Relacje kazirodcze między członkami najbliższej rodziny są objęte tabu. Nie bez przyczyny. Z takich związków rodzą się dzieci obciążone chorobami genetycznymi, w wielu przypadkach umierają przedwcześnie. 4 czerwca 2022 roku w miejscowości Do’stlik na wschodzie Uzbekistanu urodził się chłopczyk. 28-letnia matka urodziła mierzącego 47 cm syna w 36. tygodniu ciąży.

Reklama

Kazirodczy związek

Maluszek urodzony z kazirodczego związku między bratem a siostrą miał liczne wady genetyczne, między innymi tzw. rybią łuskę wrodzoną. Chłopiec miał tak silnie zdeformowane ciało, że jego zdjęcia nie nadają się do publikacji. Uzbeckie Ministerstwo Zdrowia informuje: „W medycynie udowodniono, że głównym powodem wad genetycznych są związki między bliskimi krewnymi. W takich przypadkach u nienarodzonego dziecka mogą rozwinąć się poważne schorzenia, takie jak upośledzenie umysłowe, zaburzenia chromosomalne, zespół Downa czy ciężkie upośledzenie fizyczne”.

Urzędnicy zachęcają też obywateli, aby zanim rozpoczną planowanie powiększenia rodziny, wykonali testy genetyczne, które wykluczą potencjalne pokrewieństwo.

Dzieci ze związków kazirodczych

Chociaż relacje intymne między blisko spokrewnionymi ze sobą osobami budzą powszechne zgorszenie, nie są to osamotnione przypadki. Media co jakiś czas obiega informacja o dzieciach narodzonych z takich związków. Najsłynniejszym przykładem jak dynastia Habsburgów, której przedstawiciele, zwierając kazirodcze małżeństwa, przekazywali z pokolenia na pokolenie zaburzenie genetyczne w postaci tzw. wargi habsburskiej.

Źródło: o2.pl

Zobacz także

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama