Koniec taryfy ulgowej dla alimenciarzy! Nowe przepisy wchodzą w życie
Zmiany w przepisach dotyczących niepłacenia alimentów! Nowe przepisy i surowe kary przestraszą dłużników i zmuszą do płacenia?
Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zmiany wejdą w życie już 31 maja. Nowe przepisy umożliwią karanie dłużników już za trzymiesięczne niepłacenie alimentów.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Sprawiedliwości, Polska zajmuje czołowe miejsce w rankingu państw europejskich, w których rodzice nie płacą alimentów. Jak podaje wyborcza.pl, w styczniu 2017 r. aż 305 tys. osób miało długi wobec państwowego funduszu alimentacyjnego. Według statystyk, aż milion dzieci może nie dostawać alimentów. Dług alimenciarzy wynosi... 10 mld złotych i stale rośnie!
Nie płacisz alimentów? Możesz trafić za kratki
Jedną z najważniejszych zmian w przepisach jest doprecyzowanie, jak długo trwa "uporczywe unikanie płacenia". Dotąd nie było wiadomo, po jakim czasie niepłacenia alimentów dłużnik może stanąć przed sądem. Dziś już wiadomo: wystarczą 3 miesiące zwlekania z zapłatą, by alimenciarze mogli zostać skazani na karę grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.
"Zmiany są jasne. Jeśli łączna wysokość zaległości alimentacyjnych wyniesie równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych, dłużnikowi będzie grozić do roku więzienia. Oznacza to, że nie będziemy już skazani na interpretacyjną łaskę lub niełaskę sądu – mówi Joanna Łukaszewicz ze Stowarzyszenia Alimenty To Nie Prezenty, mama 18-letniej Julii. "Wierzę też, że te zmiany realnie uporają się z tzw. dobrą wolą spłaty zadłużenia. Oto bowiem taki tatuś, którego długi sięgały kilkudziesięciu tysięcy złotych, deklarował przed sądem, że będzie je powoli spłacał. I rzeczywiście, na konto wpływało 50 złotych miesięcznie. Sąd umarzał sprawę, bowiem dłużnik miał wolę spłaty zobowiązań. Rodzice samotnie wychowujący dzieci w takich sytuacjach zostawali sami, a dłużnicy śmiali im się w twarz" – dodaje Łukaszewicz. Jeśli dłużnicy narażą dziecko na niezaspokojenie jego podstawowych potrzeb, będą mogli zostać skazani na 2 lata więzienia.
Jak myślicie, czy zmiany w przepisach przestraszą dłużników?
Zobacz także: Jak napisać pozew o alimenty? Zobacz wzór!
Źródło: wyborcza.pl, gazetawroclawska.pl