Reklama

Walka z gorączką i kaszlem potrafi mocno osłabić dziecko. Możesz mu jednak pomóc odzyskać siły! Zadbaj tylko, by posiłki malucha były lekkostrawne, wzmacniające organizm i... smaczne.

Reklama

Gdy choroba mija, maluch często nadal nie ma apetytu. Tymczasem dzięki odpowiedniej diecie szybciej wróci do zdrowia. Kiedy jego organizm walczył z infekcją, stracił wiele białka, mikroelementów i witamin, dlatego teraz musi uzupełnić braki. Dieta dla małego rekonwalescenta powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Wyrzuć z jadłospisu potrawy smażone, ciężkie sosy, warzywa strączkowe, kapustę czy cebulę. Posiłki muszą być za to bogate w węglowodany i białko. Podawaj więc malcowi mleko i jego przetwory, ryby, białe mięso, surowe i gotowane na parze warzywa. Dziecko potrzebuje też innych składników odżywczych, które wzmacniają układ odpornościowy, np. beta-karotenu, witamin z grupy B, selenu, cynku, żelaza. Ich źródłem są warzywa, soki ze świeżych owoców, chude wysokogatunkowe mięso, produkty zbożowe – kaszki i kleiki wzbogacane w żelazo. Posiłki powinny też zawierać dużo witamin, zwłaszcza witaminy C. Dzięki takim obiadkom pełen sił maluch znowu będzie wesoło dokazywał!

Pulpeciki z cielęciny (od drugiego roku życia)
Porcja zupy = 180-220 g + 2-3 pulpeciki
– 70 g mięsa cielęcego z udźca,
– 1 łyżka masła,
– 1 jajko,
– 2 łyżki bułki tartej,
– 1 łyżeczka posiekanej zielonej pietruszki.
Mięso zmiel lub posiekaj nożem. Masło utrzyj z żółtkiem na pulchną masę, białko ubij na sztywną pianę. Rozdrobnione mięso połącz z utartym żółtkiem i pianą oraz drobno posiekaną zieloną pietruszką i przesianą bułką tartą. Masę mięsną wymieszaj, uformuj kilka kuleczek, włóż do wrzącej wody i gotuj około 10 minut. Podawaj dziecku z jarzynką na drugie danie lub jako dodatek do zupy jarzynowej.

Kluseczki z twarożku (od jedenastego miesiąca życia)
– 1/2 kostki twarożku śmietanowego,
– 1 jajko,
– 1 łyżka mąki pszennej,
– 1 łyżka cukru pudru.
Jajko umyj, oddziel żółtko od białka. Żółtko utrzyj z cukrem na pulchną masę, białko ubij na sztywną pianę. Ser twarogowy wymieszaj delikatnie z pianą i utartym żółtkiem oraz przesianą przez sitko mąką. Zagotuj w rondelku wodę. Łyżką odcinaj kluseczki i wkładaj do wody. Zagotuj, a potem pozostaw na bardzo wolnym ogniu pod przykryciem na ok. 5 minut, nie dopuszczając do wrzenia. Kluseczki podawaj ze świeżym masłem, posypane cukrem.
[CMS_PAGE_BREAK]
Krem z jabłek (od drugiego roku życia)
– 1 duże jabłko,
– 1 łyżka cukru,
– 1/2 cytryny,
– 1 łyżeczka żelatyny,
– 1 łyżka gorącej wody,
– 1 jajko.
Jabłko zetrzyj na drobnej tarce jarzynowej i skrop sokiem z cytryny. Rozpuść żelatynę w gorącej wodzie. Oddziel żółtko od białka. Żółtko utrzyj z cukrem na kogel-mogel. Białko ubij na sztywną pianę. Wymieszaj delikatnie wszystkie składniki. Deser przełóż do kompotierki. Podawaj po ochłodzeniu.

Bulion z lanym ciastem (od dziesiątego miesiąca życia)
przepis na 3-4 porcje
Porcja dla dziecka = 200-250 g
– 1/2 kg chudego mięsa wołowego,
– 1/2 kg kurczaka,
– 1 pietruszka,
– kawałek selera,
– 1 średnia marchew,
– 1/2 cebuli,
– sól,
– pieprz,
– liść laurowy

ciasto lane:
– 2 jaja,
– 1 pełna łyżka mąki pszennej,
– 1 łyżka wody,
– 1 łyżeczka posiekanej zielonej pietruszki.
Mięso wołowe i pół kurczaka starannie opłucz, włóż do garnka, w którym jest półtora litra wody, i gotuj na wolnym ogniu. Po około pół godziny dodaj obrane i opłukane warzywa, a pod koniec gotowania – przyprawy (niewiele soli). Posiekaj zieloną pietruszkę. Z mąki, jaj i wody przygotuj mikserem lane ciasto, dodaj posiekaną pietruszkę, pozostaw na 15 minut. Kiedy warzywa będą miękkie, wyjmij je z bulionu razem z mięsem. Cienkim strumieniem wlej ciasto na wrzący bulion i zagotuj. Czysty bulion możesz też połączyć z żółtkiem i zagotować.

Reklama

dr Halina Weker, specjalista ds. żywienia dzieci z IMiD

Reklama
Reklama
Reklama