Nie ma chyba dziecka, które nie znałoby historii o bardzo głodnej gąsienicy. To klasyka. Książka ukazała się w 1969 roku i już w roku wydania znalazła się na liście 10 najlepszych książek obrazkowych magazynu „New York Times”. Do dziś sprzedaje się w ogromnych nakładach. W Polsce tytuły Erica Carle’a ukazują się dzięki wydawnictwu Tatarak. "Bardzo głodna gąsienica" ma już 50 lat! To poważna sprawa – przez pół wieku zielony głodomór bawił i uczył dzieci na całym świecie.

Reklama

Kim jest bardzo głodna gąsienica?

Historia jest prosta. Pewnego dnia z jajka wykluwa się gąsienica. Jest bardzo głodna. Zjada to, co spotyka po drodze – w poniedziałek jedno jabłko, we wtorek dwie gruszki, w środę trzy śliwki... i tak przez kolejne dni tygodnia, aż do soboty, kiedy to nienasycone stworzenie wgryza się z ogromnym apetytem we wszystko – od lodów po serdelka i ... przemienia się w pięknego motyla.

Więcej o jubilatce przeczytasz na stronie wydawnictwa Tatarak.

Bardzo prosty pomysł

Eric Carle, autor książeczki, uwiódł miliony ludzi na świecie. Już od samych soczystych kolorów chce się jeść, ale to, co sprawia, że książkę kochają dzieci, to ... otworki w kartonowych stronach, imitujące dziurki wygryzione przez gąsienicę. Maluchy ciekawe świata mogą wpychać palce w dziurki i przez chwilę poczuć się jak bardzo głodna gąsienica. Poza tym autor w tej krótkiej książce bardzo sprytnie przemycił naukę liczenia, nazw dni tygodnia, nazw kolorów, owoców oraz ukazał cudowną przemianę ab ovo... Tyle dobra w jednej małej książce! I to wszystko podane jest lekko, dowcipnie, bez zadęcia i moralizatorstwa.

Zobacz także

O autorze

Amerykanin, Eric Carle to dziś instytucja: malarz, ilustrator, twórca muzeum ilustracji książki dziecięcej. Na książeczkach jego autorstwa (których sprzedano 88 milionów) wychowały się całe pokolenia. Rozpoznawalne na całym świecie, charakterystyczne ilustracje, wykonane techniką kolażu, stały się jedyną w swoim rodzaju marką, za którą kryją się wysokie wartości artystyczne, dobra zabawa i edukacja. Eric Carlepokrywa skrawki papieru farbami akrylowymi – czasem używając szerokiego pędzla, czasem wąskiego, a czasem po prostu palców, gąbki lub innych narzędzi pozwalających uzyskać pożądaną teksturę. Następnie wycina i składa w piękne, kolorowe obrazy. Wiele z jego książek ma wycinanki, mrugające światełka, a nawet wydaje dźwięki.

Reklama

Więcej o autorze przeczytasz na stronie wydawnictwa Tatarak

Reklama
Reklama
Reklama