Jak wyleczyć wszawicę
AdobeStock
Zdrowie

Jak przygotować siebie i dziecko na pójście do przedszkola?

Przygotowanie dziecka na pójście do przedszkola to duża odpowiedzialność. Dlatego należy się odpowiednio przygotować. Oprócz rozmów z maluchem, istotną sprawą jest właściwa higiena. Niekiedy zdarzają się jednak problemy, z którymi trudno sobie poradzić.

Przygotowanie wyprawki do przedszkola jest dla rodziców niemałym wyzwaniem. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe przygotowanie piżamki oraz pościeli. Każda rzecz powinna być wyprana oraz podpisana imieniem i nazwiskiem dziecka. W trakcie leżakowania maluch powinien mieć swój komplet pościeli. W większości przedszkoli jest tak, że rodzic sam musi dbać o zmianę pościeli. Mimo prawidłowego dbania o higienę, nie unikniemy tego, że w przedszkolu zetkniemy się z problemem wszawicy.

 

Wszawica - choroba powszechna

Rodzice przedszkolaków często zadają sobie pytanie. A co, jeśli moje dziecko złapie wszy? Jeżeli dostaniemy informację, że w przedszkolu panuje wszawica, to ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie. Gdy dziecko zostaje zarażone, rodzice najczęściej obwiniają siebie. Tymczasem wszawica to choroba powszechna, a jej występowanie nie jest uzależnione od czynników zewnętrznych takich jak higiena czy środowisko, w jakim przebywamy. Można się nią zarazić wszędzie tam, gdzie występują skupiska ludzi. Wszawica może przytrafić się każdemu, bo wszom jest wszystko jedno, czy głowa, na której się osiedlają, jest czysta czy brudna, nie ma znaczenia długość i gęstość włosów ani rodzaj używanego szamponu.

Jakie są objawy wszawicy?

Jeżeli któregoś dnia zauważysz, że twoje dziecko drapie się po głowie, to może być wszawica. Objawy, które mogą świadczyć o tej chorobie to:

 • Częste drapanie się po głowie
 • Swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy
 • Trudności przy rozczesywaniu włosów
 • Wrażenie, że coś porusza się we włosach
 • Dostrzeżenie wszy we włosach lub na karku

Kilka faktów na temat częste drapanie się po głowie
swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy
trudności przy rozczesywaniu włosów
wrażenie, że coś porusza się we włosach
dostrzeżenie wszy we włosach lub na karku
Kilka faktów na temat wszawicy---#---wszawicy.---#---wszawicy">wszawicy

 • Dawniej wszawica kojarzona była z biedą – dziś to problem, który pojawia się nawet w renomowanych przedszkolach lub szkołach.
 • Wszy u dzieci najczęściej pojawiają się w wyniku bezpośredniego zetknięcia się z zarażonym, np. w czasie zabawy, leżakowania czy zakładania cudzej czapki.
 • Wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko – nie bagatelizuj problemu, tylko od razu zacznij działać.

Jak skutecznie wyleczyć wszawicę?

Nowoczesne wyroby medyczne i kosmetyki dają nam możliwość działania natychmiastowego, już wtedy gdy pojawi się problem, a także w celach profilaktyki. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych, łatwych w użyciu, bezpiecznych preparatów możemy skutecznie zwalczać problem.

Najnowsza kuracja do włosów Seboradin MED Przeciw Wszom i Gnidom to pierwsza w portfolio Seboradin seria zakwalifikowana do kategorii wyrobów medycznych. Kuracja składa się z 3 preparatów:

 • Szampon Seboradin MED Kuracja Przeciw Wszom i Gnidom
 • Lotion Seboradin MED Kuracja Przeciw Wszom i Gnidom
 • Kompres Seboradin MED Kuracja Przeciw Wszom i Gnidom

Stosowanie tych preparatów, w zależności od potrzeb gwarantuje działanie zapobiegające bądź lecznicze.

W okresie zwiększonego ryzyka zarażenia wszawicą, w celach profilaktycznych zalecamy użycie kuracji 2 etapowej:

 • szamponu , który tworzy niekorzystne środowisko dla rozwoju wszy i gnid oraz
 • lotionu, zapobiegający ich rozwojowi.

  Szampon przeciw wszom
  Seboradin

W przypadku pojawienia się wszawicy stosujemy kurację składającą się z dwóch produktów:

 • kompresu – jest to preparat olejowy, którego skuteczność działania opiera się głównie na zahamowaniu rozwoju wszy poprzez zamknięcie dopływu tlenu.

 • szamponu - który dokładnie oczyści skórę głowy i włosy po zastosowaniu kompresu.

  Kompres przeciw wszom
  Seboradin

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania

Bezpieczeństwo stosowania preparatów Seboradin MED Przeciw Wszom i Gnidom wynika z zastosowania składników naturalnych, w tym surowców w 100% botanicznych, które z jednej strony hamują rozwój zarówno dorosłych osobników wszy jak i gnid. Bogactwo składników, takich jak kwazja gorzka, ocet jabłkowy, czosnek, miodla indyjska, czy olejek z drzewa herbacianego i olej andiroba sprawia, że kuracja Seboradin MED Przeciw Wszom i Gnidom w sposób bezpieczny i skuteczny hamuje rozwój wszawicy, działa odstraszająco oraz pomaga stworzyć nieodpowiednie warunki środowiskowe dla bytowania i rozmnażania wszy. Jednocześnie preparaty łagodzą świąd, koją podrażnioną skórę głowy.

Odżywka przeciw wszom
Seboradin

Ważne! Pamiętajmy, że jeśli jedna osoba w rodzinie ma wszy, to leczeniu powinni poddać się wszyscy jej członkowie jednocześnie. Domownicy nie powinni korzystać wspólnie z rzeczy osobistego użytku, takich jak: grzebień lub szczotka, gumki do włosów, ręczniki, czapki, szaliki i inne ubrania. To prawie pewne, że używając tych samych sprzętów i przytulając się do dzieci, zarażeniu ulegają też rodzice i rodzeństwo.

Więcej na: Seboradin.pl

wszy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Wszy u dzieci: jak się ich pozbyć i jak znaleźć wszy we włosach dziecka
Wszy u dzieci to częsty problem, który najczęściej dotyka przedszkolaków i uczniów. Powodują silne swędzenie głowy i mogą zarazić wszystkich członków rodziny. Do ich zwalczania i odstraszania służą specjalne preparaty i szampony.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Wszy u dzieci to naprawdę żaden wstyd. Wszawica istnieje na całym świecie, także w krajach wysokorozwiniętych i atakuje tak samo ludzi bogatych jak i biednych, a także tych, co dbają o higienę. Gdy zauważysz wszy we włosach dziecka, nie możesz się tego wstydzić i musisz o problemie poinformować rodziców wszystkich dzieci, które miały kontakt z twoją pociechą. Trzeba też powiedzieć o tym wychowawcom w żłobku lub przedszkolu. Współpraca i jednoczesna reakcja wszystkich środowisk, w których przebywa dziecko, to jedyny skuteczny sposób, żeby pozbyć się wszy u dzieci. Wszy u dzieci: rozpoznanie problemu zwalczanie wszawicy zapobieganie zarażeniu Jak rozpoznać i szukać wszy u dziecka Największe skupiska gnid i wszy znajdują się za uszami, nad karkiem i na skroniach, czyli tam, gdzie jest najcieplej. I tam właśnie należy ich szukać. Jeżeli gnidy są u nasady włosa, to znaczy, że zakażenie jest świeże lub nastąpił jego nawrót. Jeżeli są w większej odległości od skóry, to ślad po starym zakażeniu. Aby rozpoznać wszawicę, trzeba dokładnie przejrzeć skórę i włosy dziecka, wypatrując żywych owadów i ich jaj. Wszy i gnidy wyglądają bardzo charakterystycznie, więc nie sposób ich pomylić np. z łupieżem. Zdecydowanie łatwiej jest wypatrzyć jaja pasożytów, bo są liczniejsze. Objawy wszy u dzieci: częste drapanie się dziecka po głowie, drobne ranki na skórze głowy, pozlepiane surowicą i ropą kosmyki włosów, tworzące niewielkie kołtuny. Skuteczne środki na wszy u dzieci Na rynku są zarówno szampony na wszy , jak i specjalne preparaty na wszy . Popularne szampony...

Wszy u dziecka
Fotolia
Aktualności
Wszawica znów atakuje!
Rzecznik Praw Dziecka apeluje do rodziców, dyrektorów przedszkoli i szkół o podjęcie wspólnych działań.

Co roku dyrektorzy szkół i przedszkoli we wrześniu zwracają uwagę na temat wszy. Mimo to wszawica systematycznie powraca każdej jesieni. Sprawa jest na tyle poważna, że Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka wystosował otwarty list do dyrektorów szkół i przedszkoli. Mnie to nie dotyczy Wbrew pozorom wszawica nie jest chorobą od brudu czy ubóstwa. Ten wstydliwy problem najczęściej dotyczy po prostu dzieci, które mają styczność z dużą grupą innych dzieci. Zakażenie następuje przez bezpośredni kontakt. Małe dzieci często się przytulają i stąd tak łatwo o wszy w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Mimo że problem może dotyczyć każdego, rodzice często oburzają się , gdy wychowawcy proszą o regularne sprawdzanie głowy dziecka. Niestety na tym nie koniec. Gdy dziecko jednak przyniesie wszy do domu, rodzice wstydzą się przyznać pani w przedszkolu lub szkole. - Tymczasem milczenie w takich okolicznościach jest wyborem najgorszym z możliwych. Opóźnia właściwą reakcję pracowników placówek oświatowych oraz innych rodziców i naraża pozostałe dzieci na zarażenie - zaznaczył rzecznik. Zdaniem Michalaka nadal zbytu wielu rodziców bagatelizuje problem i nie przeprowadza kuracji u wszystkich domowników lub zwleka z zakupem odpowiednich środków zwalczających wszy. W ten sposób przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania się wszawicy. Problem można opanować, ale tylko wtedy, jeśli wszyscy rodzice podejdą do problemu poważnie. Mały - wielki problem Niestety przed wszami nie chroni ani częste mycie głowy, ani konkretny typ włosów. Mimo że wszy żyją bardzo krótko, to każdego dnia składają ok. 10 jajeczek. Bądź więc czujna, gdy zauważysz, że maluch drapie się po głowie, lub ma czerwone ślady po ukąszeniach. Może to oznaczać, że przyniósł do domu wszy. Nie zwlekaj z zastosowaniem odpowiednich preparatów. Pamiętaj, że problem dotyczy całej rodziny. Wszy...

swędzenie głowy a wszy
Fotolia
Zdrowie
Drapanie, świąd skóry głowy - czy to wszy?!
Kiedy dziecko intensywnie drapie się po głowie, od razu myślimy, że ma wszy. Jednak nie zawsze to wszawica powoduje świąd skóry głowy, czasami przyczyny trzeba szukać gdzie indziej. Gdzie?

Jeśli twoje dziecko drapie się po głowie, niekoniecznie oznacza to, że złapało wszy. Początkowa faza zarażenia wszami może przebiegać bezobjawowo – nawet przez 4-6 tygodni. Swędzenie skóry głowy nie jest spowodowane przemieszczaniem się wszy,  wywołują je toksyny wydzielane przez wszy podczas gryzienia. Czy wszy zawsze powodują swędzenie głowy? Oprócz początkowej fazy wszawicy, kiedy głowa może w ogóle nie swędzieć, może się zdarzyć tak, że dzieci przyjmujące leki antyhistaminowe w ogóle nie będą odczuwać świądu. Niektóre dzieci są uczulone na ugryzienia wszy, wtedy silniej odczuwają świąd. Mogą też odczuwać swędzenie głowy w wyniku użycia preparatów i szamponów na wszy . Dlaczego dziecko drapie się po głowie? Wszy nie są jedynym powodem świądu. Głowa może swędzieć także z innych przyczyn: sucha skóra łuszczyca łojotokowe zapalenie skóry łupież atopowe zapalenie skóry piasek we włosach (np. po zabawie w piaskownicy lub na plaży) nieodpowiedni lub źle spłukany szampon dla dzieci pot Aby stwierdzić ze 100 proc. pewnością wszawicę u dziecka , sprawdź dokładnie jego głowę i włosy. Jeśli znajdziesz gnidy ( przypominają łupież , ale są mocno przytwierdzone do włosów) lub wszy – sprawa jest jasna! W innym wypadku szukaj innej przyczyny. Zobacz też: Czy istnieje skuteczny preparat na wszy? Jak pozbyć się wszy bez chemii? Domowe sposoby Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj