skręcona kostka
Adobe Stock
Zdrowie

Skręcona kostka: objawy, leczenie, powikłania

Skręcona kostka, czyli skręcenie stawu skokowego może przydarzyć się podczas uprawiania sportu, ale też podczas zwykłego spaceru. Sprawdź, co wtedy robić.

Skręcona kostka jest najczęściej skutkiem gwałtownego wywinięcia się stopy na jej zewnętrzną krawędź, a rzadziej na krawędź wewnętrzną. O skręceniu mówi się wtedy, gdy zakres ruchu przekracza zakres fizjologiczny, czyli normalny.

Spis treści:

Stopnie skręcenia kostki

Skręcenie kostki może być niewielkie lub duże. Klasyfikuje się je do trzech stopni, które określają jakie struktury uległy uszkodzeniu. Od stopnia zależy postępowanie lecznicze.

Stopień I skręcenia kostki

Naciągnięciu ulega torebka stawowa oraz więzadła. Towarzyszy im niewielki obrzęk i znośny ból, który umożliwia samodzielne poruszanie się chorego. Wizyta u lekarza nie jest konieczna.

Stopień II skręcenia kostki

Występuje częściowe przerwanie więzadeł i torebki stawowej. Ból i obrzęk są nasilone, chory ma duże trudności z poruszaniem się. Wizyta u lekarza jest konieczna.

Zobacz: Najczęstsze zimowe urazy u dzieci

Stopień III skręcenia kostki

Następuje całkowite przerwanie torebki stawowej oraz więzadeł. Obrzęk i ból są bardzo nasilone, pojawia się też znaczny krwiak i niestabilność stawu. Chory nie może poruszać się bez kul. Wizyta u lekarza jest niezbędna.

Skręcenie kostki – przyczyny

Najczęściej do urazu dochodzi przy pośliźnięciu się, postawieniu stopy na nierównej powierzchni, zeskoku, podczas zbiegania lub schodzenia z górki oraz w czasie uprawiania sportów wymagających szybkiej zmiany kierunku ruchu i skoków.

Skręcenie kostki jest urazem, do którego często dochodzi zimą. Ulegają mu zarówno dorośli, jak i dzieci. U kobiet ryzyko urazu zwiększa chodzenie na wysokich obcasach.

Leczenie skręcenia kostki

W stopniu I. Bezpośrednio po urazie i przez 48 godzin warto robić zimne okłady. Można kostkę też bandażować lub stosować usztywniającą opaskę.

W stopniu II lekarz zaleca usztywnienie kostki w specjalnym stabilizatorze. Czasami lekarz robi też zastrzyk przeciwzakrzepowy z heparyny. Leczenie można wspomóc zabiegami fizykoterapeutycznymi (np. krioterapią czy laserem) oraz lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Po wyleczeniu zmian dobrze jest przejść rehabilitację przywracająca pełną sprawność.

Stopień III. skręcenia kostki często oznacza konieczność wsadzenia stopy w gips na ok. 3 tygodnie. Po tym czasie przez kolejne 3 tygodnie najczęściej konieczne jest noszenie stabilizatora. Chory otrzymuje w pierwszym okresie zastrzyki z heparyną oraz środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Po zdjęciu gipsu warto zastosować fizykoterapię (laser, krioterapię, jonoforezę, pole magnetyczne), która przyspiesza gojenie się uszkodzeń. Po zdjęciu stabilizatora konieczna jest rehabilitacja przywracająca sprawność stawu.

Zdarza się, że w stopniu II lub III niestabilność stawu utrzymuje się i jest na tyle duża, że konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. W czasie jego trwania wzmacnia się więzadła i zmniejsza torebkę stawową, aby był bardziej zwarta i ciasna.

Skręcenie kostki a zwichnięcie i złamanie

W skręceniu kostki dochodzi do mniejszych lub większych uszkodzeń w obrębie tkanek miękkich otaczających staw. Natomiast przy zwichnięciu i złamaniu, poza uszkodzeniem torebki czy więzadeł dochodzi do przemieszczeń w obrębie stawu, co skutkuje zniekształceniem kostki. Zarówno zwichnięcie jak i złamanie wymagają pilnej pomocy lekarskiej.

Zobacz: Co robić, gdy podejrzewasz u dziecka złamanie

Uwaga! Jeśli doszło do bardzo bolesnego urazu kostki, stopa puchnie, obciążenie jej jest bardzo utrudnione lub niemożliwe, nie ma się co zastanawiać, czy to złamanie, zwichnięcie czy skręcenie – od razu trzeba jechać do lekarza.

Powikłania skręcenia kostki

Nieprawidłowe leczenie lub zbyt szybki powrót do aktywności po urazie może zaowocować przewlekłą niestabilnością stawu skokowego. Oznacza to, że kostka będzie narażona na powtarzające się skręcenia, którym sprzyjać będzie chodzenie po nierównym terenie.

Zobacz także:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

dziecko, jesień, choroba, katar, przeziębienie
fotolia
Zdrowie
Jesienne przeziębienie i grypa - odpowiedzi na najczęstsze pytania
Obiegowe rady na temat postępowania z dzieckiem podczas kataru, kaszlu czy gorączki nie zawsze działają. Co naprawdę pomoże?

Dziecko musi przebywać w cieple; lepiej nie otwierać okien, bo je zawieje; antybiotyki to tylko szkodliwa chemia. Słyszałaś podobne opinie? Nie zawsze warto się nimi kierować, bo mogą zaszkodzić. Co zatem jest prawdą, a co czas włożyć między bajki? Czy grypa to jest rodzaj cięższego przeziębienia? Nie. Przeziębienie powstaje w wyniku gwałtownego oziębienia całego ciała (np. gdy malec przemarznie na spacerze) lub jego części (zmarznięta głowa bez czapki czy stopy w mokrych butach). W oziębionym ciele dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych. Ich kurczenie się i rozkurczanie powoduje niedokrwienie tkanek i obrzęk błony śluzowej. Zdolności obronne organizmu spadają, zaczyna się inwazja mikrobów i... choroba gotowa. Przeziębienie rozwija się powoli, organizm dziecka broni się. Gorączka jest niezbyt wysoka. Dziecko może kichać, pokasływać. Pomagają naturalne środki na przeziębienie : ciepła kąpiel, rozgrzewająca herbatka czy rosołek, kanapka z czosnkiem i cebulą oraz inhalacje. Zobacz też: Opinie o lekach na przeziębienie i grypę Grypę wywołuje wirus , którym przedszkolak zaraził się od osoby chorej. Zimno ma tu o tyle znaczenie, że jesienią i zimą każdy człowiek ma fizjologiczny spadek odporności . Grypa atakuje nagle , czasem zwala z nóg. Dziecko skarży się na bóle głowy i mięśni, ma dreszcze i wysoką gorączkę, czasem mdłości i biegunkę. Gardło boli rzadko, dziecko raczej nie kicha. Kaszel z początku jest suchy. Pogorszenie następuje gwałtownie. Dziecko musi zostać w domu co najmniej przez tydzień (najlepiej w łóżku), a przez kolejne dwa tygodnie unikać wysiłku fizycznego, by nie doszło do powikłań. Jest to infekcja wirusowa, więc nie stosuje się antybiotyków. Należy podawać środki przeciwbólowe i na gorączkę oraz łagodzące suchy kaszel. Po kilku dniach zwykle zmienia się on w wilgotny i wtedy dobrze jest podać...

szybka, pomoc, przy, urazie, dziecko , uraz
Zdrowie
Szybka pomoc przy urazie
"Pocałuję i przestanie boleć" – mawiają mamy. To rzeczywiście działa. Czasem jednak trzeba się wcielić w rolę domowego lekarza.

Każdemu od czasu do czasu zdarza się uderzyć głową w szafkę, przewrócić lub skaleczyć. „Specjalistami” od drobnych wypadków są zwłaszcza dzieci. By pomóc zarówno małym, jak i dużym domownikom, zostań… mamą szybkiego reagowania. Oto instrukcja, dzięki której będziesz wiedziała, jak uśmierzyć ból, zmniejszyć obrzęki i przyspieszyć gojenie. Podpowiemy ci również, jakich uniknąć błędów i kiedy naprawdę potrzebna jest interwencja lekarza. Siniaki i krwiaki Powstają pod wpływem uderzenia lub silnego ucisku. Dochodzi wtedy do uszkodzenia drobniutkich naczyń krwionośnych i podskórnego miniwylewu. Siniaki to łagodniejszy wariant takiego urazu. Krwiaki świadczą o uszkodzeniu większych naczynek. Objawy: ból, czasem także obrzęk, zmiana koloru skóry – taki efekt daje hemoglobina (barwnik zawarty we krwi). Gdy się wchłania, siniak żółknie, a w końcu znika. Co robić: przyłóż zimny okład – złagodzi ból, zmniejszy obrzęk i spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Do schłodzenia siniaka lub krwiaka możesz użyć woreczka z lodem (ale przykładaj go do skóry maksymalnie przez 10 minut), zastosuj żel Altacet, Dip Rilif lub Venożel albo zmiażdżony liść kapusty. By przyspieszyć gojenie, stosuj taką terapię przez cztery dni. Potem, o ile będzie to jeszcze potrzebne, rób ciepłe okłady – spowodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, lepszy dopływ krwi i dotlenienie tkanki. WAŻNE! Jeżeli siniaki lub krwiaki utrzymują się ponad 10 dni lub pojawiają bez żadnej konkretnej przyczyny, potrzebna jest pomoc lekarza . Objawy takie mogą sygnalizować zaburzenia krzepliwości krwi (np. hemofilię), a nawet chorobę nowotworową. Pomocy specjalisty wymagają też obrażenia rozległe, zwłaszcza w obrębie głowy, brzucha i klatki piersiowej (silne stłuczenie może powodować obrażenia wewnętrzne). Skaleczenie Jeśli jest płytkie,...

dziecko, zdrowie dziecka, opatrunek, plaster
Panthermedia
Zdrowie
Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc
Nie zawsze udaje się przywieźć z wakacji wyłącznie muszelki i szyszki. Bywa i tak, że o wyjeżdzie przypomina gips, blizna albo wypis ze szpitala. Co robić, by dziecko wróciło do domu całe, zdrowe i bez niechcianych pamiątek? Jak mu pomóc, gdy już coś się stanie? Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?

Lubimy myśleć, że wypadki to coś, co zdarza się wyłącznie innym – tym, o których mówi się w telewizji. Że naszych pociech to nie dotyczy. Statystyki są jednak bezwzględne: według danych Centrum Zdrowia Dziecka najróżniejszych obrażeń (od błahych po poważne) doznaje aż milion dzieci rocznie ! Najpowszechniejsze są upadki z wysokości, zatrucia , oparzenia, wypadki komunikacyjne, skaleczenia i pogryzienia .     Jak uniknąć wypadków? Większości wypadków można uniknąć, dlatego bądź mądra przed szkodą. Nie spuszczaj dziecka z oka i pamiętaj, że jego wyobraźnia nie zna granic. Nie pozwalaj mu bawić się przy ulicy. Sadzaj je w foteliku, nawet jeśli jedziecie samochodem tylko do kiosku. Zabezpiecz okna, kontakty, pochowaj chemikalia. Ucz dziecko zasad bezpieczeństwa (nie wolno kręcić się w pobliżu huśtawki, zaczepiać obcych psów, skakać z dużej wysokości, machać rękami, gdy w pobliżu pojawia się pszczoła albo szerszeń itd.), nie licz jednak na to, że sam zadba o swoją skórę. Co robić, gdy zdarzy się wypadek? Gdy zdarzy się wypadek, staraj się nie tracić głowy. Razem z lek. med. Agnieszką Ryszkowską, pediatrą ze szpitala im. Korczaka we Wrocławiu, podpowiadamy, co robić, gdy maluch wpadnie w tarapaty. Wstrząs anafilaktyczny Zdarza się (na szczęście bardzo rzadko), że po użądleniu pszczoły, osy czy szerszenia dochodzi do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego . Objawy mogą być bardzo różne, np. uczucie mrowienia dookoła ust i na twarzy, uczucie ciepła, ściskania w gardle lub klatce piersiowej, trudności w połykaniu, rumień, pokrzywka, chrypka, świszczący oddech, świąd oczu, kichanie, zaburzenia połykania. Może dojść również do utraty przytomności oraz zatrzymania krążenia i oddychania. Co robić: Liczy się każda minuta, dlatego nie czekaj na rozwój wypadków i natychmiast...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj