Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
500 plus zmiany 2021
Prawo i finanse

500 plus na dziecko: zmiany zasad przyznawania w 2023 roku

500 plus w 2023 roku jest przyznawane na pierwsze i każde kolejne dziecko. Trzeba tylko w odpowiednim czasie złożyć wniosek. Oto przewodnik po aktualnych zasadach przyznawania świadczenia 500 plus w 2023 roku. Podajemy też informacje o zmianach, które czekają rodziców: kiedy i jak złożyć wniosek przez internet? Kiedy będzie podwyżka 500 plus do 800 plus? Wymieniamy kluczowe terminy.

Świadczenie 500 plus na pierwsze i każde kolejne dziecko jest wypłacane w ramach rządowego programu pomocy rodzinom o nazwie Program Rodzina 500 plus. Obecne zasady przyznawania pieniędzy obowiązują od 1 lipca 2019 roku (wcześniej, przez ponad 3 lata trwania programu, świadczenie było wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko). W 2022 roku wprowadzono zmiany w programie – obowiązuje nowy okres rozliczeniowy i nowe terminy składania wniosków. Dokumenty można składać tylko przez internet.

Poniżej podajemy terminy wypłat 500 plus w 2023 roku. Wyjaśniamy też, kiedy będzie podwyżka 500 plus.

Spis treści:

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

Komu przysługuje 500 plus na dziecko?

Program Rodzina 500 plus powstał z myślą o regularnym wsparciu finansowym rodzin i ma być kontynuowany w kolejnych latach. W przeciwieństwie do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (12 tysięcy zł na dziecko), becikowego czy „kosiniakowego” wypłacanie tych środków nie jest ograniczone do krótkiego czasu: każde dziecko otrzyma 500 złotych miesięcznie do uzyskania pełnoletności bez względu na wysokość zarobków jego rodziców. Jedynym warunkiem otrzymania świadczenia w roku 2023 jest złożenie wniosku 500 plus drogą elektroniczną.

Świadczenie mogą otrzymać:

 • rodzice;
 • opiekunowie prawni (osoby ustanowione przez sąd jako opiekunowie prawni dziecka);
 • rodziny zastępcze;
 • rodzinne domy dziecka;
 • dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego (to duża zmiana, do tej pory nie przysługiwało im ono);
 • interwencyjne ośrodki preadopcyjne.

500 plus: do jakiego wieku?  

Do ilu lat przysługuje rodzicom 500 plus na dziecko? Świadczenie jest wypłacane do ukończenia przez dziecko 18. roku życia (bez względu na dochód osiągany przez rodzinę). 500 złotych na każde dziecko w całości trafia do kieszeni rodziców i nie trzeba od niego odprowadzać podatków. Kiedy dziecko skończy 18 lat, rodzice nie będą mogli dłużej starać się o przyznawanie świadczenia z programu 500 plus. 

Jeśli dziecko skończy w trakcie okresu rozliczeniowego 18 lat, wypłata świadczenia nastąpi ostatni raz w miesiącu, w którym dziecko ma urodziny i zostanie pomniejszona proporcjonalnie o liczbę dni, jakie wypadają w miesiącu, kiedy dziecko będzie już pełnoletnie. 

Kiedy wypłata 500 plus w 2023 roku?

Nowy okres wypłat świadczenia z programu Rodzina 500+ rozpocznie się 1 czerwca 2023 roku.

Świadczenie wypłacane jest bezpośrednio na konto wskazane przez rodzica. Cała kwota na wszystkie dzieci wpływa w ramach jednego przelewu, zawsze w tym samym dniu miesiąca.

Termin wypłaty 500 plus w okresie rozliczeniowym 2022/2023 zależy od terminu ustalenia prawa do świadczenia oraz od czasu, w jakim został złożony wniosek 500 plus, i tak:

 • wypłaty do 30 czerwca 2023 r. – wnioski złożone od 1 lutego do 30 kwietnia 2023 r.,
 • wypłaty do 31 lipca 2023 r. – wnioski złożone w maju 2023 r. (z wyrównaniem za czerwiec),
 • wypłaty do 31 sierpnia 2023 r. – wnioski złożone w czerwcu 2023 r. (z wyrównaniem za czerwiec),
 • wypłaty do 30 września 2023 r. – wnioski złożone w lipcu 2023 r. (z wyrównaniem od lipca),
 • wypłaty do 31 października 2023 r. – wnioski złożone w sierpniu 2023 r. (z wyrównaniem od sierpnia).

Podwyżka 500 plus: kiedy 800 plus?

Zgodnie z zapowiedzią prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, już od 2024 roku rodzice będą dostawać więcej pieniędzy na każde dziecko. 500 plus ma się zmienić w 800 plus. Waloryzacja świadczenia 500 plus ma być odpowiedzią na wysoką inflację i wzrost cen. Zdaniem polityków ma też zwiększyć dobrobyt polskich rodzin.

Inne zmiany w 500 plus

Od 1 stycznia 2022 roku weszły też w życie inne zmiany w 500 plus:

 • Jednostka wypłacająca świadczenie – od początku nowego okresu rozliczeniowego 500 plus wypłaca ZUS (wcześniej świadczenie wypłacały samorządy).
 • Sposób wypłacania pieniędzy – gdy obsługę programu przejął ZUS, wypłata pieniędzy odbywa się tylko przelewem bankowym.
 • Sposób składania wniosków – od 1 lutego 2022 wnioski są przyjmowane przez ZUS wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem: portalu PUE ZUS, portalu Ministerstwa Rodziny Empatia i bankowości elektronicznej.

Gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Wniosek o 500 plus musisz złożyć przez internet za pośrednictwem:

 • ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Empatia (trzeba założyć konto);
 • PUE ZUS (trzeba założyć indywidualny profil);
 • bankowości elektronicznej.

W przypadku śmierci jednego z rodziców, któremu 500 plus zostało wcześniej przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku, będzie zachowana ciągłość wypłaty świadczenia. Drugi rodzic nie musi składać osobnego wniosku.

Opieka naprzemienna a 500 plus na dziecko

W przypadku rozwodu świadczenie jest wypłacane temu rodzicowi, który ma sądownie przyznaną opiekę nad dziećmi i mieszka z nimi na stałe. W sytuacji opieki naprzemiennej, gdy rodzice wykonują ją w równej części, pieniądze są dzielone na dwie części – dla każdego rodzica przypada po 250 złotych miesięcznie. Jeżeli opieka nie jest wykonywana równo po połowie, 500 złotych dzieli się proporcjonalnie do czasu, przez który każdy z rodziców opiekuje się dzieckiem.

Ważne! W sytuacji rozwodu rodziców wniosek o przyznanie 500 plus powinni złożyć oboje rodzice. Jeżeli jesteś w trakcie rozwodu, 500 plus jest wypłacane temu z rodziców, który z dzieckiem zamieszkuje i na którego utrzymaniu jest dziecko.

500 plus a alimenty

Dzięki zniesieniu kryterium dochodowego samodzielni rodzice nie muszą już występować o alimenty do drugiego z rodziców, aby móc otrzymać 500 plus. Odpada też czasochłonna weryfikacja wymogu ustalenia alimentów na dziecko.

Po zniesieniu kryterium dochodowego nie ma znaczenia, czy wychowujesz dziecko samodzielnie, czy też z partnerem/partnerką. Nikt nie będzie też badał, czy masz alimenty.

500 plus dla osób mieszkających za granicą

Rząd, uszczelniając system, wprowadził nowe zasady związane z wypłacaniem pieniędzy osobom, które mieszkają za granicą i tam pobierają świadczenia na dzieci. Zgodnie z prawem nie kwalifikują się one do wypłaty 500 plus w Polsce.

Takie rozwiązanie ma wyeliminować przypadki pobierania świadczenia przez osoby, które mieszkają za granicą, choć deklarują spełnienie ustawowego warunku zamieszkiwania w Polsce – takie przypadki mają miejsce zwłaszcza przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze online.

Kiedy można stracić 500 plus?

Jeżeli urzędnicy gminy potwierdzą w wyniku wywiadu środowiskowego informacje, że doszło do marnotrawienia pieniędzy z 500 plus lub wydawania ich niezgodnie z przeznaczeniem, będą mogli odmówić przyznania świadczenia lub wstrzymać jego wypłatę. Ewentualnie pomoc pieniężna może być także zamieniona na pomoc rzeczową.

Zobacz też:

1000 zł na wakacje
AdobeStock/travnikovstudio
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Bon 1000 zł na dziecko na wakacje to gorący temat przed urlopami w 2023 roku – mamy nowe informacje, które potwierdził wiceminister sportu i turystyki. Poprzedni bon turystyczny stracił już ważność, rodzice liczą więc na kolejny zastrzyk gotówki. Wyjaśniamy, czy rodziny z dziećmi dostaną dodatkowe pieniądze na wakacje oraz czy planowany jest bon 1000 zł dla babci i dziadka.

Bon turystyczny 1000 zł na dziecko przydałby się rodzinom na wakacje 2023. Ceny szaleją, więc za noclegi i dodatkowe atrakcje na urlopie trzeba będzie zapłacić krocie. Niektóre dzieci w ogóle nie pojadą na wakacje. Media donoszą, że w związku z drożyzną rząd chce wprowadzić kolejny bon turystyczny – tym razem do rodzin popłynęłoby dużo więcej pieniędzy. Wiceminister sportu i turystyki przekazał nowe informacje o rzekomym bonie na wakacje 2023. Bon turystyczny na wakacje: co już wiadomo? Raczej nie ma co liczyć na bon turystyczny w takiej formie, w jakiej obowiązywał on do końca marca 2023. Nie będzie więc dodatkowych pieniędzy wypłacanych na każde dziecko i przeznaczonych na wakacje. Potwierdził to wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy: „Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki ” – powiedział w rozmowie z PAP. Wcześniej informacje na temat ewentualnego bonu turystycznego ujawnił minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk.  „Nawet jeżeli ta nowa edycja będzie, ponieważ przedstawiliśmy pewną wersję, pomysł takiego rozwiązania Ministerstwu Finansów i ciągle negocjujemy jego kształt, to na pewno nie będzie taka forma, jak wyglądało to w ostatnich latach” – powiedział w programie „7 pytań o 7.07” w radiu RMF. Co miałoby się zmienić? Nowy bon turystyczny obowiązywałby tylko w wakacje, a nie przez cały rok. Ponadto rodzice, którzy skorzystaliby z bonu, musieliby w tym czasie zrezygnować z pobierania 500 plus. Ostatecznie na wakacje otrzymaliby jednak większą kwotę niż wynosi...

ciąża, brzuch, cieżarna, pieniądze, skarbonka
fotolia
Zakupy
Ile kosztuje dziecko? Tak zaoszczędzisz!
Poznaj 5 niezawodnych sposobów na zmniejszenie wydatków przy dziecku.
rodzice ubożeją
AdobeStock/gelmold
Newsy
500+ nie pomogło: coraz więcej rodziców zadłuża się, aby zaspokoić potrzeby swoich dzieci
Aż 40 proc. polskich rodziców nie stać na zaspokojenie potrzeb swoich dzieci. Chodzi tu o ubrania, obuwie i wycieczki, czy to szkolne, czy wakacyjne. Co 9. rodzic zapożycza się na rzeczy dla dzieci. Ponad połowa ankietowanych wyznała, że nie jest w stanie odłożyć pieniędzy dla swoich dzieci, np. na studia.

Największym problemem okazuje się zakupienie odzieży i obuwia zimowego, a także pokrycie leczenia dziecka, zwłaszcza jeśli są przewlekle chore. Do tego dochodzą wyjazdy (np. kolonie i ferie zimowe).  Część z ankietowanych wyznała, że zapożycza się także na dobra luksusowe dla dzieci (np. elektryczne hulajnogi, sprzęty elektroniczne).  Zaskakujące wyniki ankiety  „Jak wynika z badań KRD, rodzice, potrzebujący skorzystać z dodatkowego finansowania, najczęściej pożyczali pieniądze od rodziny (66 proc.), znajomych (30 proc.) lub w banku (25 proc.). 16 proc. z nich skorzystało z usług firm pożyczkowych, a co 10. odwiedził lombard, żeby coś w nim zastawić” – czytamy na stronie Finanse WP. Największe problemy są wśród samodzielnych rodziców  „Im większa rodzina, tym większe wydatki. Dodatkowym problemem może być to, że w 1 na 7 przypadków mama lub tata zmuszeni są samotnie wychowywać i utrzymywać dzieci, a nierzadko także swoich rodziców. Najczęściej w takiej sytuacji postawione są kobiety. To one stanowią 84 proc. wszystkich samotnie wychowujących. Nic dziwnego, że w takim momencie zaczyna brakować środków finansowych na coś więcej niż tylko podstawowe potrzeby” – powiedział Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Część z rodziców ma zamiar wspierać dzieci po osiągnięciu przez nie pełnoletności 53 proc. ankietowanych rodziców wyznało, że zaczęło już odkładać pieniądze z myślą o przyszłości dzieci. Chodzi głównie o studia, kupno mieszkania, samochodu czy zwiedzanie świata przez dzieci. 8 proc. ankietowanych jest zdania, że dzieci powinny utrzymywać się same, a 12 proc. nie wierzy, że mogłoby odłożyć jakkolwiek znaczącą kwotę. Mimo wszystko większość ankietowanych ma zamiar wspierać swoje dzieci...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz