Częstochowska rada miasta przyjęła 20 kwietnia 2015 roku dwa projekty uchwały dotyczące zakazu przyjmowania niezaszczepionych dzieci do miejskich żłobków i przedszkoli. To pierwsze miasto w Polsce, które podjęło taką decyzję. Obie uchwały zostały przygotowane przez radną PO Jolantę Urbańską. Pierwsza z nich uzależnia przyjęcie dziecka do miejskiego żłobka od przedstawienia zaświadczenia o odbyciu obowiązkowych szczepień. Druga dotyczy rekrutacji do przedszkoli. Zgodnie z uchwałą, komisja rekrutacyjna przyzna najwyższą liczbę punktów (36) dzieciom zaszczepionym. Radna Urbańska w ten sposób chce zmusić rodziców do wykonywania szczepień obowiązkowych:
- Uznałam, że trzeba znaleźć sposób na rozszerzającą się w Polsce i poza jej granicami antyszczepionkową modę. Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, twierdzą, że to kwestia ich wolności. Wolność kończy się jednak, gdy zagrożone jest czyjeś życie. A tu o takich kwestiach mówimy: dla dzieci, które nie mogą być szczepione, zarażenie jest śmiertelnie niebezpieczne. Unikanie szczepień może też spowodować, że wrócą choroby, o których już zapomnieliśmy, a które przed laty zbierały śmiertelne żniwo. - tłumaczy Jolanta Urbańska.
Uchwała nie dotyczy dzieci, które z przyczyn medycznych nie mogły być zaszczepione, na przykład z powodu poświadczonej obniżonej odporności.

Reklama

Zobacz także: Pierwsze w Polsce finansowe kary za nieszczepienie dzieci

Kiedy przepis wejdzie w życie?

Jeśli wojewoda śląski nie zakwestionuje przepisu, przepis w kwestii żłobków zacznie obowiązywać od razu po uprawomocnieniu, natomiast w przedszkolach od 1 stycznia 2016, czyli tak naprawdę wejdzie w życie dopiero w roku szkolnym 2016/2017.

Czy będą kolejne miasta?

Częstochowa jest pierwsza, ale wszystko wskazuje na to, że będą kolejne miasta, bo zwolenników jest naprawdę dużo. Radny z Krakowa Łukasz Wantuch jako pierwszy zgłosił taki pomysł, a prezydent Jacek Majchrowski już zapowiedział, że będzie chciał go wprowadzić w życie.
- Zgoda, konstytucja gwarantuje dzieciom równy dostęp do publicznego żłobka i przedszkola - mówi radny Łukasz Wantuch do częstochowskich radnych podczas poniedziałkowej sesji. - Jednak jest w niej także zapis (artykuł 68 ustęp 4) nakładający na władzę publiczną obowiązek zwalczania chorób epidemicznych. Nasz wojewoda uznał, że ten zapis jest istotniejszy.
Radni Krakowa mają zająć się sprawą w maju albo czerwcu. Zatem pozostaje czekać nam na kolejne informacje.

Reklama

Zobacz także: Rodzice dyskutują o szczepieniach

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama