10 rzeczy, które musisz wiedzieć o nocnikowaniu (a których nikt ci nie powie)
Nie ma jednego sposobu, żeby nauczyć malucha korzystania z nocnika. Żeby odpieluchowanie było łatwiejsze, musisz się odpowiednio przygotować.
Zrezygnowanie z pieluszek i przekonanie malca do korzystania z nocnika jest dla rodziców ogromnym wyzwaniem. Mamy dla was 10 wyjątkowych rad, dzięki którym będzie wam łatwiej. Z pewnością kilka z nich słyszałyście, ale niektóre będą zupełnie nowe.
1. Przygotuj się, może być boleśnie
To zdarza się bardzo rzadko, ale warto być ostrożnym. Pewien tata tak bardzo zaangażował się w nocnikowanie synka, że podczas gonitwy za uciekającym malcem skręcił kostkę. Suche majteczki są ważne, ale twoje zdrowie również.
2. Upewnij się, że twoje dziecko wie, gdzie może załatwiać potrzeby, a gdzie nie może tego robić
Są miejsca, w których nie załatwiamy potrzeb fizjologicznych. Naucz malca, że siku i kupkę powinien robić wyłącznie w toalecie. Pilnuj, żeby żaden dowcipniś nie uczył go siusiania w lesie czy u cioci w ogródku. Jasne zasady to podstawa dobrej komunikacji. Oczywiście zdarzają się wyjątki, kiedy konieczne będzie załatwienie potrzeb do nocnika w pokoju czy nawet samochodzie, jednak wyraźnie zaznacz, że to nie jest normalne.
3. Zaczekaj, dopóki maluch nie będzie w zupełności gotowy
To najpoważniejszy błąd, jaki popełniają rodzice. Nie ma magicznej granicy wieku, po której można próbować pozbyć się pieluchy. Nie sugeruj się opowieściami koleżanek czy cioć. To, że Adaś zaczął korzystać z nocnika przed 2. urodzinami, a Maja od razu siadała na nakładkę sedesową, nie oznacza, że z twoim dzieckiem będzie podobnie. Daj mu czas!
Zobacz: 8 sygnałów, że twoje dziecko jest gotowe na nocnik
4. Upewnij się, że wszędzie są nocniki (w łazience, w samochodzie, u babci)
Nauka korzystania z nocnika będzie łatwiejsza i mniej stresująca, jeśli nocnik lub nakładka sedesowa będą zawsze pod ręką. Dzięki temu unikniesz stresu związanego z szukaniem czegoś, do czego maluch może się załatwić lub sprzątania, jeśli przydarzy mu się wpadka.
5. Przygotuj się na zwiedzanie publicznych toalet...
Jeśli wychodzisz z malcem z domu, możesz mieć pewność, że czeka cię wizyta w najbliższej toalecie (w sklepie, w aptece, w restauracji czy kawiarni, w mieszkaniu dalekiej kuzynki). Nie próbuj przekonywać dziecka, że zaraz będziecie w domu i spokojnie zrobi siusiu do nocnika. Nic dobrego z tego nie wyniknie.
6. ... i wymyśl kilka historyjek, żeby odwrócić uwagę dziecka
Załatwianie potrzeb w nowym, nieznanym miejscu może być stresujące. Żeby uniknąć łez i ataku paniki, przygotuj kilka bajek czy historyjek, które zainteresują malca i odwrócą jego uwagę.
7. Pamiętaj, potrzeby dziecka są najważniejsze
"Mamo/tato, chcę siku!" – te słowa będą ciążyć nad tobą jak klątwa. Nieważne, co robisz (być może też korzystasz w tym czasie z toalety!) – jeśli usłyszysz te słowa, musisz zostawić wszystko, czym się aktualnie zajmujesz i pobiec do dziecka z nocnikiem (lub pobiec po dziecko, żeby posadzić je na nocniku). Natychmiastowa reakcja to sposób na uniknięcie nieprzyjemnych wpadek.
8. Pakuj się do wyjścia tak, jakbyś się przeprowadzał
Dodatkowa bielizna, chusteczki nawilżane, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, co najmniej dwa komplety ubrań na zmianę – zabieraj to wszystko, jeśli wychodzisz z dzieckiem do sklepu, na plac zabaw czy na obiad do babci. Nigdy nie wiesz, kiedy maluchowi przydarzy się wpadka.
9. Nie oczekuj, że nocą będzie tak łatwo, jak w dzień
W nocy może być znacznie trudniej przekonać malca do nocnika niż w ciągu dnia. Najważniejsze, żeby nie zmuszać dziecka i nie wywierać na nim presji. Zdarza się, że maluch potrzebuje w nocy pieluszki nawet kilka miesięcy po tym, jak oduczy się noszenia jej w dzień. To świetna lekcja cierpliwości, zdecydowanie warta swojej ceny.
10. Mądrze przekupuj
To rada dla zrezygnowanych rodziców, w przypadku których zawiodły wszelkie możliwe sposoby. Rozpieszczanie malca i przekupywanie go słodkościami czy zabawkami nie jest dobre, jednak jest w tym pewna metoda. Nie dawaj dziecku cukierków czy zabawek, jeśli zrobi siku do nocnika. Zamiast tego zaproponuj, że jeśli przez cały dzień będzie grzecznie wołał i załatwiał potrzeby do nocnika, pojedziecie w weekend na niesamowitą wycieczkę, o której marzył. Nie możesz okłamywać dziecka, musisz dotrzymać obietnicy. Pamiętaj jednak, że nawet takie drobne przekupstwo jest ryzykowne!
Jak wyglądało to u was?
Czytaj także: 11 ważnych pytań o nocnikowanie
inspiracja: today.com