zapytajnik3.jpg
Zdrowie

Jak rozpoznać sepsę u dziecka?

Mam dwoje dzieci: młodszy synek ma roczek, a starszy 3 latka. Często chorują, w tym roku obaj już dostawali antybiotyki. Boję się, że zakażą się czymś naprawdę groźnym: ostatnio dużo mówi się o sepsie. Proszę mi wyjaśnić, co to właściwie za choroba? Krystyna

Na pytanie o sepsę u dzieci odpowiada prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra:

Sepsa to szczególny rodzaj infekcyjnego zapalenia (zwykle wywołanego zakażeniem bakteriami), które obejmuje cały organizm jednocześnie. We wczesnym stadium może być trudna do rozpoznania, bo objawy nie zawsze są charakterystyczne.

Dowiedz się więcej: Objawy sepsy u dzieci

Zazwyczaj sepsa rozwija się w związku z wcześniej istniejącą już infekcją (zakażenie skóry, układu moczowego, zapalenie płuc itp.). Najczęściej przyczynami są zbyt słaba obrona własna chorego dziecka i wysoka zjadliwość drobnoustrojów. Do sepsy (inaczej posocznicy) szczególnie łatwo doprowadza infekcja meningokokowa.

Częstym jej objawem są wybroczyny na skórze (sinogranatowe drobne plamki). W razie wątpliwości co do charakteru zmian powstałych na skórze dziecka, które ma wysoką gorączkę i jest w złym stanie ogólnym, warto wykonać prosty test polegający na lekkim uciśnięciu bokiem pustej szklanki miejsca, na którym znajdują się wybroczyny. Jeśli pod wpływem ucisku nie znikają, trzeba szybko skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być posocznica meningokokowa, która rozwija się bardzo szybko i wymaga niezwłocznego podjęcia leczenia.


Wydrukuj kalendarz szczepień obowiązkowych dziecka.
 

Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]

Sepsa u czterolatka
Aktualności
Nie żyje 4-latek spod Gniezna – apelujemy, nie dawajcie się lekarzom odsyłać ze szpitala!
Kiedy za pierwszym razem chłopiec trafił na pogotowie, lekarka zdiagnozowała u niego jelitówkę i odesłała do domu. Kilka godzin później nie miał już sił wstać z łóżka, zmarł o 1. w nocy.

4-letni Nikodem z Trzemeszna pod Gnieznem już w niedzielę rano dostał wysokiej gorączki i drgawek, a na jego brzuszku pojawiła się dziwna czerwona plama. Z minuty na minutę robił się coraz słabszy, nie miał nawet siły ustać na nogach. Jeszcze tego samego popołudnia trafił do szpitala, gdzie lekarka rozpoznała u chłopca… grypę żołądkową ! Z taką diagnozą i zwykłymi lekami na gorączkę czterolatek został odesłany do domu.  Kiedy wieczorem chłopiec mimo podania leków ciągle miał wysoką gorączkę, a na jego ciele pojawiły się kolejne plamki, rodzice wrócili z nim na ostry dyżur, gdzie – jak podaje  Radio Merkury  – nadal dyżurowała ta sama lekarka. Za drugim razem jednak nie było już mowy o żadnej grypie żołądkowej. Po przewiezieniu do szpitala w Gnieźnie, chłopiec stracił przytomność. Mimo prób reanimacji, chłopiec nie odzyskał przytomności i zmarł ok. 1 w nocy. Dopiero gdy już było za późno lekarze rozpoznali, że miał groźną odmianę sepsy , postępującą piorunująco, najprawdopodobniej wywołanej przez meningokoki . Lekarze bronią lekarki – prokuratura wyjaśnia sprawę Dyrekcja szpitala, w którym zmarł chłopczyk, broni lekarki, która dopiero za drugim razem potraktowała poważnie chorego czterolatka. Jak tłumaczyła w Radiu Merkury dr Ewa Jachimczyk ze szpitala w Gnieźnie, sepsa jest w początkowym okresie łudząco podobna do zwykłej wirusówki: zaczyna się po prostu gorączką, osłabieniem…   Podobnie mówił w "Głosie Wielkopolskim" dyrektor szpitala, Krzysztof Bestwina, który tłumaczył, że akurat ta odmiana sepsy, posocznica plamista, jest nie tylko trudna do rozpoznania, ale też wyjątkowo trudna do leczenia. Według lekarza, lekarka z pogotowia badała plamę na brzuszku dziecka i nie stwierdziła sepsy – a zresztą, nawet jeśli lekarce...

przedszkolanka zmarła przez meningokoki jak się chronić
AdobeStock/kolaż MTJ
Zdrowie
Wrocław: Przedszkolanka zaraziła się meningokokami i zmarła! (Co z niezaszczepionymi dziećmi?)
Opiekunka przedszkolna miała zaledwie 24 lata. Jej śmierć spowodowały bakterie - meningokoki. Co robić, jeśli jest ryzyko zakażenia meningokokowego? Jak chronić zwłaszcza niemowlęta i starsze dzieci oraz kobiety w ciąży przed śmiertelnym rozwojem choroby?

Jak podaje Radio Wrocław i Gazeta Wrocławska, młoda opiekunka pracująca w jednym z wrocławskich przedszkoli  zmarła po zarażeniu się meningokokami . Śmierć 24-latki nastąpiła w wyniku szybko postępującej choroby inwazyjnej. 29 czerwca ostatni raz przebywała w przedszkolu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu uspokaja zdenerwowanych rodziców, że kontakt dzieci z zarażoną opiekunką nie był bliski (tylko tak może dojść do zarażenia bakteriami), a ponieważ trwa już przerwa wakacyjna teraz dzieci są najprawdopodobniej bezpieczne. Co z dziećmi, które nie były zaszczepione na meningokoki? Wszyscy rodzice 56 dzieci musieli się jednak skontaktować z lekarzem rodzinnym w sprawie przyjęcia chemioprofilaktyki przez dzieci nieszczepione . Zawsze może istnieć prawdopodobieństwo zachorowania, jak podkreśla Danuta Swędzioł z PSSE Wrocław. Sprawa dotyczy przedszkola nr 43 przy ul. Kościuszki we Wrocławiu. Kobieta leczyła się przewlekle, miała więc osłabioną odporność. Jak można się zarazić meningokokami? Menigokokami można zarazić się zarówno od chorego, jak i od nosiciela, który nie ma objawów. Bakterie Neisseria meningitidis są przenoszone drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni np. całowanie, rękami, a także pośrednio przez picie z tego samego naczynia, odsysacze do oczyszczania nosa i inne podobne przedmioty. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 do 10 dni, najczęściej 3-4 dni. Meningokokowa choroba inwazyjna (IChM) przebiega pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, posocznicy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych przechodzącego w posocznicę. Szybko postępująca choroba meningokokowa może spowodować śmierć zaledwie w ciągu kilku godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Zobacz też: Dlaczego dzieci umierają z powodu sepsy meningokokowej? Jakie są objawy posocznicy meningokokowej? Objawy u...

gorączka u noworodka
Fotolia
Zdrowie
Co to jest sepsa? Czy twojemu dziecku grozi sepsa?
Jeśli organizm twojego dziecka zostanie zaatakowany sepsą, jego reakcja będzie bardzo gwałtowna. Co zazwyczaj powoduje zakażenie i jak je leczyć? Sprawdź!

Sepsa nie jest chorobą, jest gwałtowną reakcją organizmu na zakażenie. To zakażenie ogólne organizmu , w przebiegu którego dochodzi do niewydolności wielu narządów: nerek, wątroby, serca, płuc. Rodzaje sepsy Ze względu na różnice w przyczynach i leczeniu zwykle rozróżnia się sepsę noworodkową, sepsę dzieci, sepsę dorosłych. Stan zakażenia ogólnego organizmu, jaki wywołuje,  zagraża życiu dziecka . Rokowanie chorego dziecka zależy w dużej mierze od jego ogólnego stanu zdrowia, od rodzaju drobnoustrojów, które wywołały sepsę, oraz od reakcji organizmu. Sepsa może być różnie nasilona: wyróżnia się: sepsę, ciężką sepsę, wstrząs septyczny (najcięższy stan). Co powoduje sepsę? W przypadku dzieci sepsę najczęściej wywołują bakterie o dużej zjadliwości , takie jak:  meningokoki , pneumokoki, bakterie z grupy HiB, paciorkowce ropne. Najbardziej niebezpieczna jest sepsa spowodowana przez meningokoki. Na chorobę meningokokową najczęściej chorują dzieci do 4. roku życia. Według oficjalnych danych z powodu sepsy umiera w Polsce rocznie około 1000 osób.  Jak poznać, że dziecko ma sepsę? Sepsa pojawia się w wyniku zakażenia, które początkowo zwykle trudno odróżnić od zwykłego przeziębienia czy tzw. "grypy żołądkowej", czyli nieżytu żołądkowo-jelitowego. Wraz z rozwojem sepsy stan ogólny szybko się pogarsza. Dziecko ma wysoką gorączkę (powyżej 38,5 st. C), która nie spada lub bardzo słabo spada po podaniu środka przeciwgorączkowego.  Inne objawy sepsy towarzyszące gorączce to: dreszcze, znaczne osłabienie, światłowstręt, duża potliwość, przyspieszenie akcji serca i oddechu, duszność, bóle mięśni i brzucha, zblednięcie lub zasinienie obwodowych części ciała, zaburzenia świadomości, włącznie z utratą przytomności, wymioty,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz