badanie glukozy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Badanie glukozy w ciąży: jak się przygotować i jak przebiega? (NORMY)

Badanie glukozy w ciąży pozwala zdiagnozować cukrzycę ciążową, a także ocenić ryzyko jej wystąpienia. Najpierw wykonuje się badanie stężenia cukru we krwi na czczo, a między 24. a 28. tygodniem ciąży czeka cię test obciążenia glukozą.

Badanie glukozy w ciąży przeprowadza się z reguły dwukrotnie. Na początku ciąży, do 10. tygodnia, lekarz zleci ci badanie cukru na czczo, a po 24. tygodniu ciąży czeka cię krzywa cukrowa. Badania glukozy odgrywają kluczową rolę w zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej

Spis treści:

Czy grozi ci cukrzyca ciążowa? film

Badanie glukozy w ciąży: co to jest?

Badanie glukozy to ważne i potrzebne badanie w ciąży, bo hormony ciążowe podnoszą poziom cukru we krwi przyszłej mamy. Ma to związek z zaburzeniem tolerancji węglowodanów, które zazwyczaj szybko mija po porodzie. Z tego powodu, nawet jeżeli stosujesz tę samą dietę, co przed ciążą, twój poziom cukru we krwi może niebezpiecznie wzrosnąć. Istnieje wtedy ryzyko cukrzycy ciążowej.

W walce z cukrzycą ciążową najważniejsze jest kontrolowanie poziomu cukru kobiety, tak aby nie dopuścić do zakłóceń w rozwoju dziecka. Przy cukrzycy ciążowej rośnie ryzyko:


Nieleczona cukrzyca ciążowa oznacza także komplikacje zdrowotne dla mamy: może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, infekcji dróg moczowych, a nawet wywołać stan przedrzucawkowy.

Przed 10. tygodniem lekarz zleci ci zbadanie cukru na czczo, a między 24.-28. tygodniem (dobry moment to 25. tydzień ciąży) zrobisz tzw. krzywą cukrową, czyli test obciążenia glukozą.  Jeżeli wynik tego testu nie wypadnie pomyślnie, ale nie będzie wskazywał jednoznacznie na cukrzycę ciężarnych, będziesz prawdopodobnie musiała powtórzyć badanie.

Badanie glukozy w ciąży w moczu

Badanie glukozy w moczu w ciąży powinno być robione raz w miesiącu. Nawet jeśli u przyszłej mamy na początku ciąży nie stwierdzono cukrzycy, może się ona pojawić w następnych miesiącach, a nawet w ostatnim trymestrze. Glukoza w moczu jest badaniem, które wykonuje się w ramach ogólnego badania moczu w ciąży. Wymaga ono pobrania próbki porannego moczu. Dzień przed badaniem nie powinnaś zbyt intensywnie ćwiczyć i spożywać dużych ilości produktów, które zawierają cukier. Wysoka glukoza w moczu w ciąży może mieć konsekwencje zdrowotne zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Jeśli w moczu jest cukier, należy wtedy zrobić badanie krwi w kierunku cukrzycy – test obciążenia glukozą.

Wynik badania może być podany:

  • w liczbach, np.50 mg/l (im większa liczba, tym więcej glukozy);
  • w plusach – im więcej plusów, tym większa ilość glukozy.

Jak wygląda badanie poziomu cukru w 10. tygodniu ciąży?

Zanim zrobisz test obciążenia glukozą, czeka cię badanie stężenia cukru we krwi na czczo. Jeżeli wynik będzie prawidłowy (nie będzie przekraczać 92 mg/dl), na krzywą cukrową poczekasz do 24.-28. tygodnia. Jeżeli jednak badanie wykaże podwyższony poziom cukru (powyżej 92 mg/dl), lekarz skieruje cię na test obciążenia glukozą wcześniej.

Jak przebiega badanie glukozy w ciąży?

Krzywa cukrowa (krzywa glikemiczna) to nazwa badania, które wykonuje się w 24.-28. tygodniu ciąży. Badanie glukozy w ciąży pokazuje, jak organizm reaguje na glukozę. Inne nazwy badania to test OGTT (z ang. Oral Glucose Tolerance Test), czyli doustny test obciążenia glukozą.

Test obciążenia glukozą w ciąży składa się z trzech etapów:

  • pobranie krwi na czczo przed podaniem glukozy (może być pobrana z palca);
  • pobranie krwi i oznaczenie stężenia glukozy jedną godzinę po podaniu 75 g glukozy (krew ze zgięcia łokciowego);
  • pobranie krwi dwie godziny po podaniu glukozy (krew ze zgięcia łokciowego).


Po pierwszym pobraniu krwi będziesz musiała wypić 300 ml wody z dodatkiem 75 g glukozy. Pomiędzy badaniami powinnaś spokojnie siedzieć i czekać na kolejne pobranie krwi. Ruch może zafałszować wyniki.

Roztwór powinien być wypity w ciągu 5 minut. Po jego wypiciu mogą się pojawić mdłości, zawroty głowy, dlatego warto na takie badanie pojechać z partnerem lub koleżanką.

Roztwór glukozy jest bardzo słodki, dlatego czasami kobiety dodają do niego sok z cytryny. Nie każde laboratorium na to pozwala, dlatego nigdy nie rób tego na własną rękę.

Jak się przygotować do badania glukozy w ciąży?

Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo najlepiej zrobić 8 godzin po ostatnim posiłku (ale nie później, bo zbyt duża przerwa pomiędzy posiłkami może zafałszować wyniki). Trzeba też pilnować, aby na trzy dni przed badaniem jeść regularne posiłki.

Z kolei przygotowując się do badania krzywej cukrowej, należy:

  • przyjść na badanie na czczo,
  • ostatni posiłek spożyć nie później niż 8-12 godzin przed badaniem,
  • przez 3 dni poprzedzające badanie stosować zwykłą dietę bez ograniczania węglowodanów,
  • dobę przed badaniem glukozy nie podejmować większej aktywności fizycznej, nie pić alkoholu i nie palić papierosów,
Pamiętaj, by uzbroić się w cierpliwość, bo test sprawdzający poziom cukru we krwi trwa ponad 2 godziny.

Badanie glukozy w ciąży: normy

Prawidłowy wynik krzywej cukrowej oznacza, że nie masz cukrzycy ciążowej. Przekroczone normy wskazują na hiperglikemię. Jakie są normy glukozy w ciąży? Przedstawiamy je w poniższej tabelce:

Glukoza w ciąży: normy według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD):
 

na czczo 92-125 mg/dl
po 1 godzinie 75 g OGTT mniej niż 180 mg/dl
po 2 godzinach 75 g OGTT
mniej niż 153 mg/dl


Jeżeli po godzinie od wypicia glukozy wynik jest wysoki i po dwóch godzinach nadal pozostaje na podobnym poziomie, to znak, że możesz mieć cukrzycę ciążową. Wówczas powinnaś udać się do lekarza diabetologa w celu rozpoczęcia leczenia. Cukrzycę ciążową leczy się specjalnie dobraną dietą cukrzycową, czasami trzeba dodatkowo brać insulinę.

 

Zobacz też: 

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy i jakie badania zrobić? Harmonogram badań
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje? Poniżej podajemy listę...

cukrzyca ciążowa zagrożenia
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Cukrzyca ciążowa - zagrożenia, skutki, powikłania
Cukrzyca ciążowa niesie za sobą różnego rodzaju zagrożenia, zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Skutki cukrzycy ciążowej dla dziecka to m.in. zbyt wysoka waga urodzeniowa i niedocukrzenie. Na szczęście leczona cukrzyca ciążowa pozwala utrzymać cukier w normie.

Cukrzyca ciążowa może powodować zagrożenia, zarówno dla dziecka, jak i mamy. Jest ona związana ze zmianami hormonalnymi i zazwyczaj mija po porodzie. Nie wolno jednak jej lekceważyć, gdyż skutki cukrzycy ciążowej mogą być bardzo niebezpieczne, mogą nawet doprowadzić do śmierci płodu.  Spis treści:   Cukrzyca ciążowa: zagrożenia Cukrzyca ciążowa - skutki Cukrzyca ciążowa - zagrożenie dla dziecka Cukrzyca ciążowa - śmierć płodu Mity na temat cukrzycy ciążowej Fakty na temat cukrzycy ciążowej Co sprzyja cukrzycy ciążowej? Cukrzyca ciążowa: zagrożenia Cukrzycę ciążową trzeba leczyć, by zmniejszyć zagrożenia, które się z nią wiążą. Czym grozi cukrzyca w ciąży? Skutki nieleczonej cukrzycy ciążowej, które mogą wystąpić u dziecka to:  zahamowanie wzrostu płodu, makrosomia , hipoglikemia, niedobór żelaza , zaburzenia oddychania, ryzyko zmian zakrzepowych, zaburzenia neurologiczne,  zaburzenia kardiologiczne, otyłość dzieci w życiu dorosłym. Cukrzyca ciążowa - skutki Nieleczona cukrzyca ciążowa może być niebezpieczna dla ciebie (sprzyja bowiem powstawaniu zakażeń układu moczowego, dróg rodnych). Zdarza się również, że cukrzyca nie ustępuje po porodzie. Może się okazać, że w czasie porodu noworodek, który jest wyjątkowo duży - nie mieści się w kanale rodnym. Dziecko po porodzie może mieć również głębokie niedocukrzenie (maluch jest przyzwyczajony do tego, że przy każdym posiłku otrzymuje duże ilości glukozy). Nadmiar cukru niekorzystnie wpływa również na pracę łożyska – może dojść nawet do zgonów wewnątrzmacicznych dzieci. Cukrzyca ciążowa - zagrożenie dla dziecka Faktem jest, że cukrzyca ciążowa wpływa niekorzystnie na zdrowie malucha, jednak ryzyko powikłań...

6 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
6. miesiąc ciąży – jak czuje się ciężarna, jak rozwija się płód?
6 miesiąc ciąży kończy drugi trymestr. Brzuch przyszłej mamy jest już spory, a dziecko ćwiczy na nim siłę swoich piąstek i nóg. W 6 miesiącu ciąży płód zaczyna otwierać oczy i coraz lepiej słyszy głosy z zewnątrz. Sprawdź, kiedy dokładnie rozpoczyna się 6 miesiąc ciąży, jakie tygodnie obejmuje i co ważnego dzieje się w tym czasie.

6 miesiąc ciąży trwa od początku 23 tygodnia ciąży do końca 27 tygodnia. Brzuch kobiety jest coraz większy, a płód kończy już pewien etap rozwoju układu nerwowego. Z tego względu nadal powinnaś dbać o spokój, unikać stresujących sytuacji, żeby twoje podenerwowanie nie wpłynęło negatywnie na zdrowie psychiczne dziecka w przyszłości. Spis treści:  Brzuch i waga w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży – dolegliwości 6 miesiąc ciąży – rozwój dziecka Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży? USG i inne badania w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży – zagrożenia Brzuch i waga w 6. miesiącu ciąży Brzuch w 6 miesiącu ciąży jest już na tyle duży, że nie da się nie zauważyć ciąży. Jest jednak również jeszcze na tyle mały, że nie za bardzo przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Mały brzuch w 6 miesiącu ciąży nie powinien być powodem do niepokoju. Organizm każdej kobiety jest inny i w inny sposób może reagować na ciążowe zmiany. Powodem takiego stanu mogą być silne mięśnie przyszłej mamy, które mocno trzymają powiększający się brzuch, sprawiając, że przez to wydaje się mniejszy. Brzuch może być także mniej widoczny u kobiet, które mają obfite kształty. W 6 miesiącu ciąży kobieta waży 5-6 kilogramów więcej. W macicy znajduje się około pół litra płynu owodniowego. Spełnia on bardzo ważną funkcję: chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy (dzięki temu płód jest bezpieczny). W płynie owodniowym pływają złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii. Rozciągająca się mocno skóra brzucha jest narażona na rozstępy . Jeśli dotąd tego nie robiłaś, w 6 miesiącu ciąży zacznij dbać swoje ciało: Nawilżaj i masuj...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz