dziecko, kąpiell, wanna, piana
Panthermedia
Zdrowie

Jak zmienić łazienkę w salon piękności

„Woda mu zbrzydła, ma wstręt do mydła…” – to na szczęście nie jest opis znanego mi dziecka, ale fragment wiersza Jana Brzechwy o brudasku, który chyba nie istniał naprawdę. Dzieci lubią wyglądać czysto jak z reklamy. A że czasem nie chce im się iść myć...? Podpowiadamy, jak to zmienić!

Moja domowa do niedawna jeszcze przedszkolaczka, a od września już uczennica, Iga, nie przepadała za myciem. Duchową przemianę przeszła po obejrzeniu odcinka „Kubki smakowe i zęby” serialu „Było sobie życie”. Od tamtej pory nikt nie musi jej przypominać o porannej i wieczornej toalecie. Dłonie myje długo i często. Zęby szoruje tak, jakby od tego zależało jej życie. Włosy czesze jak, nie przymierzając, arkadyjska pasterka nad strumieniem – z widoczną lubością. W przedszkolu również pierwsza biegła – i w szkole biega – do łazienki. A panie nie mogą się jej nachwalić. Bo wbrew pozorom mycie rąk i buzi to bardzo ważna sprawa dla zdrowia małego człowieka. Dlatego warto pozwolić dzieciom zmienić łazienkę w prawdziwy salon piękności.

Pielęgnacja dziecka - o tym pamiętaj:

  1. Rozczesane włosy. Dodają uroku i zdobią jak mało co. Jeśli jednak musisz toczyć co dzień boje o szczotkowanie włosów, pomyśl o ich skróceniu.
  2. Krótkie paznokcie. Zbyt długie mogą być świetnym siedliskiem bakterii, a przedszkolak często wkłada ręce do buzi. Najlepiej przynajmniej dwa razy w tygodniu skracać je u rąk i dwa razy w miesiącu – u nóg.
  3. Umyta buzia. Ciepła woda usunie martwy naskórek, nadmiar łoju i resztki jedzenia wokół ust.
  4. Czyste zęby. Argument dotyczący zdrowia nie zawsze trafia do umysłu próżnego przedszkolaka, dlatego odwołaj się do jego... urody. Chyba nie ma pięciolatka, który nie chciałby wyglądać jak: Barbie lub Superman. Wykorzystaj tę próżność.


Sprawdź też: Wychowanie czyścioszka - łatwiejsze niż myślisz.

 

5 najważniejszych kosmetyków dla przedszkolaka

 

  1. Mydło. Skutecznie usunie czekoladę z policzków, piasek spod paznokci, ślad po flamastrze z dłoni. Zażyła przyjaźń malucha z mydlaną pianą być może uchroni go także przed zakażeniem pasożytami, o które w naszych przedszkolach stanowczo zbyt łatwo.
  2. Szampon. Włosy przedszkolaka nadal powinno się myć szamponem dla dzieci – albo bardzo delikatnym, przeznaczonym dla alergików. Skóra na głowie jest wrażliwa i kosmetyk dla dorosłych mógłby ją podrażnić – pojawia się wtedy dokuczliwe swędzenie.
  3. Odżywka. Dziecięce włosy, choć jeszcze się nie wysuszają ani szybko nie przetłuszczają, mogą się plątać i łamać. Odrobina odżywki ułatwi rozczesanie. W sklepach są też specjalne spraye do splątanych włosów.
  4. Krem. Latem – na słońce, zimą – chroniący przed mrozem i wiatrem. Skóra trzy-, a nawet pięciolatka nadal jest bardzo delikatna. To dlatego, że wciąż jest cieńsza niż dorosłego.
  5. Pomadka. Oblizywanie ust zdarza się często przedszkolakom, a na wietrze mokre wargi szybko wysychają i pękają. Pomoże wazelinowa pomadka, najlepiej bezbarwna i bezsmakowa.


Zobacz też: Dziecko samo myje ząbki? Niedobrze.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Przesądy w ciąży - kobieta w ciąży zakazy
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Położna obala najczęstsze przesądy ciążowe
Kobieta w ciąży nie może farbować włosów, malować paznokci, kąpać się w wannie, przechodzić pod sznurkiem... Z najczęstszymi mitami ciążowymi rozprawia się Halina Biedroń, położna i ekspert kampanii "Położna na medal".

Ciążowych mitów jest bardzo wiele. Praktycznie styka się z nimi każda przyszła mama. Słyszy je od swoich najbliższych, styka się z nimi w internecie. Kobiety w ciąży powinny pamiętać, że wszystkie zasłyszane "rewelacje" warto skonsultować ze swoim lekarzem lub położną. Zobacz, co na temat tych najczęściej powtarzanych przesądów uważa położna na medal, czyli Halina Biedroń.  Kobiecie w ciąży nie wolno pracować przy komputerze – MIT Halina Biedroń: Kobieta w ciąży może pracować przy komputerze, ale... z umiarem. Prawo pracy określa nawet ramy czasowe – do 4 godzin dziennie. Co prawda nie udowodniono dotąd, że promieniowanie monitorów może źle wpływać na ciążę, warto jednak pamiętać o tym, że pozycja siedząca obciąża kręgosłup. Dlatego rozsądne przyszłe mamy powinny robić częste przerwy w czasie pracy przy komputerze, wstawać od biurka, robiąc krótkie spacery. Zobacz także: Pracownica w ciąży – jakie przysługują jej uprawnienia? Kobiecie w ciąży nie wolno farbować włosów, bo może to zaszkodzić dziecku – MIT  Halina Biedroń: Farbowanie włosów w ciąży jest dopuszczalne. W końcu farba wnika we włosy, a nie w skórę głowy. Współczesne farby, w odróżnieniu od tych sprzed kilkunastu lat, nie mają dużych ilości intensywnie działających składników. Są naturalne.  Lepiej jednak farbować włosy u fryzjera niż samodzielnie. Chodzi o to, by uniknąć przy farbowaniu gwałtownych ruchów czy skłonów. Swoim pacjentkom rekomenduję farbowanie włosów od II trymestru , wtedy organy dziecka są już ukształtowane. Kobiecie w ciąży nie wolno bawić się z psami, bo może zarazić się chorobami odzwierzęcymi - MIT Halina Biedroń: Jeżeli mamy kontakt z psem, który jest zaszczepiony, odrobaczony i czysty, nie ma przeciwwskazań, by go pogłaskać czy pobawić się z nim. Ważne, żeby po zabawie...

nie, lubię ,myć, głowy, pielęgnacja
Pielęgnacja
Jak umyć dziecku głowę bez płaczu?
Mycie włosków to dla wielu maluszków niezbyt miłe przeżycie, ale głównie ze względu na wodę lejącą się po buzi i do oczu, bo większość dzieci lubi się kąpać.

Dla wielu małych dzieci mycie głowy to niezbyt miłe przeżycie – głównie ze względu na wodę lejącą się po buzi i do oczu. Aby woda nie dostawała się do oczu, dziecko musi mieć zamknięte powieki, a wtedy nie ma kontroli nad tym, co się dzieje dookoła niego. Dlatego większość dzieci przy próbach mycia włosów protestuje. Nie myj głowy na siłę Jeśli twoje dziecko nie lubi mycia włosów , nie zmuszaj go do tego. Nic się nie stanie, jeżeli na jakiś czas zrezygnujesz z mycia włosów i poprzestaniesz na czesaniu ich mokrym grzebykiem ( dziecięce włosy nie przetłuszczają się tak jak dorosłych). W tym czasie przyzwyczajaj dziecko do wody. Zamień kąpiel w zabawę – wrzuć do wanny kolorowe zabawki albo choćby kuchenny lejek, plastikowe miseczki. Jest szansa, że zajęty nimi maluch nie zareaguje, gdy „przypadkiem” delikatnie polejesz mu główkę wodą . Zobacz też: Strach przed kąpielą - co robić? Oswój dziecko z myciem włosów Umyjcie włosy lali, a ty mów, co robicie: „A teraz namydlimy lali włoski, a potem spłuczemy wodą ”. W ciągu dnia bawcie się w wizytę u fryzjera – posadź dziecko przed lustrem i udawaj fryzjerkę, a później zamieńcie się rolami. Spróbujcie wykąpać się wspólnie – niech dziecko polewa wodą twoje włosy – maluchy w tym wieku uwielbiają naśladować zachowania dorosłych. Zadbaj o pozytywne skojarzenie z kąpielą Kiedy najgorszy strach już minie, zadbaj o to, by mycie włosów mogło kojarzyć się tylko z przyjemnymi doznaniami. Osłoń buzię i oczka dziecka przed wodą – pomocne może być ceratowe kółeczko zakładane na główkę albo... dłonie taty tworzące bezpieczny daszek nad czołem. Spróbuj ułożyć dziecko w pozycji półleżącej, tak by woda z szamponem spływała do tyłu, nie na buzię. Zaraz po umyciu włosów dziecka wytrzyj ręcznikiem resztki wody, by nie dostała...

jak czesto myć głowę
Fotolia
Pielęgnacja
Czy wiesz, jak często trzeba myć dziecku włosy? Sprawdź!
Twoje dziecko nie lubi mycia włosów? A może robisz to za często? Sprawdź, jak często powinnaś myć dziecku głowę.

Dzieci – z nielicznymi wyjątkami – nie lubią mycia głowy. Wiercą się, płaczą, głośno protestują, mycie włosów dziecku w niczym nie przypomina tego relaksującego rytuału, którym jest dla dorosłych. Czy włosy dziecka trzeba myć często?  Jak często myć głowę dziecku? Podczas każdej k ąpieli niemowlęcia , możesz delikatnie przemywać główkę dziecka tą samą wodą, w której się kąpie. Zmyjesz w ten sposób nagromadzony tam podczas dnia brud (np. resztki mleka). Starszemu niemowlakowi wystarczy myć głowę co drugą kąpiel. Kilkulatkowi wystarczy myć włosy raz w tygodniu, jeśli bardzo tego nie lubi, bo dziecięce włosy nie przetłuszczają się tak szybko jak u dorosłych, nie używamy też do nich środków do stylizacji , które należałoby zmyć. Idealnie dla skóry głowy dziecka byłoby jednak, gdybyś myła ją 2-3 razy w tygodniu łagodnymi szamponami. Zobacz też: Jak często trzeba kąpać dziecko? Naprawdę codziennie? Czy można się kąpać z dzieckiem? 8 trików, które ułatwią kąpiel niemowlaka

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak