Brytyjskie czasopismo medyczne Lancet opublikowało opis 191 przypadków chorych na koronawirusa. 137 osób wyzdrowiało, a 54 zmarło. Pacjenci byli w wieku od 18 do 87 lat. Średni wiek ofiar to 69 lat. Jak się okazało to, czy chorzy palili papierosy, czy nie, nie miało wpływu na rozwój choroby.

Reklama

COVID19. Najczęstsze objawy

Wysoka gorączka i kaszel są najczęstszymi objawami koronawirusa. Jak poinformowano w publikacji, w 50 proc. przypadków kaszel utrzymywał się u pacjentów nawet po opuszczeniu szpitala. Pacjenci, którzy zostali poddani badaniom, dzielili się na tych, którzy cierpią na inne choroby przewlekłe (nadciśnienie oraz cukrzyca) oraz na pacjentów zdrowych. Śmiertelność była wyższa u osób zmagających się z chorobami przewlekłymi, które prowadziły do poważnych powikłań.

COVID2019 jest także śmiertelnie niebezpieczny dla pacjentów chorujących na sepsę. Warto wiedzieć, że COVID-19 może ją wywoływać, ponieważ w płucach pojawia się agresywna reakcja zapalna, którą trudno zatrzymać. Jak można przeczytać w badaniach, aż 98 proc. osób, które zmarły, miały niewydolność oddechową.

COVID-19. Najczęstsze powikłania

Najczęstszymi powikłaniami zarażenia koronawirusem były:

  • sepsa,
  • niewydolność oddechowa,
  • ARDS (zespół ostrej niewydolności oddechowej),
  • niewydolność serca,
  • zaburzenia krzepnięcia
  • ostre uszkodzenie serca.

Zaobserwowano, że koronawirus może utrzymywać się w organizmie osób wyleczonych przez ponad 30 dni. Tacy ludzie nie mają już objawów wirusa, ale mogą zarażać inne osoby.
Z tego powodu, muszą poddawać się badaniom zarówno przed opuszczeniem szpitala, jak i po opuszczeniu go.

Zobacz także

źródło: gazeta.pl
Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama