Reklama

Takie wielkości robią wrażenie, zwłaszcza, że przeciętny noworodek waży niewiele ponad 3 kilogramy i ma około 55 centymetrów długości. Zuzia wyprzedziła go o cały miesiąc i to już na starcie.

Reklama

6 kilogramowy bobas

Zuzia to córeczka państwa Karoliny i Adama Muc. Dziewczynka przyszła na świat 1 marca w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie. Ważyła 5 kilogramów 960 gramów i miała aż 67 centymetrów długości. Obecnie ma 2 tygodnie i waży 6,3 kilogramów. To tyle, co 3-miesięczne niemowlę. Dziewczynka jest zdrowa i jest już w domu.

Zuzia jest drugim dzieckiem państwa Muc. W domu czekał na nią starszy brat.
Chłopiec także urodził się dorodny. Był co prawda mniejszy od siostry, ważył 5 kilogramów, ale to i tak znacząco powyżej przeciętnej. Rodzina państwa Muc ma moc!

Rodzice nie ukrywają swojego szczęścia. Śliczna córeczka rośnie jak na drożdżach. Chociaż wydatki będą duże. Ubranka, które już na nią czekały trzeba było szybko zamienić na większe o dwa rozmiary.

Kiedy rodzi się duże dziecko?

W medycynie fakt urodzenia tak dużego dziecka określa się jako makrosomię. Dochodzi do niej wówczas, gdy noworodek jest zbyt duży do wieku płodowego.

O makrosomii mówi się wtedy, gdy masa urodzeniowa ciała dziecka przekracza 90. centyl masy ciała dla odpowiedniego wieku. W praktyce oznacza to wagę większą niż: 4 kilogramy (makrosomia 1. stopnia), 4,5 kilograma (makrosomia 2. stopnia) i 5 kilogramów (makrosomia 3. stopnia).

Makrosomia występuje szczególnie często u noworodków matek chorych na cukrzycę, przede wszystkim wówczas, gdy cukrzyca występowała przed zajściem w ciążę. Istotne znaczenie w powstawaniu makrosomii mogą mieć też czynniki genetyczne i etniczne.

Urodzenie tak dużego dziecka siłami natury jest niebezpieczne. Może dojść do urazów okołoporodowych (złamanie obojczyka, porażenie splotu barkowego) i gorszego stanu dziecka po urodzeniu. Dlatego, jeżeli badania potwierdzają, że dziecko urodzi się ze znacznie większą od przeciętnej masą urodzeniową, lekarze skłaniają się ku wywołaniu porodu lub zakończeniu ciąży cesarskim cięciem.

Istotne znaczenie w zapobieganiu makrosomii dziecka ma właściwie leczona i rygorystycznie kontrolowana cukrzyca w okresie całej ciąży. Unikanie nadmiernie dużego stężenia glukozy we krwi matki chroni dziecko przed nadmiernym wydzielaniem insuliny i hormonów wzrostu, które odpowiadają za nadmierny przyrost masy ciała oraz odkładanie tłuszczu i glikogenu. Ciąża taka wymaga stałej kontroli lekarskiej, stosowania odpowiedniej diety i leczenia. Daje to spore szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

A wy jak dużego dzidziusia urodziłyście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Źródło: Dziennik Zachodni, mp pl. pediatra

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama