Ocalmy dziewczynki, wychowujmy dziewczynki, czyli selfie z córką
Masz córkę, kochasz ją i jesteś z niej dumny? I nawet nie przyszłoby ci do głowy, że mógłbyś ją mniej kochać (albo nie kochać jej wcale!) tylko dlatego że jest… dziewczynką?
Jeśli to pytanie wydaje ci się niedorzeczne, to na pewno nie mieszkasz w Indiach. Bo tu dziewczynki stanowią dla swojej rodziny wielki problem. Winna jest temu nie tylko wielowiekowa tradycja, zgodnie z którą zawierająca ślub kobieta musi wnieść wielki posag, ale także obowiązujące wciąż przepisy prawa, które dyskryminują kobiety (nie zezwalają np. na dziedziczenie ziemi przez córki i wdowy). W efekcie od lata spada tu liczba narodzonych dziewczynek. Z raportu ONZ z 2013 roku wynika, że na 1000 chłopców w Indiach przypada zaledwie 919 dziewczynek (niechlubny rekord należy do wioski Haryana, gdzie na 1000 chłopców jest 857 dziewczynek). Wszystko dlatego że Hindusi – wbrew prawnemu zakazowi – wykonują badania prenatalne w celu określenia płci nienarodzonego dziecka. A gdy wykażą one, że płód jest dziewczynką, dokonują… aborcji.
Dowiedz się: Na czym polegają badania prenatalne?
By to zmienić, potrzebne jest nie tylko nowe prawo, ale także – a może przede wszystkim – inna mentalność. Zrozumiał to premier Indii Narendra Modi i zainicjował kampanię, która jest częścią rządowego programu „Beti Bachao, Beti Padhao” czyli: Ocalmy dziewczynki, wychowujmy dziewczynki. Namawia w niej indyjskich mężczyzn, by zamieszczali na Twitterze swoje zdjęcia z córkami wraz z hasztagiem #SelfieWithDaughter.
Ładna akcja. Indians flood the Internet with #SelfieWithDaughter photos In celebration of the girl child http://t.co/yW3JrNysFQ
— ewarysta (@ewarysta) czerwiec 29, 2015
Akcja stała się głośna (także za sprawą nagłaśniających ją mediów) nie tylko w jego ojczyźnie. Każdego dnia swoje zdjęcia z córkami wraz z hasztagiem #SelfieWithDaughter zamieszczają na Twitterze ojcowie z Indii i popierający akcję ojcowie z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Polski. Jesteś dumnym ojcem córki? Przyłącz się do kampanii!
Polecamy: Po co dziecku ojciec? Wyjaśnia psycholog Jarek Żyliński
Źródło: tvn24.pl