Sanepid ostrzega, że w 2017 roku na Mazowszu znacząco wzrosła liczba zachorowań na boreliozę i salmonellę. Chorują nie tylko dorośli, ale również dzieci.

Reklama

Wzrost zachorowań na boreliozę i salmonellozę

Sanepid przygotował wykaz chorób, na które zapadają mieszkańcy Warszawy i Mazowsza. Porównano okres od stycznia do lipca tego roku z tym samym okresem w ubiegłych latach. Z danych sanepidu wynika, że zwiększyła się liczba zachorowań na boreliozę i salmonellę, a liczba zatruć pokarmowych wzrosła niemal dwukrotnie.

Z roku na rok wzrasta liczba przypadków boreliozy, także u dzieci. Sanepid ostrzega, że w 2017 roku jest o 214 zachorowań więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Musimy pamiętać, że kleszcze atakują nie tylko w lasach, ale również w centrum miasta, np. w parkach. "Kleszcze spędzają sen z oczu wszystkim, którzy lubią spacerować, nie tylko w lasach czy na mazowieckim łąkach, ale także w miejskich parkach i pobliskich osiedlowych zagajnikach" – alarmuje sanepid.

Podobnie w przypadku zakażenia pałeczkami salmonelli. W zeszłym roku w województwie mazowieckim wykryto 407 przypadków zatrucia, w tym – 830, także w przedszkolach. "Najpowszechniejszymi są oczywiście zatrucia pokarmowe. Wśród zarejestrowanych w lipcu na terenie województwa ognisk epidemicznych najczęściej zdarzały się tzw.: domowe, ale także takie, gdzie na salmonelozę zachorowała znaczna liczba osób uczestnicząca w przyjęciach rodzinnych (wesela czy chrzciny). Łącznie zarejestrowano 178 przypadków salmonellozy" – czytamy w komunikacie sanepidu.

Dowiedz się:

Zobacz także
Reklama

Źródło: wsse.waw.pl, warszawa.naszemiasto.pl

Reklama
Reklama
Reklama