwym celem dla wirusów – tłumaczy dr Czyżewska. Jak ubierać dziecko, gdy pogoda jest w kratkę?  – Najlepiej na cebulkę , bo dzięki temu w razie potrzeby będzie można bez trudu coś zdjąć albo założyć. Dziecko , które jeździ jeszcze w wózku , tkwi niemal w bezruchu. Musi więc być ubrane nieco cieplej niż to, które nieustannie biega. Nie można jednak przesadnie go opatulać, bo spacer będzie dla niego męczarnią – wyjaśnia pediatra. – Starszego, drepczącego już malucha warto ubierać w lekkie , nie ograniczające ruchów ciuszki. Wreszcie odzyska swobodę ruchu i będzie mógł dać upust swojej energii. Jak sprawdzić, czy dziecko jest dobrze ubrane? Nie  zawsze warto kierować się własnymi odczuciami, bo każdy odczuwa temperaturę inaczej (jeśli jesteś zmęczona albo niewyspana, marzniesz szybciej). Jeśli nie jesteś pewna, czy dziecko jest...

co je roczne dziecko
Adobe Stock
Żywienie
Co je roczne dziecko? Przykładowy jadłospis na 3 dni
Roczne dziecko je już niemal wszystko, dużo łatwiej więc ułożyć dla niego jadłospis niż dla młodszego niemowlaka. Proponujemy codzienne menu dla roczniaka do druku. Pamiętaj, że dieta rocznego dziecka powinna być urozmaicona, ale nadal nie może być identyczna jak dieta dorosłych.

Choć roczne dziecko je już większość produktów, które jada cała rodzina, to jego dieta powinno być lekkostrawna. Nie może też zawierać niektórych przypraw, których na co dzień używają dorośli. Menu rocznego dziecka musi być również odpowiednio zbilansowane. Przygotowaliśmy dla ciebie listę dietetycznych wskazówek . Jeśli będziesz o nich pamiętać podczas przygotowywania posiłków dla roczniaka, dziecko będzie zdrowe i pełne energii. Spis treści: Co je roczne dziecko? Ile posiłków je roczne dziecko? Jakie porcje je roczne dziecko? Jak komponować jadłospis dla rocznego dziecka? Gotowe jadłospisy dla rocznego dziecka Zakazane przyprawy w diecie rocznego dziecka ZInne zasady diety rocznego dziecka Co je roczne dziecko? Urozmaicaj dietę rocznego dziecka, ale zdrowymi produktami. Niestety, większość rodziców o tym nie pamięta. Dużo ponadrocznych dzieci dostaje niezdrowe dla nich pokarmy, np. zwykłe parówki, czarną herbatę, smażone kotlety i słodkie gazowane napoje. Zupełnie nie to mieliśmy na myśli, pisząc o tym, że maluch będzie jadł „po dorosłemu”. Lepiej w inny sposób wykorzystać ciekawość dziecka i zapał do jedzenia nowości. To najlepszy moment do tego, by przyzwyczaić je do chrupania słupków świeżej marchewki lub popijania wody. ​ Roczne dziecko może już jeść i pić: soki przecierowe (w ograniczonych ilościach, maksymalnie 120 ml na dobę), miód, mleko krowie (nie więcej niż 500 ml dziennie). Ile posiłków je roczne dziecko? Roczne dziecko powinno jadać pięć razy dziennie. Ważne jest, aby pilnować stałych pór posiłków . Właśnie teraz ustala się tempo metabolizmu dziecka. Jeśli maluch będzie jadał bardzo nieregularnie, organizm przestawi się na „tryb oszczędnościowy” i zacznie gromadzić tkankę...

rodzina, obiad, kuchnia
Żywienie
9 zasad rodzinnej diety
Chciałabyś, aby twoja rodzina zdrowo jadła? Sprawdź, jakie zasady powinny was obowiązywać. Dopilnuj, byście ich przestrzegali, a zobaczysz, że zyska na tym wasze zdrowie. Oto 9 ważnych zasad, którymi warto się kierować.

Choć trudno jest zmienić stare nawyki , warto to robić. Spróbuj ograniczyć jedzenie białych bułek, smażonego tłustego mięsa i picie słodzonych napojów. To wcale nie takie duże wyzwanie! Poza tym pamiętaj o innych ważnych składnikach diety i lekkostrawnym sposobie przygotowywania dań. 1. Podawaj pięć porcji warzyw i owoców dziennie Porcją dla dorosłego jest np. jedno średniej wielkości jabłko lub marchewka, lub szklanka soku. Dzieciom dietetycy zalecają w ciągu dnia 200 g owoców i 400–500 g warzyw. Podziel tę ilość na porcje, zgodnie z tym, co lubi maluch. Podaj np. pół jabłka, morelę, pół szklanki soku – to dzienna porcja owoców . Warzywa gotuj na parze, podawaj w zupach albo surowe – w cząstkach jako przekąski. Owocami zastępuj słodycze – są świetne na podwieczorek . Kupuj owoce i warzywa z pewnych źródeł lub ekologiczne – choć kosztują więcej niż te z tradycyjnych upraw, to są zdrowsze. Zimą podawaj mrożonki. 2. Przyrządzaj dania gotowane, duszone lub pieczone Najlepiej gotuj na parze (straty witamin i składników mineralnych są wtedy najmniejsze) lub tradycyjnie w wodzie – warzywa i owoce tylko do miękkości. Mięso duś lub piecz – tak jest najzdrowiej. Zrezygnuj ze smażenia lub smaż krótko, na gorącym tłuszczu, by nie wsiąkał w potrawę. 3. Postaw na produkty pełnoziarniste Czyli bułki i chleb razowy (dobrze wypieczony), typu graham, pieczywo z dodatkiem mąki orkiszowej, makaron razowy, brązowy ryż, kasze (gryczana, jęczmienna, jaglana, kukurydziana) i płatki owsiane. Małe dzieci (powyżej roku) nie powinny jeść tylko białego pieczywa (zwłaszcza bułeczek). Produkty z ziaren mało oczyszczonych i grube kasze zawierają m.in. cenne witaminy z grupy B, witaminę E oraz PP, a także wapń i żelazo. 4. Serwuj ryby 1-2 razy w tygodniu Piecz je lub gotuj. Ich przyrządzanie nie jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak