"Wszystkie jesteśmy matkami i wszystkie myślimy z troską zarówno o naszych córkach, jak i o wszystkim Polkach" – tak piszą w otwartym liście Jolanta Kwaśniewska, Anna Komorowska oraz Danuta Wałęsa.

Reklama

Każda z nich oprócz sprawowania funkcji publicznych i zawodowych, czuje się przede wszystkim matką. Danuta Wałęsa wychowała ich ośmioro, Anna Komorowska pięcioro, a Jolanta Kwaśniewska jedno. Wszystkie trzy uznały, że na tak ważny temat jak przerywanie ciąży, muszą się wypowiedzieć razem, ponad wszelkimi podziałami.

Aborcja jest dramatem

"Każda aborcja jest dramatem, ale nie można dramatu kobiet pogłębiać, zmuszając je do rodzenia dzieci z gwałtu, czy do ryzykowania życiem i zdrowiem swoim lub dziecka. Dlatego apelujemy o powstrzymanie działań, które sprawią, że kobiety znajdujące się w obliczu dramatycznie trudnych decyzji będą zmuszane do heroizmu przepisami prawa."

Pozbawianie kobiety możliwości wyboru w sytuacjach niezmiernie trudnych i wymagających ogromnie odpowiedzialnych decyzji, wydaje się nie do zaakceptowania. Jolanta Kwaśniewska, Anna Komorowska oraz Danuta Wałęsa licząc na to, że ich głos w sprawie zostanie zauważony, poprosiły o utrzymanie kompromisu w sprawie ustawy aborcyjnej z 1993 roku.

Kompromisu należy bronić

"Kompromis ten jest efektem poważnej dyskusji. Został wypracowany z dużym trudem.[...] Jego siła polega na tym, że od 2 dekad chroni obie strony sporu przed radykalizacją prawa – w którąkolwiek ze stron. Dlatego zdecydowałyśmy się go bronić."

Zobacz także

W Sejmie został zarejestrowany Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", który będzie zbierał podpisy pod ustawą. To właśnie spowodowało, że po raz kolejny w Polsce rozgorzała dyskusja na temat aborcji. Jak przewidują byłe pierwsze damy, zerwanie wcześniej ustalonych porozumień, spowoduje "[...] stałą, wyniszczającą walkę, grożącą nieprzewidywalnymi zmianami i popadaniem w skrajne i przeciwne sobie rozwiązania [...]".

A co Wy myślicie na ten temat?

Reklama

Przeczytaj także: Aborcja – opinie na forum.

Reklama
Reklama
Reklama