Reklama

Okazuje się, że zasypianie wczesnym wieczorem jest zdrowe nie tylko dla dzieci, lecz także dla ich mam (tylko jak przekonać do tego maluchy?).

Reklama

Blogerka Melissa Willets przyznała, że jej troje dzieci, w wieku 8, 6 i 3 lat, zawsze leży w łóżku przed 20. Jest w tym konsekwentna z dwóch powodów. Po pierwsze zalecenia lekarskie mówią jasno, że aby dzieci były zdrowe i szczęśliwe, potrzebują odpowiedniej ilości snu, a po drugie ona sama bardzo ceni sobie czas tylko dla siebie, gdy dzieci już śpią.
To, co Melissa Willets robiła intuicyjnie w trosce o dzieci i siebie, teraz naukowo zostało udowodnione, że jest słuszne.

Dzieci powinny zasypiać przed 20.30

Australijscy badacze obserwowali sen dzieci przez ponad dziesięć lat. Co dwa lata przeprowadzali wywiady, na podstawie których oceniali zdrowie psychiczne i nawyki związane ze snem w różnych rodzinach. Na tej podstawie wywnioskowali, że nie tylko dzieci, które kładły się spać przed godziną 20.30, cieszyły się lepszym zdrowiem, lecz także pozytywnie wpływało to na ich mamy.

Dlaczego tak się działo? Być może dlatego, że mamy, które miały wolne wieczory, mogły wykorzystywać je na relaks, własne pasje lub rozmowy w dorosłym gronie, a to bardzo ważne dla zachowania zdrowia psychicznego każdego człowieka.

Co zrobić, aby dziecko zaczęło zasypiać wcześniej?

W tej kwestii ważna jest konsekwencja. Ustalenie nowej rutyny może nie być łatwe, zwłaszcza jeśli do tej pory malec chodził spać bardzo późno. Być może nie uda się od razu skrócić mu wieczornej zabawy o dwie godziny, ale można dochodzić do odpowiedniej pory spania etapami, przyspieszając czas kładzenia się do łóżka o 15 minut dziennie.

Źródło: parents.com

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama