Reklama

Co to jest anoreksja?

Reklama

Anorexia nervosa (jadłowstręt psychiczny) to zaburzenie odżywiania, polegające na celowej utracie wagi i utrzymaniu jej na jak najniższym poziomie. Obraz ciała jest zaburzony. Ciągłe myślenie o jedzeniu, liczenie kalorii i chudnięcie staje się priorytetem w życiu i przybiera formę obsesji!

Występowanie choroby u kobiet w ciąży

Ciążoreksja (pregoreksja)– to zaburzenie odżywiania, które pojawia się u ciężarnej. Istotą tej choroby jest głodzenie się, prowokowanie wymiotów lub częsta i intensywna aktywność fizyczna . Celem stosowanych praktyk jest niedopuszczenie do jakichkolwiek widocznych efektów ciąży. Kobieta ta boi się naturalnych przemian, które zachodzą podczas ciąży w organizmie - przybrania kilogramów, powiększenia biustu, czy zaokrąglenia bioder.

Przyczyną występowania tego zaburzenia podczas ciąży może być niskie poczucie własnej wartości. Kobietę przerasta fakt, iż po ciąży może nie wyglądać już tak atrakcyjnie, jakby chciała. Często wiąże się to z wykonywanym przez nią zawodem, który wymaga dobrego wyglądu zewnętrznego. Również media przyczyniają się do powstawania tego typu chorób. Pokazują idealne, szczupłe, wysportowane ciężarne gwiazdy z lekko zaokrąglonym brzuszkiem(przykładem może być Nicole Kidman, którą podejrzewano o ciążoreksje).

Objawy i skutki zaburzenia odżywiania!

Objawy, po których można rozpoznać, że kobieta najprawdopodobniej zmaga się z tą chorobą to:

  • stosowanie niskokalorycznej diety, która zazwyczaj nie dostarcza potrzebnych substancji do prawidłowego rozwoju dziecka
  • częste i bardzo intensywne ćwiczenia
  • prowokowanie wymiotów (tłumaczone jako nudności, często towarzyszące kobietom w czasie ciąży)
  • stała kontrola wagi

Konsekwencjami takich zachowań będzie niedobór wapnia, czy witaminy D, który w przyszłości może skutkować osteoporozą u przyszłej mamy. Anemia, osłabienie, wypadanie włosów, niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, to tylko kilka głównych skutków ubocznych, jakie zachodzą w organizmie matki.

Najgroźniejsze konsekwencje destruktywnego odchudzania ponosi dziecko! Niedożywienie w ciąży może spowodować zaburzenia w rozwoju fizycznym i psychicznym dziecka. Może ono urodzić się przedwcześnie, zazwyczaj z niższą wagą. W przyszłości może mieć zaburzone łaknienie i nieprawidłowości w nawykach żywieniowych oraz trudności w prawidłowym wzroście. Najpoważniejsze jednak jest ryzyko poronienia lub obumarcia płodu!

Zajście w ciąże po przebytej chorobie- czy jest możliwe?

Organizm anorektyczki posiada zaburzoną gospodarkę hormonalną, co objawia się zatrzymaniem miesiączki. Duży spadek wagi jest skutkiem wstrzymania produkcji hormonów. W wyniku tego zostaje zatrzymany cały cykl miesięczny, jajniki przestają pracować, co prowadzi do niepłodności.
Badania wykazały, że aż 20% wyleczonych kobiet nigdy nie odzyskuje płodności! Niewielka część z nich kwalifikuje się do kuracji hormonalnej, która może przywrócić prawidłowa pracę organizmu.

Nieplanowana ciąża

Zaburzenia miesiączkowania są często powodem dla kobiety do uprawiania seksu bez zabezpieczenia. Należy wiedzieć, że zatrzymanie okresu nie zawsze jest jednoznaczne z zatrzymaniem jajeczkowania, czyli bezpłodnością.

Niestety połowa ciąż u anorektyczek jest nieplanowana, co wiąże się najczęściej z aborcją!

Dla wielu chorych kobiet fakt o przyjściu na świat jej dziecka(często po kilkumiesięcznych staraniach) staje się najważniejszym priorytetem, dzięki któremu udaje im się pożegnać z chorobą. Każda kobieta musi zadać sobie pytanie, czy to jest dobry czas na zajście w ciąże, czy sobie z tym poradzi, zamiast dopuszczać do nieplanowanych wydarzeń i bolących konsekwencji.

Reklama

Źródło : poradnikzdrowie.pl, babyboom.pl, ciazowy.pl

Reklama
Reklama
Reklama