Plaga nieszczepionych dzieci? Dane sanepidu niepokoją nie tylko rodziców!
Mimo kar pieniężnych nakładanych na rodziców przez wojewodę, w województwie pomorskim wzrasta liczba nieszczepionych dzieci.
Według danych sanepidu, w porównaniu z ubiegłym rokiem w województwie pomorskim przybyło ponad 400 nieszczepionych dzieci. W sumie jest ich prawie 2200, najwięcej w Gdańsku (588), Gdyni (460) i Wejherowie (287).
Coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci?
Wzrost liczby niezaszczepionych dzieci oraz osób uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych najprawdopodobniej jest efektem intensyfikacji działań ruchów antyszczepionkowych i coraz szerszego kręgu osób reprezentujących "alternatywny" styl życia, w przypadku którego każde szczepienie traktowane jest jako "niepotrzebna immunizacja" organizmu. Jest to zjawisko, które trzeba bardzo wnikliwie obserwować i bardzo zdecydowanie mu przeciwdziała – mówi w rozmowie z gazeta.pl Anna Obuchowska z gdańskiego sanepidu.
Na rodziców, którzy nie szczepią dzieci, nakładane są grzywny w wysokości od 500 zł do 5000 zł w zależności od liczby szczepień. To tzw. grzywna w celu przymuszenia. Niewielu rodziców w rzeczywistości ją płaci – większość decyduje się zaszczepić dziecko i w ten sposób uniknąć płacenia kary. Część rodziców gra na zwłokę i odwołuje się od decyzji wojewody i sanepidu, tym samym wydłużając okres na zapłacenie kary.
Nie wahaj się, zaszczep dziecko!
Rodzice nie szczepią dzieci głównie pod wpływem manipulacji ruchów antyszczepionkowych. Przypominamy badanie sfinansowane przez antyszczepionkowców, które zamiast udowodnić, obaliło tezę, że szczepionki powodują autyzm. Szczepienia ratują zdrowie i życie maluchów. Choć nie gwarantują, że dziecko nie zachoruje na daną chorobę, np. ospę, po szczepieniu przebieg choroby może być o wiele łagodniejszy.
Zaszczepiłyście swoje dzieci czy jeszcze się wahacie? Co myślicie o karaniu grzywną rodziców, którzy nie szczepią dzieci?
Czytaj także: Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom od 2017 roku
źródło: trójmiasto.gazeta.pl