Jakie zmiany od początku 2022 roku szykuje ZUS?
Od początku roku wchodzi w życie Polski Ład, a wraz z nim m.in. zmiany dotyczące zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.
Z jakimi zmianami muszą liczyć się ciężarne kobiety oraz mamy? Nowe zasady, które ZUS wprowadza w życie z pierwszym dniem 2022 roku, powinny zainteresować również osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Więcej pieniędzy za pobyt w szpitalu, ale…
Dobra wiadomość jest taka, że ubezpieczeni dostaną więcej pieniędzy za każdy dzień pobytu w szpitalu. Dotąd było to 70 proc. liczone od podstawy wymiaru zasiłku, a od 2022 roku będzie to 80 proc. Niestety, choroby niewymagające hospitalizacji będą się mniej „opłacać”: osoby płacące składki dostaną niższą kwotę zasiłku chorobowego, ponieważ okres, za który będą przysługiwać im pieniądze – będzie krótszy.
…niższy zasiłek chorobowy
Wynika to z tego, że do okresu zasiłkowego, który wynosi 182 dni, wliczone zostaną wszystkie poprzednie dni niezdolności do pracy, jeśli pomiędzy poszczególnymi L4 nie wystąpi przerwa trwająca ponad 60 dni.
Jak wyjaśnia wyborcza.biz: „Gdy ubezpieczony w ciągu 60 dni zachoruje na inną chorobę, okres tej niezdolności zostanie zaliczony po poprzedniego okresu zasiłkowego – do owego limitu 182 dni. Ta zmiana może więc ograniczyć prawo zwykłego Kowalskiego do pobierania świadczeń chorobowych”. Uwaga: wyjątek od reguły stanowią okresy niezdolności do pracy związane z ciążą.
Krótszy zasiłek po ustaniu ubezpieczenia
Od 2022 roku po ustaniu ubezpieczenia zasiłek wypłacany będzie przez 91 dni. Wyjątek znów stanowią tu kobiety w ciąży, a także osoby chore na gruźlicę oraz osoby, które są niezdolne do pracy wskutek konieczności poddania się badaniom pod kątem bycia dawcą narządów, komórek lub tkanek. Oczywiście możliwe będzie wnioskowanie o przedłużenie ubezpieczenia.
Śmierć pracodawcy a zasiłek macierzyński
Do tej pory śmierć pracodawcy oznaczała brak zasiłku macierzyńskiego. Był to bardzo niesprawiedliwy zapis, ponieważ pozbawiał kobiety zasiłku z przyczyn, na które nie miały wpływu. Od 2022 roku ZUS będzie wypłacał zasiłki macierzyńskie, nawet jeśli pracodawca umrze.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku
Jak podaje ZUS, od stycznia 2022 roku ustalanie podstawy wymiaru zasiłku na nowo nie będzie konieczne, jeśli pomiędzy okresami wypłacania zasiłku nie było żadnej przerwy (lub była ona nie dłuższa niż miesiąc kalendarzowy). Do tej pory ustalanie podstawy wymiaru zasiłku miało miejsce co 3 miesiące.
Ukłon w stronę spóźnialskich przedsiębiorców
Z początkiem 2022 roku dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie zakończy się, jeśli przedsiębiorca nie zdąży opłacić w terminie. „Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również gdy opłacą składki po terminie. Nie będą już musieli składać wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie” – informuje ZUS. Co ciekawe, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych każdego roku wpływało ponad 150 tys. tego typu wniosków.
ZUS nie będzie jednak tolerował „poślizgów” w opłacaniu składek, które trwają dłużej niż 6 miesięcy, licząc od dnia przyznania prawa do świadczenia. Jak informuje rynekzdrowia.pl: „Przeszkodą w wypłacie zasiłku nie będzie natomiast zadłużenie wynoszące maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia”.
źródło: rynekzdrowia.pl, wyborcza.biz, zus.pl
Zobacz także: