Jeśli zauważyłaś, że twoje dziecko ma problemy z mową, wybierz się z nim do logopedy. Do tego spotkania warto się dobrze przygotować, zapamiętując jak najwięcej szczegółów z sytuacji, w których dziecko się jąka.

Reklama

Obserwuj dziecko, by móc opowiedzieć logopedzie:

  • kiedy najczęściej dziecku zdarza się powtarzać pojedyncze głoski, sylaby, słowa czy fragmenty zdań?
  • w jakich sytuacjach problem jąkania się nasila? Może jąkanie wywołuje obecność wielu osób lub przebywanie w gronie nieznajomych ludzi?
  • jak dziecko reaguje na swoje zająknięcia? Czy się denerwuje, czy raczej zamyka w sobie...?
  • czy ktoś w rodzinie miał lub ma problem z jąkaniem? Pamiętaj, by wypytać o ten problem zarówno rodzinę swoją, jak i męża.

Odpowiedzi na te pytania będą bardzo pomocne dla logopedy i pomogą ustalić, czy mamy do czynienia z jąkaniem wczesnodziecięcym czy też ze związaną z szybkim rozwojem kilkulatka fazą mówienia niepłynnego.

Jeśli logopeda stwierdzi, iż maluch rzeczywiście zmaga się z jąkaniem, nie panikuj. Rozwój mowy dziecka to sprawa bardzo indywidualna, poza tym, tę wadę można skutecznie leczyć, także przez zabawę!

Długotrwałe zmaganie się z jąkaniem i nieprzyjemne reakcje ze strony otoczenia mogą sprawić, że dziecko stanie się wycofane i nabawi się ogromnych kompleksów. Dlatego im szybciej zaczniesz pracę nad jego prawidłową mową, tym lepiej!

Ty też możesz pomóc dziecku pokonać jąkanie

Jeśli ta wada ma podłoże emocjonalne, wspieraj malucha, staraj się pomóc mu przezwyciężyć stres. Poza tym:

Zobacz także
  1. Zwróć uwagę na swoje reakcje. Krytykując zacinającego się malucha – powtarzając: „Nie jąkaj się!" lub okazując zniecierpliwienie dodatkowo go denerwujesz, co może pogłębić problem.
  2. Cierpliwie słuchaj nawet wtedy, gdy dziecko bardzo długo próbuje coś powiedzieć.
  3. Nie kończ za dziecko wyrazu czy zdania, nie przerywaj mu ani nie strofuj.
  4. Nie pozwalaj, by inni ludzie zwracali malcowi uwagę lub pouczali go, jak powinien mówić.
  5. Pamiętaj, że dziecko uczy się poprawnej mowy naśladując nas – mów do niego wyraźnie i spokojnie. W wolnym czasie śpiewaj razem z dzieckiem piosenki lub ucz je rymowanych wierszyków – podczas takich zabaw jąkanie zwykle zanika.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama