Reklama

W przypadku niemowląt i małych dzieci wystarczy kilka godzin, żeby doszło do odwodnienia, czyli niedoboru płynów w organizmie. Najczęstszymi przyczynami odwodnienia są choroba (z wysoką gorączką), biegunka i wymioty.

Reklama

Żeby doszło do odwodnienia, wystarczy obniżenie zawartości wody w organizmie o 5%!

Jakie są najczęstsze objawy odwodnienia u dzieci?

  1. Sucha pieluszka. Jeśli zauważysz, że pieluszka malca jest wyjątkowo sucha, może to być oznaką odwodnienia. Jeżeli zmieniasz pieluchę rzadziej niż 6 razy dziennie, skonsultuj się z lekarzem!
  2. Brak łez. Żaden rodzic nie lubi widoku łez maluszka, jednak ich brak może być objawem odwodnienia. Gdy maluch płacze bez łez, natychmiast podaj mu wodę (lub pierś, jeśli karmisz piersią) i zapytaj o radę lekarza.
  3. Ciemny mocz. Przy zmianie pieluszki zwróć uwagę na kolor moczu. Jesli kolor jest ciemniejszy niż zazwyczaj, istnieje ryzyko, że malec potrzebuje więcej płynów.
  4. Suche ustka. Suche i spierzchnięta usta u dziecka mogą świadczyć o umiarkowanym odwodnieniu. Zwiększ liczbę podawanych płynów. Jeśli objawy nie znikną, skonsultuj się z lekarzem.
  5. Brak energii. Jest wiele powodów, dla których maluch może mieć mniej energii niż zwykle. Jednym z nich jest odwodnienie. Jeśli zauważyłaś inne objawy, a przy tym twoje dziecko jest osowiałe i apatyczne, skonsultuj się z lekarzem.
  6. Mało elastyczna skóra. Delikatne uszczypnij skórę na brzuszku malca i zobacz, jak szybko wraca do stanu sprzed uszczypnięcia. Jeśli wolno, malec prawdopodobnie potrzebuje więcej płynów.
  7. Zapadnięte ciemiączko u niemowląt. Wyraźnie zapadnięte ciemiączko jest oznaką niedoboru płynów w organizmie. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
  8. Grymaszenie i markotność. Chory maluch jest kapryśny, grymasi i marudzi. Jeśli nie zauważyłaś innych objawów choroby, np. gorączki, ale malec mniej siusia i ma suche usta, prawdopodobnie jest odwodniony.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka, chociaż kilka z wyżej wymienionych objawów, istnieje ryzyko, że maluch jest odwodniony. Zadbaj o uzupełnienie płynów. Jeśli karmisz piersią, dostaw malca do piersi. W przypadku starszych dzieci i maluchów karmionych mieszkanką, podawaj dziecku wodę, a jadłospis starszaka uzupełnij warzywami i owocami bogatymi w wodę. W aptekach możesz znaleźć preparaty uzupełniające poziom wody i elektrolitów w organizmie.

Jeśli podejrzewasz, że stan malca jest poważny, nie wahaj się i jak najszybciej zawieź go do lekarza. Odwodnienie może być niebezpieczne, zwłaszcza dla noworodków i niemowląt!

Czytaj także:

Reklama

źródło: romper.com

Reklama
Reklama
Reklama