19-latka zgłosiła się w weekend do lekarza twierdząc, że jej synek gorączkuje. Lekarka natychmiast zawiadomiła policję i wezwała pogotowie. Dziecko trafiło najpierw do chorzowskiego szpitala pediatrycznego, a później do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Obrażenia głównie w obszarze twarzoczaszki wskazują, że było ofiarą przemocy, jego stan lekarze określają jako ciężki, ale stabilny. Matka dziecka została zatrzymana.

Reklama

Znęcała się nad dzieckiem?

Materiał dowodowy zebrany przez śledczych wskazuje na to, że niemowlę zostało pobite właśnie przez nastoletnią matkę, która zgłosiła się z dzieckiem do lekarza. Kobieta ma partnera, ale nie było go w domu, gdy dziecko zostało pobite. Co więcej, wygląda na to, nie był to pierwszy raz, a dziecko jest ofiarą przemocy. 19-latka usłyszała już zarzuty usiłowania zabójstwa synka i spowodowania u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zastępca szefa Prokuratury Rejonowej w Chorzowie Cezary Golik poinformował, że zatrzymana nie przyznała się do winy. Do sądu trafił wniosek o jej aresztowanie. Ewa L. jest także podejrzana o znęcanie się nad około roczną córką.

Widzisz krzywdę dziecka? Reaguj!

Dlaczego matka podniosła rękę na swoje maleńkie dziecko? Wyjaśnią to śledczy, jednak dodatkowo przeraża myśl, że bite dzieci na pewno płakały, ale nikt nie przyszedł z pomocą. Choć tolerancja na przemoc za ścianą maleje, to nadal słyszymy o przypadkach maluszków, nad którymi zanęcają się dorośli. Pamiętaj, że możesz być jedyną osobą, która widzi, czy słyszy, że dziecko potrzebuje pomocy, twoja reakcja jest bardzo ważna! Pokazując zainteresowanie sytuacją, możesz obniżyć poziom agresji:

Co możesz jeszcze zrobić?

  • koniecznie z kimś porozmawiaj o sytuacji, która budzi twoją wątpliwość,
  • powiadom ośrodek pomocy społecznej,
  • napisz wiadomość na adres: opiekun@fdds.pl,
  • możesz powiadomić policję lub prokuraturę,
  • możesz także wysłać do sądu rodzinnego – nawet anonimowe – pismo z opisem sytuacji.

Dotychczas zawiadomienie prokuratora lub policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec dziecka było obowiązkiem społecznym. Oznaczało to moralny obowiązek każdego człowieka. W lipcu ubiegłego roku obowiązek społeczny został zastąpiony obowiązkiem prawnym. Oznacza to, że po nowelizacji ustawy kodeksu karnego każdy z nas ma obowiązek zgłoszenia przestępstwa wobec dziecka. Niepodjęcie interwencji i zaniechanie powiadomienia policji lub prokuratury jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.

Zobacz także

Źródło: PAP, Radio Zet

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama