Dużo mówi się o tym, jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym i jakie to ważne, jeśli dojdzie do wypadku samochodowego. Jednak część rodziców nic sobie z tego nie robi, bo wie lepiej. Zdjęcie, które obiegło internet może trafi do wyobraźni i uczuli rodziców na ten temat.

Reklama

Skąd u dziecka takie siniaki?

Heather Starr, która propaguje bezpieczeństwo i uświadamia rodziców, jak ważne jest bezpieczne przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych, zamieściła na swoim profilu na facebooku zdjęcie trzyletniej dziewczynki po wypadku samochodowym. Siniaki na jej klatce piersiowej powstały w wyniku ucisku zaczepu pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa w foteliku samochodowym, w wypadku samochodowym.

As you all know, I am super passionate about proper car seat safety. Here's an example of why. This is a 3 year old...
Posted by Heather Starr on 10 czerwca 2015

Klips (zaczep w foteliku) był umieszczony prawidłowo, czyli pomiędzy pachami, a sutkami dziewczynki. A siniaki są skutkiem dużej siły nacisku, jaka powstała w wyniku zderzenia. Gdyby klips był umieszczony niżej, prawdopodobnie mogłoby dojść do uszkodzeń organów i krwotoku narządów wewnętrznych. Natomiast gdyby został umieszczony wyżej, dziecko mogłoby się udusić, co potwierdzili lekarze ze szpitala, do którego trafiła dziewczynka po wypadku.
- Strasznie mnie to wkurza, jak widzę u dzieci zapięcie zamiast na klatce to na brzuchu! To dlatego ta mała dziewczynka wychodzi z wypadku jedynie z paroma siniakami na klatce piersiowej. Parę centymetrów różnicy i mogłaby już nigdy więcej nie chodzić. To TAKIE ważne! - podkreśla Heather Starr.

Przypadek opisany przez Heather Starr pokazuje, jak niezwykle ważne jest prawidłowe zapinanie dziecka w foteliku samochodowym.

Zobacz także

Polecamy: Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców montujących foteliki samochodowe

Jak prawidłowo zapiąć dziecko w foteliku samochodowym?

Po włożeniu dziecka do fotelika samochodowego:

  • sprawdzamy, czy wysokość pasów i zagłówka jest dopasowana do dziecka. Pasy w foteliku zamocowanym przodem do kierunku jazdy, powinny być ustawione równo z barkiem dziecka, bądź minimalnie powyżej barku, tak aby na wypadek zderzenia, dziecko nie było wciskane w fotelik,
  • łączymy i spinamy pasy, zapinamy w zamek i napinamy pas barkowy (w tym celu pociągamy pasem u podstawy fotelika),
  • następnie ściągamy mocno pasy biodrowe, poprzez ściągnięcie pasów barkowych i jeszcze raz dociągamy pasy barkowe przez ściągnięcie pasa u podstawy fotelika,
  • aby sprawdzić, czy pas jest odpowiednio zapięty wykonujemy "test szczypnięcia". Jak go zrobić? Wkładamy palec między pas barkowy a klatkę piersiową dziecka i próbujemy pozostałymi palcami uszczypnąć ten pas. Jeśli uda nam się to zrobić, oznacza to, że dziecko jest za lekko przypięte pasami i musimy jeszcze bardziej ściągnąć pasy. Jeśli nie udało nam się tego zrobić, to znak, że prawidłowo zapięliśmy dziecko w foteliku.

Zobacz film, jak prawidłowo zapiąć dziecko w foteliku samochodowym:

Reklama

Zobacz także: Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną u dziecka?

Reklama
Reklama
Reklama