Łańcuszek dla małego dziecka – dobry pomysł na chrzciny lub roczek?
Złoty łańcuszek dla dziecka to bardzo popularny prezent, kupowany na chrzciny lub z okazji pierwszych urodzin. Łańcuszek z krzyżykiem lub medalikiem otrzymują zarówno małe dziewczynki, jak i chłopcy. Poszukiwana jest biżuteria w specjalnym rozmiarze dla małych dzieci. Pytanie tylko, czy maluchy rzeczywiście powinny ją nosić? Zdaniem ekspertów to ryzykowny pomysł.
- Małgorzata Wódz
Kupić dziecku złoty łańcuszek czy może srebrny? Z krzyżykiem czy medalikiem? Jaką długość łańcuszka dla dziecka wybrać, żeby pasował na małą szyję? To dylematy wielu chrzestnych, dziadków, wujków i cioć, którzy szukają prezentu na chrzciny lub rocznicę urodzin dziecka. Ładna biżuteria może być rzeczywiście pięknym prezentem i wspaniałą pamiątką na przyszłość. Nie należy jednak oczekiwać, że małe dziecko będzie ją nosić. Wielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, ale nie zawsze rozumieją to ofiarowujący prezent bliscy. Co odpowiedzieć na pytanie: „kupiłam wnusiowi taki piękny łańcuszek z krzyżykiem, dlaczego go nie nosi”? Oto podpowiedzi ekspertów.
Łańcuszek dla dziecka – co na to eksperci?
Noszenie łańcuszków przez niemowlęta i małe dzieci (a w niektórych sytuacjach również przez starsze dzieci) może być niebezpieczne. Dotyczy to także bardzo popularnych ostatnio naszyjników z bursztynu na ząbkowanie dla niemowląt. Zakładania małym dzieciom biżuterii na szyję nie zaleca słynna Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP). Ostrzeżenie dotyczy nie tylko koralików z bursztynu, ale wszelkich naszyjników. Zakładanie niemowlętom łańcuszków może prowadzić do uduszenia, które jest jedną z głównych przyczyn zgonów dzieci poniżej pierwszego roku życia. Do uduszenia łańcuszkiem czy naszyjnikiem z koralików może dojść np. gdy podczas leżenia zbyt ciasno owiną się wokół szyi lub zahaczą o element łóżeczka (czytaj więcej: Bursztyn na ząbkowanie – skuteczność i bezpieczeństwo).
Autorzy słynnego poradnika dla rodziców „Pierwszy rok życia dziecka” (A. Eisenberg, H. Murkoff, S. E. Hathaway) również wyraźnie podkreślają, że dla zapewnienia bezpieczeństwa małym dzieciom należy unikać używania wszelkiego rodzaju sznurków i tasiemek dłuższych niż 10-12 cm. Nawet dłuższe troczki od czapki czy łańcuszek od smoczka zwiększają ryzyko uduszenia, tym bardziej ryzykowne jest zatem zakładanie dzieciom ozdób na sznureczkach czy łańcuszków na szyję.
Ostrożnie z łańcuszkami u starszych dzieci
Łańcuszki na szyi mogą przyczyniać się do ryzykownych sytuacji również u starszych dzieci, szczególnie podczas zabaw. Dziecko może zostać pociągnięte za łańcuszek przez rówieśnika w trakcie biegania czy uprawiania sportu, zahaczyć wisiorkiem o gałęzie podczas spaceru w lesie, zdarzały się też przypadki, że naszyjnik zerwał dziecku ukochany pies. Przyczyną ryzykownej sytuacji była nawet wiązana pod szyją czapeczka. W najlepszym przypadku może skończyć się na otarciu naskórka, ranie, która zostawi bliznę, ale może też dojść do poważnego zadzierzgnięcia.
Trudno jednoznacznie wskazać moment, w którym dzieci mogą zacząć nosić biżuterię na szyi. Na pewno mniej ryzykowne będzie sporadyczne zakładanie łańcuszka dziecku w wieku wczesnoszkolnym np. na większe uroczystości rodzinne, kiedy w spokoju siedzi przy stole. Kiedy jednak w planie jest zabawa z rówieśnikami lub inne aktywności – lepiej go zdjąć.
Łańcuszek dla dziecka – o czym należy pamiętać:
- biżuteria na szyi dziecka może grozić uduszeniem
- najlepiej nie zakładać jej dziecku
- dziecko nie może w niej spać
- nie powinno nosić łańcuszków podczas zabaw i uprawiania sportu
- nawet krótki łańcuszek może wyrządzić dziecku krzywdę, gdy ktoś za niego pociągnie.
Łańcuszek noszony przez dziecko może stać się przyczyną zranienia, uduszenia, czasem bywa również powodem alergii.
Zobacz także: