jak zaplanować płeć dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Jak zaplanować płeć dziecka i czy w ogóle to możliwe – fakty kontra mity

Jak zaplanować płeć dziecka – pytają rodzice, którzy chcieliby mieć dziecko konkretnej płci. Sprawdź, czy kochając się w określone dni, masz większą szansę na poczęcie chłopca lub dziewczynki i czy kalendarz do planowania płci jest skuteczny.

Chcąc zaplanować płeć dziecka, lepiej mieć świadomość, że nie ma metody dającej wysoką skuteczność. Tak naprawdę to nie ma metody, która miałaby udowodnioną choćby niewielką skuteczność. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować popularne metody na poczęcie syna czy córki, jednak nie należy się nastawiać na to, że odniosą pożądany skutek.

Spis treści:

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Jak zaplanować płeć dziecka – metoda Shettles'a

Wśród rodziców krążą opowieści o tym, jak udało im się zaplanować płeć dziecka i począć wymarzoną dziewczynkę albo wyczekiwanego chłopca. Często słyszy się teorię o tym, że współżycie w konkretnym momencie cyklu owulacyjnego może sprzyjać albo plemnikom z chromosomem X albo Y, od których zależy płeć dziecka (patrz niżej).

O różnicach między plemnikami „męskimi’’ i „żeńskimi’’ pisał w latach 60. ubiegłego wieku dr Shettles. Twierdził, że plemniki warunkujące poczęcie chłopca pływają szybciej, ale są bardziej podatne na uszkodzenia. Z kolei plemniki z chromosomem X miały być wolniejsze i bardziej odporne na warunki panujące w drogach rodnych kobiety, co miało sprawiać, że żyją dłużej. Dlatego współżycie w momencie owulacji (owulację możesz określić w kalkulatorze dni płodnych) miało powodować, że do jajeczka pierwsze docierały plemniki z chromosomem Y, co miało sprzyjać poczęciu chłopca. Z kolei współżycie 1-2 dni przed jajeczkowaniem miało sprzyjać plemnikom z chromosomem Y, które w teorii, miały dłużej przetrwać w jajowodach, zwiększając szansę na poczęcie dziewczynki.

Dr Shettles sprzedał mnóstwo egzemplarzy swojej książki, która nosiła tytuł „Jak zaplanować płeć dziecka’’. I to tyle, jeśli chodzi o korzyści z tej teorii, bo nie potwierdziło jej ani życie, ani badania naukowe. Zatem jeśli kupiłaś test owulacyjny i pilnie liczysz dni, by współżyć w konkretnym momencie cyklu, żeby począć dziecko wybranej płci, musimy cię rozczarować – nic z tego, nadal szanse na urodzenie dziewczynki masz takie same jak na urodzenie chłopca i wynoszą one 50 proc.

Planowanie płci dziecka – chiński kalendarz płci

Chińczycy także wierzyli, że dzień, w jakim dochodzi do zbliżenia, ma wpływ na płeć poczętego dziecka. Jeśli chcesz z niego skorzystać, droga wolna, oto on: chiński kalendarz płci. Sprawdź, na jaką datę planować seks. To wygodniejsze niż stosowanie testu owulacyjnego i kalendarzyka małżeńskiego, choć... skuteczność ma taką samą jak metoda Shettles'a, czyli żadną. Oczywiście znajdą się tacy, którzy będą się zarzekać, że obie metody działają, bo zadziałały w ich przypadku. Uwierz jednak, że to był czysty fart, nic innego. I właśnie na szczęście musisz liczyć, jeśli planujesz dziecko konkretnej płci.

Od czego zależy płeć dziecka

To, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopiec, zależy od plemników, które zawierają chromosom X lub chromosom Y. Organizm kobiety produkuje tylko jeden typ komórek rozrodczych zawierających wyłącznie chromosom X. Płeć dziecka zależy od plemnika, który zapłodni jajo. Jeśli wyścig do komórki jajowej wygra plemnik z chromosomem X, urodzisz dziewczynkę, jeśli z chromosomem Y – chłopca.

Niestety wszystkie plemniki wyglądają jednakowo i nawet pod mikroskopem nie da się stwierdzić, który zawiera chromosom X, a który Y.

Jak kształtuje się płeć dziecka

Kalkulator dni płodnych
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Płeć dziecka zostaje genetycznie zaprogramowana w momencie zapłodnienia. Jednak przez pierwsze kilka tygodni życia płodowego dziewczynki i chłopcy mają tak samo zbudowane genitalia. Dopiero około 7. tygodnia ciąży powstają gruczoły płciowe. U chłopców wydzielają się hormony męskie, które pobudzają rozwój penisa. W kolejnym tygodniu ciąży rozpoczyna się formowanie moszny (jąderka z jamy brzusznej zaczynają do niej zstępować dopiero około 7. miesiąca ciąży). W tym czasie u dziewczynek rozpoczyna się formowanie łechtaczki. W 9.–10. tygodniu ciąży u chłopców kształtują się jąderka i prącie, a u dziewczynki macica oraz pochwa. W 12. tygodniu ciąży wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe są uformowane. W 14. tygodniu ciąży u chłopców pojawia się gruczoł prostaty, a u dziewczynek jajniki zstępują do miednicy.  

Skomplikowane? A pamiętać jeszcze trzeba o tym, że istnieje płeć fizyczna i tzw. tożsamość płciowa, a obie nie muszą być takie same. To oznacza, że można urodzić np. dziecko płci męskiej, które w pewnym momencie życia zakomunikuje rodzicom i otoczeniu, że czuje się nie chłopcem czy mężczyzną, a dziewczynką, kobietą.

Kiedy poznasz płeć dziecka

Doświadczeni lekarze już w 14. tygodniu ciąży są w stanie rozpoznać płeć dziecka podczas USG prenatalnego i powiedzieć, czy widzą chłopca, czy dziewczynkę. Często jednak obraz nie jest dostatecznie wyraźny, więc łatwo o pomyłkę. Podczas badania USG między 18. a 22. tygodniem ciąży szanse na określenie płci są dużo większe, jednak co do wyniku nadal nie ma stuprocentowej pewności (pępowinę można pomylić z penisem). Przy trzecim badaniu możliwość rozpoznania płci dziecka wynosi ok. 95 proc.

Nie bez znaczenia jest też doświadczenie lekarza i stan aparatury USG. Można zrobić USG tradycyjne lub wybrać się na nowoczesne badanie 3D (daje obraz przestrzenny) czy nawet 4D (pokazuje trójwymiarowy obraz w ruchu, np. ruchy rączek i nóżek maluszka). W celu rozpoznania płci dziecka tradycyjne aparaty są równie skuteczne co nowoczesne (liczy się wiedza specjalisty). Całkowitą pewność co do płci dziecka daje test prenatalny z krwi matki lub zbadanie próbki płynu owodniowego pobranego z macicy (amniopunkcja) – można wtedy stwierdzić, czy dziecko ma chromosmy XY i jest chłopcem, czy XX i jest dziewczynką. Badanie to wykonuje się jednak tylko ze wskazań lekarskich w ściśle określonych sytuacjach (np. w celu wykluczenia wad genetycznych płodu lub kiedy istnieje konflikt serologiczny między mamą a dzieckiem).

Zobacz też:

ciąża, skarpetki, płeć dziecka, mama, brzuszek
Przebieg ciąży
Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover  Płeć dziecka – USG Płeć dziecka na USG - dziewczynka - FILM Płeć dziecka na USG - chłopiec - FILM

kobieta, brzuch
Wygląd i samopoczucie
Czy ciąża może Cię zaskoczyć - quiz
Kobiety zazwyczaj bardzo szybko potrafią rozpoznać, że są w ciąży. Zdarzają się jednak sytuacje, w których natura zawodzi i nie wysyła oczywistych sygnałów. Sprawdź, co wiesz o płodności i ciąży.

      var pyt = new Array(0); var odp = new Array(0); var pkt = new Array(0); pyt[0]='Wiek ciąży obliczany jest na podstawie:'; odp[0] = new Array(0) pkt[0] = new Array(0) odp[0][0]='daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki'; pkt[0][0]=0; odp[0][1]='daty ostatniego stosunku płciowego'; pkt[0][1]=1; odp[0][2]='daty ostatniego dnia ostatniej miesiączki'; pkt[0][2]=1; odp[0][3]='badania EKG'; pkt[0][3]=1; pyt[1]='Czy kobieta jest płodna przez cały czas?'; odp[1] = new Array(0) pkt[1] = new Array(0) odp[1][0]='tak, kobieta może zajść w ciąże przez 365 dni w roku, niezależnie od wieku'; pkt[1][0]=1; odp[1][1]='nie, kobieta może zajść w ciąże tylko wtedy, gdy nie ma okresu'; pkt[1][1]=1; odp[1][2]='nie, tylko kobieta w określonym przedziale wiekowym między ok. 12 a 50 rokiem życia może zajść w ciążę i tylko w czasie kilku dni płodnych w ciągu całego cyklu menstruacyjnego'; pkt[1][2]=0; odp[1][3]='nie, kobieta może zajść w ciąże tylko w czasie miesiączki'; pkt[1][3]=1; pyt[2]='Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia:'; odp[2] = new Array(0) pkt[2] = new Array(0) odp[2][0]='przez godzinę po jej uwolnieniu'; pkt[2][0]=1; odp[2][1]='przez 24 godziny po jej uwolnieniu'; pkt[2][1]=0; odp[2][2]='do pierwszego dnia kolejnej miesiączki'; pkt[2][2]=1; odp[2][3]='do ostatniego dnia kolejnej miesiączki'; pkt[2][3]=1; pyt[3]='Plemniki są zdolne do przeżycia w drogach rodnych kobiety:'; odp[3] = new Array(0) pkt[3] = new Array(0) odp[3][0]='przez 1 dzień'; pkt[3][0]=1; odp[3][1]='to zależy od wieku mężczyzny – im młodszy, tym plemniki żyją dłużej'; pkt[3][1]=1; odp[3][2]='jeśli od razu po uwolnieniu plemnik nie dotrze do komórki jajowej, umiera natychmiast'; pkt[3][2]=1; odp[3][3]='przez okres 3-4 dni'; pkt[3][3]=0; pyt[4]='Czy można zajść w ciążę bez stosunku płciowego?'; odp[4] = new Array(0) pkt[4] = new Array(0) odp[4][0]='W ciążę można zajść tylko, gdy w kobiecych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj