Szczepienia 2017: wiemy, czym. Nie wiemy – kiedy!
Wciąż nie ma aktualnego kalendarza szczepień na 2017 r., w którym ma się znaleźć obowiązkowa i bezpłatna szczepionka przeciw pneumokokom. Już wiadomo, jaką szczepionkę dostaną dzieci i ile dawek. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy dzieci będą szczepione.
10 lat trwały starania Pediatrycznego Zespołu ds Szczepień Ochronnych o wprowadzenie szczepionki przeciw pneumokokom do obowiązkowego, czyli bezpłatnego kalendarza szczepień. Od 2017 roku szczepionka przeciw pneumokokom znajdzie się w obowiązkowym kalendarzu.
Co o niej wiemy?
Które dzieci dostaną bezpłatną szczepionkę?
Bezpłatną szczepionkę dostaną: wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 roku. Szczepionki nie dostaną więc dzieci urodzone w 2016 roku (również te, które bedą w 2017 kontynuować to szczepienie)
Która szczepionka będzie bezpłatna?
Są 2 preparaty przeciw pneumokokom: 10-walentna i 13-walentna.
Czytaj więcej: o różnicach między preparatami przeciw pneumokokom.
Dzieci dostaną: szczepionkę 10-walentną przeciw pneumokokom, która chroni przed 10 serotypom pneumokoków.
W którym tygodniu dziecko będzie szczepione?
Tego na razie nie wiadomo (wciąż nie ma ogłoszonego aktualnego kalendarza szczepień). Wiadomo, że pierwszą dawkę szczepionki dziecko dostanie po 6. tygodniu życia.
Ile razy dziecko będzie szczepione?
Dzieci dostaną 3 dawki szczepionki przeciw pneumokokom.
Do tej pory, jeśli rodzice sami decydowali się na szczepienie, a pierwszą dawkę podawano ok. 6. tygodnia życia, zalecane były 4 dawki szczepionki: 3 pierwsze dawki w odstępie 6 tygodni, a czwartą (uodparniającą) 6 miesięcy później.
Ze względu na to, że zaszczepione mają być wszystkie dzieci, ma wystarczyć podanie 3 dawek szczepionki przeciw pneumokokom (2 podstawowe w odstępie 6 tygodni) i 1 uodparniającą (po pół roku).
Czytaj też: Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom to sukces, ale...