
Twoje dziecko nie jest już maluszkiem. Zmieniły się zasady jego żywienia, ale również pielęgnacji. Zapytaliśmy eksperta, jak dbać o włosy dziecka w wieku przedszkolnym.
Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:
- Jak często myć włosy przedszkolaka?
- Czy podcinanie włosów przyspiesza ich wzrost?
- Czy można myć włosy dziecka szamponami dla dorosłych?
- Po czym poznać dobre gumki do włosów?
Film powstał przy współpracy salonu fryzjerskiego "Atelier Emilia Liwska" w Markach.
Zobacz też: Jak zmienić łazienkę w salon piękności
Jak dbać o włosy dziecka?
Warto zapamiętać:
- Myj włosy dziecka min. 3 razy w tygodniu.
- Częste mycie nie osłabia włosów dziecka. Negatywne działa ma za to suszarka, która pozbawia włosy wilgoci i niszczy je. Najzdrowiej jest, gdy włosy wysychają same.
- Do rozczesywania włosów przedszkolaka używaj grzebienia o szeroko rozstawionych dużych zębach lub szczotki, której druciki są zakończone plastikowymi kuleczkami. Dostępne są również szczotki, które nie szarpią włosów dziecka. Można je kupić w salonach fryzjerskich lub sklepach internetowych.
- Podcinanie włosów wpływa jedynie na ich wygląd, a nie wzrost.
- Używaj odpowiednich szamponów dla dzieci, które nie zawierają substancji perlistych.
- Używaj odpowiednich gumek do włosów. Źle dobrane gumki niszczą włosy.



Dziecko samo z siebie nie zadba, by być czyste . Radość z marszu po kałużach czy uniknięcia mycia zębów zawsze wygrają z lękiem przed niezadowoleniem mamy czy próchnicą. Jeśli chcesz, by dziecko nauczyło się zasad higieny , przyswoiło codzienne zabiegi higieniczne , musisz je ich nauczyć. 1. Opowiadaj dziecku bajki o zarazkach Dziecko w wieku przedszkolnym chętnie wysłucha opowieści o groźnych zarazkach , które siedzą na skórze i czekają, by dostać się w głąb organizmu. Tylko dbanie o higienę, częste mycie może je przegonić! Bo one najbardziej boją się mydła . Z pomocą przyjdzie też czytanie odpowiednich książek np. kultowej już pozycji Olgi Woźniak pt. „Brud". Pamiętaj: Opowiadając dziecku o zarazkach i bakteriach, łatwo je wystraszyć. Bądź delikatna, opisując choroby, jakie mogą spowodować. 2. Ucz dziecko higieny z bajkowymi postaciami Jeśli wiesz, kto jest idolem twojego dziecka, wykorzystaj tę postać do nauki higieny. Możesz powiedzieć: „Spiderman zawsze myje ręce przed jedzeniem, bo wie, że inaczej razem z kanapką połknie zarazki!”. „Każdego wieczoru myj ząbki misiowi – on mówił, że nie chce dziur!”. Pamiętaj: Unikaj wzbudzania w dziecku poczucia winy. Nie powtarzaj, że to wstyd, że np. nie myje rączek po skorzystaniu z toalety. Lepiej wspierać dobre zachowania dziecka, niż wytykać złe. 3. Tłumacz, dlaczego trzeba dbać o czystość Trzyletnie dziecko jest tak przejęte, że musi trafić do muszli sedesowej, że nie w głowie mu pilnowanie, by była czysta. Ale dziecko w wieku czterech czy pięciu lat musisz już na to uczulać. Tłumacz mu za każdym razem, gdy pobrudzi toaletę, że tak nie można, i pokaż, jak po sobie ją wycierać (nie wyręczaj!). Dziecko wkrótce samo będzie o tym pamiętać. Nie zapominaj o uczeniu dziecka, że po każdym skorzystaniu z sedesu należy zamykać...