Polki to młode czy stare mamy?
Z polskimi mamami nie jest aż tak źle, jak co niektórzy wieszczą. Zobacz, ile lat ma statystyczna Polka, kiedy po raz pierwszy rodzi dziecko.
Oczywiście daleko nam do czasów naszych babć, kiedy rodziło się dzieci w okolicach 20 roku życia. Ale jest lepiej niż było. Badanie Eurostatu pokazuje także, że poprawiły się notowania Polski, jeżeli chodzi o liczbę urodzeń.
Zobacz także
Kiedy rodzi statystyczna Polka?
Badanie Eurostatu (Europejski Urząd Statystyczny) pokazuje, że Polki rodzą pierwsze dziecko średnio w wieku 27, 2 lat. To całkiem niezły wynik, jeżeli spojrzy się na poprzednie lata. W Polsce od lat utrzymuje się tendencja do przekładania macierzyństwa na coraz później. W 2008 roku średnia wynosiła 28,2 lat, w 2015 roku było to już 29,5 lat.
Pierwsze dziecko przed trzydziestką
Według danych Eurostatu średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko w Unii Europejskiej wynosi 29,1 lat. Najwyższy jest we Włoszech, gdzie decyduje się na potomka w wieku 31,1 lat, a najniższy w Bułgarii - 26,1 lat. Badanie potwierdza, że w całej Europie stopniowo przesuwa się na coraz później decyzję o macierzyństwie. Średni wiek kobiet w UE po urodzeniu pierwszego dziecka wzrastał z 28,7 lat w 2013 roku do 29,1 lat w 2017 roku. Podobna sytuacja miała miejsce we wszystkich państwach członkowskich.
Rodzimy więcej, ale mniej niż Europejki
W Polsce rośnie współczynnik dzietności, ale nadal jest na poziomie niższym od średniej dla Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu wynosi on 1,4 i wzrósł w stosunku do poprzednich lat. W 2016 roku w Polsce urodziło się 382 tys. dzieci i był ich więcej o 13 tys. w stosunku do roku poprzedniego. W 2017 roku urodziło się ok. 403 tys. dzieci, tj. o kolejne 20 tys. więcej.
Współczynnik dzietności służy do określania liczby dzieci, urodzonych przez jedną kobietę w wieku rozrodczym. Oznacza to, że na statystyczną Polkę przypada nieco ponad jedno dziecko. Przyjmuje się, że jeżeli wskaźnik wynosi pomiędzy 2,10 a 2,15 to jest to jest wartość zapewniająca prostą zastępowalność pokoleń.
Najwięcej rodzą Francuzki
Jednak żadne państwo w Unii Europejskiej nie osiągnęło takiego poziomu. 1,9 to najwyższy współczynnik dzietności uzyskany w Europie i należy do Francji. Tuż za nią są Szwecja i Irlandia. Najmniej dzieci rodzi się na Malcie (1,26), w Hiszpanii, Włoszech i na Cyprze.
Badanie Eurostatu potwierdza od lat alarmująca sytuację demograficzną na świecie - rodzi się za mało dzieci i kobiety na zbyt późno przekładają decyzję o macierzyństwie. Czy słusznie?
Źródło: bankier.pl