Trzeba uważać, co leży w zasięgu ręki maluszka...
Rodzice 2-latka ostrzegają dziś innych. Nie wróci to życia ich dziecku, ale być może przypomni wszystkim, że niektóre produkty spożywcze powinny być trzymane z dala od małych dzieci!
Każdy rodzic wie, że czasem wystarczy naprawdę chwila nieuwagi...
Posłuchajcie tej historii:
„To były moje urodziny – mówi mama Mirandy, Alison Lawson. Byli goście, a 2-letnia córeczka biegała w pobliżu. W pewnej chwili wbiegła do pokoju. Miała wielkie oczy i nie mogła wydobyć z siebie głosu. Upadła na podłogę. Podbiegliśmy do niej z mężem i nie wiedzieliśmy, co się dzieje. Ktoś wezwał karetkę, lecz zanim przyjechała, serduszko przestało bić...
Moja córeczka była reanimowana, intubowana i odwieziona do szpitala. Cały czas miałam nadzieję, że jednak wszystko skończy się dobrze, ale niestety nie. Okazało się, że moje maleństwo udusiło się. Co zablokowało jej drogi oddechowe? Popcorn, a właściwie ziarno kukurydzy, gdyż pod białym puchem było ziarno, które się nie uprażyło. Popcorn wpadł jej dość głęboko do gardła, nie przepuszczając powietrza.
2-latka utrzymywana była przy życiu przez 6 m-cy. Podpięta pod maszyny nie potrafiła oddychać samodzielnie. Po nieudanych próbach odłączenia jej od respiratora, a także informacji, że dziecko pod wpływem niedotleniania ma uszkodzony mózg, rodzice musieli się poddać.
Dziś chcą jedynie przestrzec innych rodziców przed tym, jak niebezpieczny może być popcorn dla tak małego dziecka i jak bardzo trzeba pilnować, co leży w zasięgu dłoni 2-latka.
My chcemy dodać jeszcze od siebie, co robić, gdy dziecko się zakrztusi i nie będzie mogło oddychać.
Pierwsza pomoc jest naprawdę kluczowa w takich momentach!
- zachowaj spokój i zimną krew, panika nie pomoże dziecku
- należy stanąć za plecami dziecka i pochylić je do przodu
- dłonią złożoną w łódeczkę należy uderzać plecy dziecka pomiędzy łopatkami
- jeżeli dziecko nadal nie może złapać oddechu, należy położyć pięść nad pępkiem dziecka i uciskać tak, by ciało obce wydostało się na zewnątrz
- taką czynność trzeba powtarzać tak długo, aż przyniesie właściwy efekt, w międzyczasie należy także wezwać karetkę
- gdyby dziecko przestało oddychać, należy rozpocząć resuscytację
Czy wiecie jak reagować w takich sytuacjach?
Zobacz także: Pierwsza pomoc - zakrztuszenie dziecka. Film
źródło: netmums.com