"Małopolska Niania" to pierwszy w Polsce projekt, który zakłada dofinansowanie dla pracujących rodziców najmłodszych dzieci. Przewiduje aż 1500 zł miesięcznie na zatrudnienie opiekunki dla maluchów. Jak wynika z badań rodzice najchętniej zatrudnialiby nianie do opieki nad swoimi dziećmi, jednak to rozwiązanie wybierają najrzadziej ze względu na duże koszty.

Reklama

Zobacz też: Urodziło Ci się dziecko? Posadź drzewo i wyślij nam zdjęcie!

1500 zł miesięcznie przez 10 miesięcy na opiekę nad dziećmi

Projekt „Małopolska Niania” zakłada, że 1500 zł dostawałaby miesięcznie każda rodzina niezależnie od liczby dzieci. 1500 zł trzeba przeznaczyć na zatrudnienie niani przez 10 miesięcy. 1000 zł pochodzi z budżetu województwa, 500 zł wykładają małopolskie gminy.

Rodzice sami mogą znaleźć i wybrać nianię dla dzieci, a opiekunem może zostać także członek rodziny, która stara się o wsparcie, pod warunkiem, że jest to osoba bezrobotna przed 60. rokiem życia - w przypadku kobiet i przed 65. - w przypadku mężczyzn.

„Chcemy pomagać Małopolanom łączyć życie zawodowe z rodzinnym, właśnie dlatego po raz kolejny wychodzimy przed szereg i proponujemy program, którego jeszcze nikt przed nami nie realizował w takiej formule. Choć „Małopolska Niania” to projekt pionierski wierzę, że przy ścisłej współpracy z lokalnymi samorządami odniesie sukces, a mieszkańcy regionu otrzymają realną pomoc i wsparcie, którego tak potrzebują” – podkreśla Jacek Krupa marszałek województwa małopolskiego.

Zobacz także

Kto skorzysta z programu "Małopolska Niania"?

Jakie warunki musi spełnić rodzina, której zostaną przyznane pieniądze z programu „Małopolska Niania”? Rodzice przede wszystkim muszą pracować, ale z programu skorzystają wszyscy bez względu na sytuację osobistą, także rodzice samotnie wychowujący dzieci oraz pozostający w związkach nieformalnych. W ramach pilotażu zostanie zatrudnionych ok. 50 lub więcej niań (zależnie od wymiaru ich godzin pracy).

Sprawdź także: Produkty i akcesoria dla mam oraz dzieci na bangla.pl

Które rodziny będą miały pierwszeństwo?

Kto będzie miał pierwszeństwo? O tym zadecydują gminy, ale z pewnością będą to rodziny wielodzietne, z dzieckiem niepełnosprawnym i samotni rodzice. Pod uwagę będzie brane także kryterium dochodowe. Dodatkowe punkty zyskają rodziny, które wybiorą na nianię osobę bezrobotną po 50. roku życia.

Program będzie kosztować 750 tys. zł, z czego 500 tys. zł sfinansuje województwo Małopolskie, 250 tys. - wyłożą samorządy. Nabór gmin do programu odbędzie się w II kwartale tego roku, pierwsze świadczenia zostaną wypłacone w drugim półroczu. Projekt w imieniu województwa koordynuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski UMWM.

Według raportu Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego aż w 162 gminach województwa rodzice najmłodszych dzieci borykają się z problemem zapewnienia opieki dzieciom do lat 3. W 30 gminach sytuacja jest wyjątkowo zła, dlatego to właśnie one zostaną do programu zaproszone jako pierwsze.

Lista gmin zaproszonych w pierwszej kolejności do udziału w pilotażu programu „Małopolska Niania”:

 1. Grybów (gm. Wiejska), powiat nowosądecki
 2. Krzeszkowice, powiat krakowski
 3. Nowy Targ (gm.wiejska), powiat nowotarski
 4. Lisia Góra, powiat tarnowski
 5. Biecz, powiat gorlicki
 6. Korzenna, powiat nowosądecki
 7. Dobczyce, powiat myślenicki
 8. Nowy Wiśnicz, powiat bocheński
 9. Stary Sącz, powiat nowosądecki
 10. Sułkowice, powiat myślenicki
 11. Krynica Zdrój, powiat nowosądecki
 12. Jabłonka, powiat nowotarski
 13. Dąbrowa Tarnowska, powiat dąbrowski
 14. Bochnia (gm. Wiejska), powiat bocheński
 15. Oświęcim (gm.wiejska), powiat oświęcimski
 16. Mszana (gm.wiejska), powiat limanowski
 17. Łączko, powiat nowosądecki
 18. Wojnicz, powiat tarnowski
 19. Mogilany, powiat krakowski
 20. Czarny Dunajec, powiat nowotarski
 21. Wadowice, powiat wadowicki
 22. Skawina, powiat krakowski
 23. Alwernia, powiat chrzanowski
 24. Wielka Wieś, powiat krakowski
 25. Świątniki Górne, powiat krakowski
 26. Bukowina Tatrzańska, powiat tatrzański
 27. Kęty, powiat oświęcimski
 28. Myślenice, powiat myślenicki
 29. Dębno, powiat brzeski
 30. Chełmiec, powiat nowosądecki
Reklama


Źródło: malopolska.pl, Biuro prasowe UMWM

Reklama
Reklama
Reklama