urodziło ci się dziecko - posadź drzewo, mały przyrodnik, wychowaj miłośnika przyrody, drzewa, sadzenie drzew
Kolaż BW/Fotolia
Aktualności

Dołącz do naszej akcji: Urodziło Ci się dziecko – posadź drzewo!

To nie tylko piękny sposób, w jaki upamiętnisz narodziny swojego dziecka. Korzyści jest więcej. Sprawdź i dołącz do akcji Mamotoja.pl

Mieć swoje drzewo to naprawdę coś. To najtrwalszy prezent, jaki możesz dać dziecku. Prezent, który będzie rósł razem z nim. Który przetrwa lata. Którym w przyszłości dorosły syn lub córka pochwalą się przed swoimi dziećmi, a twoimi wnukami. Być może niektóre maluchy dostały już swoją lipę, jabłoń czy chociaż krzak bzu. Warto, żeby miały wszystkie.

Boli cię serce, gdy widzisz, że wycina się zdrowy dąb tylko dlatego, że brudzi kostkę na podjeździe, zaśmieca liśćmi ogródek lub zasłania widok z okna? Zastanawiasz się, skąd ten brak szacunku do przyrody i brak refleksji, że tak dużo jej zawdzięczamy? Posadź drzewo, a potem dbaj o nie razem z dzieckiem. Pokaż maluchowi, ile czasu i cierpliwości potrzeba, by urosło i osiągnęło imponujące rozmiary. Ile radości daje podziwianie, jak zmienia się w ciągu roku – gubi liście, wypuszcza nowe, rodzi owoce. Tak najprościej wychowuje się miłośnika przyrody – człowieka, który będzie wiedział, że drzewo to nie zawalidroga czy zbędny element krajobrazu ale prawdziwy przyjaciel.

Czytaj też: 9 powodów, żeby posadzić dziecku drzewo
 

Urodziło ci się dziecko – posadź drzewo. Ale gdzie?

  • Jeśli masz własny ogród, sprawa jest prosta. Nawet w małym znajdzie się miejsce dla kolumnowej jabłoni lub gruszy (wąskiej, która pnie się w górę i nie rozpycha na boki), zaszczepionej na pniu płaczącej wierzby, niskopiennej brzozy, niewielkiej magnolii lub choinki, na której co roku możecie wieszać światełka przed Bożym Narodzeniem.
  • Mieszkasz w kamienicy czy bloku bez dostępu do własnego kawałka gruntu? Pomyśl, czy drzewa nie można posadzić na działce lub w ogrodzie dziadków. Nawet jeśli dzieli was wiele kilometrów, będziecie ich odwiedzać i przy okazji odwiedzać też swoje drzewo. Być może w jego cieniu twoje dziecko spędzi niejedne wakacje.
  • Pytaj wspólnotę mieszkaniową lub dewelopera o możliwość posadzenia drzewa w okolicy domu. To konieczne, bo sadzenie drzew zawsze wymaga zgody właściciela gruntu (właścicielem skwerków czy trawników miejskich poza osiedlami jest zwykle urząd miasta).
  • Dowiedz się, czy w twoim mieście nie ma Gaju Ojców, czyli miejsca w parku, w którym można sadzić drzewa z okazji narodzin dziecka (powstały m.in. w Gdyni, Koninie, Bielsku Białej, planowany jest również w Krakowie).

Urodziło ci się dziecko – posadź drzewo. Ale kiedy?

Twoje dziecko ma już rok, dwa, pięć, dziesięć lat? Nic nie szkodzi. Możecie zasadzić drzewo w dniu jego kolejnych urodzin. Każda okazja jest dobra, by przybywało drzew. Gdy w bliskim sąsiedztwie rośnie ich dużo, wpływają na naszą psychikę tak dobrze, że czujemy się młodsi o 7 lat i... bogatsi (badacze wyliczyli, że dokładnie tak, jakbyśmy mieli dodatkowe 10 tysięcy dolarów)!

Gdy posadzisz drzewo swojemu dziecku (a może już zostało posadzone), przyślij zdjęcie na adres redakcja@mamotoja.pl (możesz dopisać imię dziecka i gatunek drzewa).

Pokażmy, ile dzięki Waszym dzieciom rośnie nowych drzew.

Czytaj też:

Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]

Akcja sadzenia drzew z okazji urodzenia dziecka
AdobeStock
Aktualności
Urodziło ci się dziecko? Posadź drzewo w parku
Tak ten niezapomniany moment w życiu każdego z nas chce uwiecznić Kraków. W mamotoja. pl całym sercem popieramy akcję! A wy, przyłączycie się?

Akcja rusza w środę, 21 marca, w pierwszy dzień wiosny. Rodzice będą mogli posadzić za darmo drzewko i odznaczyć je pamiątkową tabliczką z imieniem i nazwiskiem swojego dziecka. 500 nowych drzew W Krakowie już od jakiegoś czasu przybywa w ten sposób drzew. Akcja nazywa się Park Krakowian. Mieszkańcy sadzili drzewa m.in. przy ul. Księcia Józefa i Falistej, teraz przyszła kolej na ul. Ptaszyckiego. Każdy, kto chce, może za darmo posadzić tam drzewo dla dziecka i oznaczyć je pamiątkową tabliczką z imieniem i nazwiskiem pociechy. Zarząd Zieleni Miejskiej chce, by w ten sposób w okolicy pojawiło się pół tysiąca nowych drzew. Chodzi o to, aby powstały w mieście parki o sentymentalnym znaczeniu dla jego mieszkańców. Akcja jest bezpłatna . Każdy mieszkaniec dostanie drzewo oraz oznaczony numerem dołek, w którym będzie mógł je posadzić. Na miejscu będą specjaliści z Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy posłużą fachowymi radami. Potrzebna jest tylko jedna formalność, trzeba się zapisać do akcji. Od środy rano, 21 marca na stronie internetowej Zarządu Zieleni Miejskiej ( www. zzm.krakow.pl ), będzie można się zarejestrować. Decyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli pogoda dopisze, po sadzeniu będzie ognisko. Sadzenie drzewa nie takie proste, jak mogłoby się wydawać Trzeba jednak pamiętać, że chociaż sadzenie drzew od lat znajduje się na szczycie listy działań proekologicznych, to jednak w praktyce bardzo trudno jest spontanicznie zasadzić drzewo w przestrzeni publicznej. W najlepszej sytuacji są posiadacze gruntu - oni mogą sadzić drzewa na własnym terenie bez żadnych dodatkowych zezwoleń. Ale jeśli nie masz tak uprzywilejowanej pozycji i na przykład mieszkasz w wynajmowanym w bloku mieszkaniu, a właśnie urodziło ci się dziecko, to zanim upamiętnisz ten niezpomniany moment, musisz udać się do po zgodę do  zarządcy terenu. Sadzenie drzew wymaga...

wychowanie ekologiczne
Adobe Stock
Wychowanie
Wychowaj małego ekologa, czyli jak pokochać żabę (i całą planetę!)
Ekologiczne wychowanie to coraz mocniejszy trend w rodzicielstwie. Ale nie tylko, bo wpajanie dziecku szacunku do życia we wszystkich jego przejawach jest po prostu mądre. Zobacz 7 rad, jak to robić na co dzień.

Chcesz wychować małego ekologa? Chyba wszystkim zależy, by żyć w zdrowym świecie. Nie ma lepszej metody nauczenia dziecka bycia przyjaznym naturze niż wpajanie mu szacunku do życia we wszystkich jego przejawach. Ot jak robić to na co dzień. Zanim wprowadzisz dziecko w świat zakazów i nakazów ekologicznych, postaraj się zaszczepić w nim wrażliwość na przyrodę . Jeśli od najmłodszych lat będzie uczyło się, że kwiatek i mucha też żyją, chorują i czują ból, w sposób naturalny będzie szanowało otaczającą go naturę. Jak to zrobić? Jak sprawić, żeby dziecko kochało naturę? 1. Opowiadaj o przyrodzie i pokazuj ją dziecku Wykorzystaj naturalną dziecięcą ciekawość świata. Chodź z dzieckiem często na spacery do parku , obserwujcie zmieniającą się wraz z porami roku przyrodę, w prosty sposób opowiadaj o tym, co widzi. Na pytanie: „Co to?”, nie ograniczaj się do odpowiedzi typu: „Drzewo”. Powiedz kilka słów o tym, że ono wolno i długo rośnie i ma np. tyle lat, co tata. Pozwól dziecku przytulić się do pnia , posłuchajcie chwilę, jak  drzewo „szumi swoją piosenkę”. 2. Sama dawaj dziecku dobry przykład Być może nie lubisz żab i na ich widok krzyczysz ze wstrętu. Pamiętaj jednak, że dziecko jest bardzo dobrym obserwatorem i twoja reakcja nie zostanie niezauważona. Nie musisz udawać, że kochasz żaby, karaluchy i inne żyjątka (maluch natychmiast odkryje fałsz). Wystarczy, byś pokazała dziecku, że choć za nimi nie przepadasz, to rozumiesz, że także one mają prawo spokojnie żyć i przebywać na łące razem z wami. Zobacz też: Jak nauczyć dziecko być ekopozytywnym? 3. Posadź drzewo lub… fasolę w doniczce Razem z dzieckiem podlewaj roślinę i obserwujcie, jak rośnie dzięki waszej trosce i staraniom o nią. Jeśli jesteś mamą starszego kilkulatka, możesz rozważyć kupno zwierzątka,...

ekologia dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Ekologia dla dzieci – jak uczyć ochrony środowiska? Kiedy i od czego zacząć?
Ekologia dla dzieci powinna być przede wszystkim zrozumiała. Chodzi nie tylko o to, aby maluchy nauczyły się odróżniać pojemniki na plastik od tych na papier. Najważniejsze jest to, aby wyrosły na świadomych, wrażliwych i odpowiedzialnych ludzi. Sprawdź, jak wytłumaczyć dziecku, co to jest ekologia.

Ekologia dla dzieci: jeśli już od najmłodszych lat twoje dziecko będzie wzrastało w szacunku dla przyrody, najpewniej opieka nad zwierzętami, segregowanie śmieci czy zakręcanie wody podczas mycia zębów będzie dla niego czymś zupełnie naturalnym. Poza tym życie w zgodzie z naturą ma mnóstwo pozytywnych „efektów ubocznych”. Prawdziwemu ekologowi nie brakuje przecież poczucia odpowiedzialności i empatii. Umie on bronić swojego zdania i zawsze dba o sprawy, które są dla niego ważne. Nie pozwala, aby ktoś myślał albo decydował za niego. Same zalety, prawda? Jeśli zatem jesteś już przekonana o tym, że warto, spróbuj wychować dziecko na takiego człowieka. Podpowiemy ci, co robić, aby ekologia dla dzieci była czymś zupełnie naturalnym. Spis treści: Co to jest ekologia – definicja dla dzieci Ekologia dla dzieci: bądź wzorem dla dziecka Ekologia w życiu dzieci: 10 rzeczy, które możecie robić dla planety Ekologia dla dzieci: nauka przez zabawę Co to jest ekologia – definicja dla dzieci Zacznijmy od tradycyjnej definicji: ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody na różnych poziomach organizacji, jest to m.in. ekonomika przyrody. Takiej definicji dzieci z pewnością nie zrozumieją. Zatem jak wytłumaczyć dziecku, czym jest ekologia? Spieszymy z pomocą. Możesz powiedzieć swojemu dziecku, że ekologia to nauka o tym, jak działa przyroda, która jest domem dla wszystkich ludzi i zwierząt. Ten dom nazywa się środowiskiem. Ekologia pomaga odkrywać, co szkodzi środowisku, a co jest dla niego dobre. Bada, jak na środowisko wpływają ludzie, zwierzęta i rośliny. Ekologia dla dzieci: jak uczyć ochrony środowiska? Chcesz, by ekologia dla dzieci stała się zrozumiała i naturalna? Najpierw sama daj dobry przykład. Jak to zrobić?   Ucz wrażliwości. To absolutna podstawa ekologicznego wychowania. Dziecko,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz