Ile kosztuje dziecko?

Ekonomiści z Centrum Adama Smitha przygotowali raport, w którym oszacowali, ile kosztuje utrzymanie dziecka do 18. roku życia. Przeciętnie, na jedno dziecko rodzice wydają nawet 190 tysięcy złotych!

Reklama

Kwota ta wzrasta wraz z liczbą dzieci. Utrzymanie dwójki dzieci kosztuje 300 tysięcy złotych, trójki – 430 tysięcy. Oznacza to, że rodzice przeznaczają na dzieci ok. 15-30 % domowego budżetu. Największe koszty to oczywiście żywność, odzież edukacja.

Dorosłe dziecko też kosztuje!

Nie oszukujmy się, przedstawiane dane są uśrednione – dla skromnie żyjących rodzin kwota ta będzie o wiele niższa i odwrotnie, edukacja w prywatnych placówkach czy zagraniczne kursy zawyżą średnią. Należy pamiętać też o tym, że granica 18. roku życia jest dość umowna... Najczęściej, po osiągnięciu pełnoletniości, dzieci wciąż mieszkają z rodzicami. Przypadki, w których robią zakupy czy dokładają się do czynszu są dość rzadkie. Wręcz przeciwnie, często nawet na studiach dorosłe dzieci otrzymują od rodziców finansową pomoc.

Każdy, kto decyduje się na dziecko wie, że dzieci kosztują. Dla rodziców są jednak rzeczy ważniejsze od pieniędzy – przytulanki, uśmiechy czy duma z osiągnięć dziecka są przecież bezcenne.

Czytaj także: Jak dostać 500 zł na dziecko? Pobierz druk do wypełnienia!

Zobacz także
Reklama

Źródło: Radio Zet

Reklama
Reklama
Reklama