Tysiące dzieci rocznie choruje przez spaliny samochodowe. Gdzie jest najgorsze powietrze?
Jakość powietrza stale się pogarsza. Mamy coraz więcej samochodów, emitujemy coraz więcej spalin... Czym grozi naszym dzieciom częsty kontakt ze spalinami?
Jak podaje raport zamieszczony w magazynie „The Lancet Planetary Health”, każdego roku na świecie 4 miliony dzieci zapada na astmę z powodu spalin emitowanych przez samochody. Najgorzej sytuacja wygląda w Kuwejcie, ale powietrze w Polsce również dalekie jest od pożądanego. W naszym kraju rocznie choroba ta dotyka 12 tysięcy dzieci.
Spaliny samochodowe powodują astmę
Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował sytuację w 194 krajach i 125 największych miastach świata. Na łamach „The Lancet Planetary Health” alarmuje: „Już 13 proc. wszystkich przypadków astmy dziecięcej na świecie jest bezpośrednim skutkiem zanieczyszczeń powietrza związanych z nasilonym ruchem samochodowym”. Powodem tak dużej zachorowalności na astmę u dzieci jest dwutlenek azotu zawarty w spalinach, dlatego też ryzyko zapadnięcia na astmę jest największe w dużych ośrodkach miejskich.
Zdaniem amerykańskiej badaczki i głównej autorki raportu, dr Susan Anenberg z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona, dopuszczane przez Światową Organizację Zdrowia oficjalne limity dwutlenku azotu są „zbyt łagodne i powinny zostać zaostrzone”. Dr Ploy Achakulwisut, inna autorka raportu dodaje, że: „Astma jest dziś najczęstszą niezakaźną chorobą u dzieci. Od lat 50. ubiegłego stulecia widzimy drastyczny wzrost liczby zachorowań”.
Zobacz też: Nie dość, że smog, to jeszcze toniemy w śmieciach. Ratunku!
Jak spaliny samochodowe wpływają na nasz organizm?
Eksperci wyjaśniają, że oddychanie powietrzem zanieczyszczonym m.in. dwutlenkiem azotu przyczynia się do powstawania mikrouszkodzeń w drogach oddechowych, wywołując stan zapalny. U dzieci, które są genetycznie obciążone ryzykiem zapadnięcia na astmę, zagrożenie jest szczególnie duże.
Zobacz też: Spacer z dzieckiem kontra powietrze. Kiedy wyjście na dwór wychodzi na zdrowie?
Dane są przerażające
Okazuje się, że na każde 100 tys. dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia każdego roku na świecie diagnozuje się kolejnych 170 nowych przypadków zachorowania na astmę na skutek zanieczyszczenia powietrza spalinami samochodowymi. W Kuwejcie jest najgorzej. Tam na 100 tys. osób przypada aż 550 zachorowań! A jak jest w innych krajach?
- Zjednoczone Emiraty Arabskie: rocznie 460 nowych zachorowań na 100 tys. osób
- Kanada: rocznie 450 nowych zachorowań na 100 tys. osób;
- Rosja: rocznie 180 nowych zachorowań na 100 tys. osób;
- Niemcy: rocznie 170 nowych zachorowań na 100 tys. osób;
- Polska: rocznie 160 nowych zachorowań na 100 tys. osób;
- Czechy: rocznie 140 nowych zachorowań na 100 tys. osób;
- Słowacja i Węgry: rocznie 110 nowych zachorowań na 100 tys. osób.
Nigeryjskie miasto Orlu otrzymało miano najczystszego. Tam na 100 tys. osób na astmę rocznie zapada 83 dzieci.
Jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza w największych miastach świata, w pierwszej dziesiątce znalazło aż 8 chińskich metropolii, w tym Pekin i Szanghaj. Paryż uplasował się na 21. miejscu, Nowy Jork na 29., a Londyn zajął 35. pozycję w rankingu.
Źródło: wyborcza.pl