Aborcja

rejestr ciąż
ciąża
aborcja

Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?

Rejestr ciąż to nazwa nadana zmianom w zakresie danych, które mają być raportowane do Systemu Informacji Medycznej (SIM). Zmiany te są zgodne z zaleceniami Komisji Europejskiej. Pozornie sprawa wydaje się przejrzysta, taka jednak nie jest i budzi obawy środowisk nie tylko kobiecych.
Ewa Janczak-Cwil
Tiktokerka: aborcja to wybór
ciąża
dzieci celebrytów
aborcja

Tiktokerka: aborcja to wybór. „Mogłam cię zabić, ale pozwoliłam ci żyć”

Aborcja zawsze budzi wielkie emocje. Mama dwójki dzieci opublikowała na TikToku filmik, który rozpoczęła słowami: „Mogłam cię zabić, ale postanowiłam pozwolić ci żyć”. Rozpaliła niektóre internautki do czerwoności.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Afera w programie Sprawa dla reportera
aborcja
niepełnosprawne dziecko

Skandal w „Sprawie dla reportera”. Słowa o aborcji naruszyły etykę dziennikarską TVP

W grudniu pisałyśmy o kontrowersyjnym odcinku programu „Sprawa dla reportera”. Obecna w studiu mama 9-letniego Eryka, chłopca z niepełnosprawnością, zalewała się łzami, gdy prawniczka sugerowała jej, że powinna była zrobić aborcję. Komisja Etyki TVP zakończyła postępowanie w sprawie.
Hanna Szczesiak
rejestr ciąż o krok od podpisu
ciąża
aborcja

Rejestr ciąż o krok od podpisu ministra zdrowia

Rządzący konsekwentnie dążą do powstania narzędzia, które pod względem medycznym będzie niedoskonałe, a pod względem prawnym niekonstytucyjne i niebezpieczne dla kobiet. Resort zdrowia zamyka oczy i uszy na problemy związane z rejestrem ciąż.
Ewa Janczak-Cwil
Rekrutacja do szkół średnich: dodatkowe punkty za światopogląd? Tak, jeśli jesteś przeciw aborcji
konkurs
uczeń
konkurs dla dzieci

Dodatkowe punkty za światopogląd przy rekrutacji do szkół średnich? Tak, jeśli jesteś przeciw aborcji

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka od 17 lat organizuje konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym roku obydwa się on pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Decyzją ministra Przemysława Czarnka laureaci konkursu o tematyce pro-life otrzymają dodatkowe punkty na świadectwie.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Masz ulotki? Pójdziesz do więzienia! Nowa inicjatywa Kai Godek może zszokować
ciąża
aborcja

Masz ulotki? Pójdziesz do więzienia! Nowa inicjatywa Kai Godek może zszokować

Fundacja Kai Godek ogłosiła nową inicjatywę ustawodawczą „Aborcja to Zabójstwo”. Celem projektu jest, jak deklaruje fundacja, wzmocnienie „ochrony życia”. Za informowanie o możliwości aborcji można trafić do więzienia.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Aborcja w Polsce. Trudna sytuacja Ukrainek
ciąża
rodzina
aborcja

Wojna i aborcja to takie samo ludobójstwo?! Kaja Godek twierdzi, że tak

Z Ukrainy ucieka coraz więcej kobiet. Także w ciąży. Czy traumatyczne doświadczenie wojny, strata najbliższych i widok zakrwawionych ludzkich zwłok na ulicach sprawią, że kobiety mimo wszystko będą chciały urodzić?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Ta dziewczynka postanowiła, że się urodzi i że nie będzie rośliną. Według lekarzy to cud.
wcześniak
aborcja

Ta dziewczynka postanowiła, że się urodzi i nie będzie wegetować. Według lekarzy to cud

Kiedy Marleigh Salter w 19. tygodniu ciąży odeszły wody i trafiła do szpitala – lekarze nie dawali dziecku wielu szans. Mimo wszystko kobieta i jej mąż nie podjęli decyzji o aborcji. Postanowili, że o swoim życiu zdecyduje… samo maleństwo. Wtedy akcja porodowa się zatrzymała.
Luiza Słuszniak
wyrok TK skazuje na śmierć zdrowe płody
ciąża bliźniacza
aborcja

Selektywna terminacja. Czy po wyroku TK można ratować zdrowy płód?

Co z ciążami bliźniaczymi, gdy jeden z płodów jest ciężko uszkodzony? Czy kobieta z taką ciążą musi liczyć się z utratą zdrowego dziecka? Redakcja OKO.press sprawdziła, jak w świetle nowego prawa wygląda sytuacja kobiet spodziewających się więcej niż jednego dziecka z jednej ciąży.
Maria Nielsen
Śmierć Agnieszki z Częstochowy: oświadczenie szpitala
ciąża
śmierć
aborcja

Śmierć Agnieszki z Częstochowy: apel rodziny i stanowisko szpitala

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie wydał oświadczenie w sprawie śmierci ciężarnej Agnieszki. Rodzina jednak za to tragiczne zdarzenie wini lekarzy: „To kolejny dowód na to, że panujące rządy mają krew na rękach. Ponownie zginęła ciężarna, niewinna, młoda kobieta, matka i żona, osieracając 3 dzieci, które nie doczekały się powrotu Mamy do domu”.
Joanna Biegaj
zmarła Agnieszka z Częstochowy
aborcja

Zmarła Agnieszka z Częstochowy. Lekarze bali się usunąć martwe płody?

Kolejna tragedia z ustawą antyaborcyjną w tle: nie żyje 37-letnia matka, która była w ciąży z bliźniakami. Płody obumarły, ale według relacji rodziny lekarze zwlekali z ich usunięciem.
Magdalena Drab
Ciąg dalszy historii Izabeli z Pszczyny
sepsa
matka
aborcja

Ciąg dalszy historii Izy z Pszczyny. Lekarze bali się, że zostaną oskarżeni o nielegalną aborcję

Historia Izabeli z Pszczyny ma ciąg dalszy. Lekarze bali się konsekwencji prawnych w przypadku wykonania aborcji. Głos w tej sprawie zabrała Śląska Izba Lekarska oraz Rzecznik Praw Pacjenta.
Joanna Biegaj
odmówiono jej aborcji
aborcja

Ciężarne nadal ryzykują życiem: 32-latce odmówiono aborcji. Zalecenia Ministerstwa Zdrowia nie pomogły

To już kolejny podobny przypadek: kobiecie pękł pęcherz płodowy, ale lekarze kazali obserwować ruchy płodu, zamiast zrobić aborcję.
Ewa Janczak-Cwil
hejt na mamę chorego dziecka
chore dziecko
aborcja

„Sprawa dla reportera”: to nie koniec afery, matka chorego dziecka załamana

Po skandalicznej sytuacji w programie „Sprawa dla reportera” rodzice chorego na serce Eryka nie mogą się pozbierać. Nie dość, że zbiórka na leczenie ich syna stanęła w miejscu, to jeszcze muszą mierzyć się z obrzydliwymi komentarzami w sieci.
Magdalena Drab
sprawa dla reportera rodzice chorego dziecka
aborcja

„Nie chciałabym, żeby na moim dziecku eksperymentowano”. Łzy w programie „Sprawa dla reportera”

Matka ciężko chorego dziecka rozpłakała się na wizji, gdy podczas ostrej wymiany zdań dyskutująca z nią prawniczka zasugerowała, że trzeba było usunąć ciążę. Prowadząca program „Sprawa dla reportera” Elżbieta Jaworowicz nie wiedziała, jak zareagować. Po emisji na panią mecenas posypały się gromy – słusznie?
Magdalena Drab
Aborcja
aborcja

Mąż doniósł na swoją żonę do prokuratury. Chciała dokonać aborcji

Działaczce Aborcyjnego Dream Teamu, która chciała pomóc ciężarnej kobiecie, grożą 3 lata więzienia. Aktywistka już usłyszała zarzuty.
Dominika Bielas
szpital odmówił aborcji i powoływał się na opinię ordo iuris
kobieta
szpital
aborcja

Lekarze odmówili aborcji, choć płód nie ma czaszki. Inny szpital zaopiekuje się ciężarną

Szpital w Białymstoku odmówił aborcji ciężarnej zmagającej się z problemami psychicznymi. Pojawiły się one u niej po wykryciu u płodu poważnej wady. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny nie zostawiła 26-latki samej. Kobieta trafiła do innego szpitala, gdzie otrzyma pomoc.
Joanna Biegaj
szpital odmówił aborcji
aborcja

Lekarze odmówili aborcji, choć płód nie ma czaszki. Co dalej z matką?

Kolejna dramatyczna sytuacja, w której odmawia się pomocy ciężarnej kobiecie: lekarze nie chcą przerwać ciąży, mimo że u płodu stwierdzono wadę letalną. Kobieta jest na skraju załamania psychicznego, ale zdaniem dyrektora szpitala depresja nie zagraża jej życiu.
Magdalena Drab
kara więzienia za aborcję
aborcja

Kara więzienia za aborcję? Posłowie zagłosowali przeciw

Kara długoletniego więzienia za aborcję, ale także za poronienie i pomoc kobiecie, której życie w związku z ciążą jest zagrożone – to pomysł, który nie mieści się w głowie. A jednak projekt ustawy trafił do Sejmu. Posłowie już zdecydowali, czy dożywocie za aborcję będzie w Polsce realne.
Magdalena Drab
wyniki kontroli w sprawie śmierci ciężarnej w Pszczynie
aborcja

Śmierć ciężarnej w Pszczynie – znane są wyniki kontroli NFZ

Wyniki kontroli NFZ w szpitalu, w którym zmarła ciężarna, u której z aborcją czekano na śmierć płodu, dotarły już do Ministerstwa Zdrowia. W oględnych słowach mówił o nich minister zdrowia w rozmowie z dziennikarzem TVN.
Ewa Janczak-Cwil
lekarze odmawiają aborcji
aborcja

Płód był martwy, kobieta miała 40 stopni gorączki, a szpital zażądał opłaty za aborcję

To nie ponury żart, a rzeczywistość, z którą zetknęła się w Polsce legalnie tu pracująca i opłacająca składki ciężarna Ukrainka. Mimo tego, że płód nie żył, kobieta krwawiła i gorączkowała, za aborcję w szpitalu zażądano od niej 1500 zł.
Ewa Janczak-Cwil
Trafiła do szpitala w 21. tygodniu ciąży i… postanowiła: ani jednej więcej!
ciąża zagrożona
śmierć
aborcja

Trafiła do szpitala w 21. tygodniu ciąży i… postanowiła: ani jednej więcej!

Kobieta w 21. tygodniu ciąży trafiła do szpitala, gdzie odeszły jej wody. Lekarze postawili diagnozę: nerki jej nienarodzonego dziecka nie pracują. Brak wód płodowych sprawiał, że szanse na jego przeżycie maleją bardzo szybko… Ciężarna była przerażona.
Luiza Słuszniak
bosak
aborcja
koronawirus

„Kobiety zmuszacie do heroizmu, a do noszenia maseczek zmuszać nie chcecie?”. Krzysztof Bosak o aborcji

Lider Konfederacji udzielił wywiadu „Gazecie Wyborczej”. Z tej rozmowy wyłania się obraz sposobu myślenia Krzysztofa Bosaka.
Ewa Janczak-Cwil
Andrzej Duda komentuje śmierć 30-latki z Pszczyny
kobieta
śmierć
aborcja

Andrzej Duda komentuje śmierć ciężarnej 30-latki z Pszczyny

Śmierć ciężarnej 30-latki wstrząsnęła wieloma osobami. Publicznie na ten temat zabierali głos politycy z różnych ugrupowań politycznych. Teraz do tragedii, do której doszło w Pszczynie, odniósł się także prezydent Andrzej Duda.
Joanna Biegaj
Zagrożenie życia matki w ciąży
powikłania w ciąży
aborcja

Zagrożenie życia matki w ciąży – kiedy wolno ratować kobietę kosztem życia płodu?

Ministerstwo Zdrowia wydaje rekomendacje dotyczące postępowania w przypadku zagrożenia życia matki w ciąży. Decyzja ta ma zapobiegać unikaniu przez lekarzy wykonywania aborcji, gdy zdrowie lub życie ciężarnej jest w niebezpieczeństwie.
Ewa Janczak-Cwil
Kiedy można dokonać aborcji
aborcja

Aborcja w Polsce – kiedy można dokonać legalnej aborcji, aktualne przepisy

Legalna aborcja w Polsce dozwolona jest tylko w dwóch przypadkach, a nie w trzech, jak to miało miejsce przed styczniem 2021 roku. Z listy przesłanek do legalnej aborcji wykluczono zapis o ciężkich i nieodwracalnych uszkodzeniach płodu. Nielegalna aborcja jest w Polsce karana więzieniem.
Ewa Janczak-Cwil
Anna Lewandowska: „Sama nie zdecydowałabym się na aborcję. Ale szanuję to, że ktoś może mieć inne zdanie”.
ciąża zagrożona
śmierć
aborcja

Anna Lewandowska: „Sama nie zdecydowałabym się na aborcję. Ale szanuję to, że ktoś może mieć inne zdanie”

Anna Lewandowska na łamach „Wprost” podkreśliła, że jest osobą wierzącą, dlatego nie przerwałaby ciąży. Mówiła również o cioci swojej mamy, która odebrała w Auschwitz 3 tys. porodów.
Luiza Słuszniak
Ewa Minge
słynne mamy
aborcja

Ewa Minge dokonała aborcji. Inaczej umarłaby razem z płodem

Gwiazda umieściła w sieci poruszający wpis, w którym wyznała, że aborcja uratowała jej życie.
Dominika Bielas
śmierć pacjentki w Pszczynie
ciąża
śmierć
aborcja

Śmierć ciężarnej w szpitalu w Pszczynie: relacja pacjentki, z którą 30-letnia Izabela leżała na sali

30-latka, która zmarła w 22. tygodniu ciąży w szpitalu w Pszczynie, nie leżała na sali sama. Pacjentka, która przebywała razem z nią i patrzyła na jej cierpienie, opowiedziała, co się wtedy wydarzyło: „Bała się spać, jakby się obawiała, że się nie obudzi”.
Joanna Biegaj
minister Czarnek o śmierci ciężarnej
aborcja

Minister Czarnek nie chce dyskusji o śmierci ciężarnej: „To histeria opozycji”

Zdaniem ministra edukacji dyskusja o śmierci ciężarnej 30-latki jest „chamska i podła”, a tragiczne zdarzenie nie ma nic wspólnego z zakazem przerywania ciąży obowiązującym w Polsce. Przemysław Czarnek oskarżenia pod adresem Trybunału Konstytucyjnego nazywa „histerią”.
Magdalena Drab