Przemoc wobec dziecka: jak reagować? Gdzie zgłosić? [WIDEO]
To bardzo ważne, by reagować na przemoc wobec dziecka. Nie chowaj głowy w piasek – apeluje socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Polskie przepisy nakazują pomóc krzywdzonym dzieciom. Za zaniechanie udzielenia dziecku pomocy grozi nawet kara pozbawienia wolności.
- Magdalena Drab
Zobacz film, w którym ekspert radzi, jak reagować na przemoc wobec dziecka. Problem pomaga rozwiązać Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak reagować na przemoc wobec dziecka? Zgłoś policji
Jeśli podejrzewasz, że coś poważnego dzieje się w rodzinie, dziecko jest notorycznie zaniedbywane, dochodzi do przemocy fizycznej, emocjonalnej czy też do wykorzystania seksualnego, nie możesz udawać, że tego nie widzisz.
Jak podkreśla socjolog Renata Szredzińska, mamy obowiązek poinformować policję o podejrzeniu stosowania przemocy wobec dziecka. Jeżeli tego nie zrobimy, grozi nam odpowiedzialność karna i pozbawienie wolności do 3 lat.
Przemoc wobec dziecka: szukaj pomocy w ośrodkach pomocy społecznej
To istotne, by reagować także na mniej drastyczne przejawy przemocy wobec dzieci. W łagodniejszych przypadkach, kiedy nie mamy do czynienia z poważnym znęcaniem się, ale podejrzewamy zaniedbanie, stosowanie przez rodziców złych metod wychowawczych, można o sprawie poinformować ośrodek pomocy społecznej.
Ekspert zaznacza, że to wcale nie oznacza natychmiastowego odebrania dziecka takiej rodzinie.
Zobacz także
„Dzieci nie są odbierane jak za pstryknięciem palców” – tłumaczy Renata Szredzińska. „Najpierw trzeba ocenić sytuację, sprawdzić, jak rodzinie można pomóc. Być może przyznany będzie asystent rodziny. Rodzina jest otaczana szeroką pomocą, zanim zacznie się rozważać, czy dzieci trzeba odebrać, czy nie”.
Zobacz też: