Reklama

Wpłaty, wolontariat, dary (żywność, ubrania, leki, środki higieny), mieszkanie, praca, transport. Potrzeby ludzi, którzy uciekają przed wojną i znajdują schronienie w naszym kraju, są ogromne. Zwłaszcza że to do Polski w ostatnich dniach trafiła największa liczba uchodźców z Ukrainy. Jak pomagać, by faktycznie im pomóc? I jak pomagać, by sił na pomaganie starczyło nam na jak najdłużej.

Reklama

Spis treści:

Pomoc dla uchodźców: gdzie szukać informacji?

Niemal w każdym polskim mieście i gminie organizowana jest pomoc dla uchodźców. Dlatego zanim zdecydujemy się na formę wsparcia – warto zorientować się w komunikatach samorządów i organizacjach zaangażowanych w działania pomocowe.

Gdzie szukać informacji:

  • w Urzędzie miasta lub urzędzie gminy (na ich stronach internetowych lub profilach w mediach społecznościowych, a także bezpośrednio, rozmawiając z pracownikiem samorządu),
  • w szkołach, przedszkolach, zakładach pracy
  • w parafiach,
  • w organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą uchodźcom (listę organizacji publikujemy niżej)
  • wśród znajomych, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

W twoim najbliższym otoczeniu nie brakuje ludzi, którym możesz zaufać. Nie ryzykuj przekazywania pieniędzy lub darów osobom lub organizacjom, których nie znasz.

Co jest potrzebne uchodźcom z Ukrainy?

Sytuacja wciąż się zmienia. Przybywa uchodźców, ale też przybywa Polaków, którzy chcą nieść pomoc. Wiele samorządów i innych organizacji pomocowych na bieżąco aktualizuje rodzaj potrzeb osób uciekających z Ukrainy. Na listach najbardziej potrzebnych rzeczy najwięcej jest tych, które szybko się zużywają, takich jak: pieluchy, środki higieny czy leki na przeziębienie.

Niektóre samorządy i organizacje wręcz apelują o to, by do punktów zbiórek nie przynosić ubrań. W innych – bardzo potrzebne są natomiast ubranka dla niemowląt, buty lub kurtki. Aby odpowiadać na autentyczne i aktualne potrzeby – warto najpierw upewnić się, czego dotyczą.

Transport uchodźców z Ukrainy

Osoby dysponujące samochodami mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy oferując przewiezienie ich w miejsce, gdzie będą mogli znaleźć schronienie (tymczasowe lub na dłużej). Ukraińcy, uciekając z domów, często pozostawiali swoje auta na parkingach. W bombardowanych miastach zostały też wózki dla dzieci. Przemierzanie nieraz bardzo dużych odległości jest dla nich po prostu trudne.

Zanim podejmiesz decyzję o samodzielnym ruszeniu na granicę z Ukrainą – skontaktuj się z urzędem miasta lub gminy, parafią lub inna organizacją zajmującą się pomocą uchodźcom. Może okazać się, że na miejscu potrzebna jest pomoc w przewiezieniu łóżeczek, sprzętu AGD, żywności lub paczek z darami do miejsc, gdzie zatrzymali się uchodźcy.

Mieszkanie dla uchodźców z Ukrainy

Mapa mieszkań, która powstała w sieci, pokazuje jak wiele osób postanowiło udostępnić uchodźcom z Ukrainy pokoje we własnych domach lub lokalach. Lista miejsc gotowych na przyjęcie uchodźców jest na bieżąco aktualizowana. Zanim podejmiesz taką decyzję, przemyśl:

  • ile osób jesteś w stanie przyjąć,
  • na jak długo (kilka dni, tydzień, kilka tygodni, miesiąc, tak długo jak będzie potrzeba?)
  • co jesteś w stanie zapewnić im jako gospodarz, a czego możesz potrzebować, by im pomóc (posiłki, meble, materace, kołdry, środki higieny).

Te informacje mogą okazać się bardzo ważne. Wiele samorządów i organizacji pomocowych przygotowało specjalne ankiety – odpowiedzi na pytania pomagają w racjonalnym udzielaniu pomocy mieszkaniowej uchodźcom.

Praca dla uchodźców z Ukrainy

Ludzie, którzy uciekają przed wojną w Ukrainie, są specjalistami w różnych zawodach. Jeśli jesteś pracodawcą, który zaoferować uchodźcom pracę – zgłoś to do urzędu pracy (lista urzędów pracy w podziale na województwa) lub za pomocą formularza online.

W razie pytań i trudności – pomogą pracownicy urzędów pracy oraz konsultanci Zielonej Linii (nr tel. 12524).

Na portalach społecznościowych pojawiają się ogłoszenia dotyczące wysokich kwalifikacji osób z Ukrainy – jeśli nie jesteś pracodawcą, a chcesz pomóc – zwróć uwagę na zakres oferowanych usług (pomoc przy opiece nad dziećmi lub osobami starszymi, manicure, rękodzieło, korepetycje z języka angielskiego i wiele innych).

Wolontariat

Możesz włączyć się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, ofiarując im swój czas i entuzjazm. Przygotowywanie posiłków, segregowanie darów, angażowanie się w szukanie potrzebnych przedmiotów – to tylko przykłady tego, jak można wspierać ludzi, którzy musieli uciekać z Ukrainy. Zapytaj, jak możesz pomóc w najbliższym punkcie pomocowym.

Pomaganie, oprócz tego, że jest piękne, to też bywa trudne. Trzeba rozkładać siły” – powiedziała na antenie TVN Hanna Jewsiewicka, która pomaga uchodźcom.

Do ludzi dobrej woli zaapelowała również zaangażowana w pomoc Ukraińcom Katarzyna Błażejewska-Stuhr:

„Wczoraj wieczorem rozmawiałam z koleżanką, która od 48 godzin nie spała, bo jest na granicy, teraz czeka i pomaga. Nie jest to rozsądne posunięcie, bo musimy mieć siły nie tylko na najbliższe dni, ale pewnie tygodnie, miesiące, jeśli nie na dłużej, więc dbajmy o siebie”.

Lista organizacji pomagających uchodźcom z Ukrainy


Źródła: gov.pl, DD TVN, TVN

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama