U dzieci z nadwagą rozpoznaje się problemy zdrowotne, które uważa się powszechnie za problemy osób w wieku podeszłym, czyli nadciśnienie, cukrzycę typu 2, wysoki poziom cholesterolu, osteoporozę, stłuszczenie wątroby, kamicę pęcherzyka żółciowego. Tylko niewielki procent nadwagi u dzieci (ok. 5%) jest wynikiem problemów zdrowotnych, efektem stosowanych leków. W pozostałych przypadkach przyczyną jest nieprawidłowe odżywianie i brak ruchu. Z problemem nadwagi można niestety spotkać już dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym.

Reklama

Leczenie nadwagi u dzieci

Leczenie nadwagi u dzieci jest bardzo trudne, gdyż powinna w nim uczestniczyć cała rodzina, którą należy przekonać do zmiany nawyków żywieniowych. Dzieci najbardziej lubią smak słodki, ponieważ mleko matki jest słodkie. W momencie wprowadzania nowych produktów należy ilość cukru ograniczyć do minimum.

Zapobieganie nadwadze u dzieci

Uważam, że dziecko do 3. roku życia praktycznie nie powinno dostawać słodyczy, gdyż nie mają one żadnych właściwości odżywczych i są często przyczyną braku apetytu. Dziecko, które nie dostaje słodyczy chętniej je nowe potrawy i poznaje nowe smaki. Na drugie śniadanie i podwieczorek podajmy dziecku owoce. Do śniadania, obiadu, kolacji dodajmy warzywa w różnych postaciach, unikając dań „na słodko”. Posiłki powinny być kolorowe, ładnie wyglądać, wtedy dziecko będzie chętniej je jadło. Dziecko, które od początku ma wdrożony prawidłowy schemat odżywiania, będzie starało się prawidłowo odżywiać w przyszłości, kiedy „tracimy” częściowo kontrolę nad tym co je. W utrzymaniu prawidłowej wagi u dzieci bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia ilość ruchu, najlepiej w formie zabawy na świeżym powietrzu, w której aktywnie uczestniczą rodzice, dając dzieciom dobry przykład.

Zobacz też: Kary finansowe dla rodziców za otyłe dzieci - oburza was to, czy się zgadzacie?

Reklama

Autor: lek. med. Ewa Andrzejewska, pediatra w Klinice Profilaktyki Medycznej.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama