Demografowie i politycy załamują ręce - w Polsce rodzi się za mało dzieci, a przyszłe emerytury będą skrajnie niskie.

Reklama

Czy oprócz czynników ekonomicznych na niż demograficzny może wpływać także przyjazność Polaków wobec kobiet w ciąży i z małymi dziećmi?

Jak wynika z badania Polskiego Programu Jakość Obsługi - jakoscobslugi.pl, mamy w tym zakresie jeszcze wiele do poprawienia.

W raporcie „Matka Polka Niedoceniona” znalazło się wiele zaskakujących i ciekawych wniosków m.in., że:

  • Mężczyźni są bardziej tolerancyjni od kobiet względem ciężarnych i mam z małymi dziećmi
  • Na największe przywileje można liczyć na wschodzie kraju
  • Polacy uważają, że kobiety w ciąży i z małym dzieckiem powinny mieć zakaz kupowania alkoholu i papierosów
  • Polacy opowiadają się w większym stopniu za przywilejami dla ciężarnych, niż matek z małymi dziećmi
  • W polskich sklepach zdecydowanie brakuje udogodnień dla kobiet w ciąży z rodzin z dziećmi

Jesteśmy za, ale przeciw kobietom w ciąży

Zasadniczym problemem w Polsce jest kwestia pierwszeństwa obsługi kobiet w ciąży lub z małym dzieckiem. Jak wynika z badania, zdaniem 8 na 10 Polaków, kobiety w widocznej ciąży powinny być obsługiwane poza kolejnością we wszystkich miejscach publicznych: sklepach, urzędach i placówkach służby zdrowia.

Zobacz także

Równocześnie 4 na 10 respondentów w ostatnim roku było świadkiem negatywnej reakcji na prośbę kobiety o pierwszeństwo. Wśród tych osób aż 82,5% zaobserwowało negatywną reakcję innych klientów: niemiłe spojrzenia, złośliwe uwagi, a w co drugim przypadku (47%) nie wyrazili oni zgody na przepuszczenie kobiety bez kolejki. Jak się okazuje, najczęściej takie zachowania są charakterystyczne dla starszych kobiet oraz bardzo młodych, bezdzietnych osób.

Zobacz też: Macierzyństwo bez lukru

11,3% ankietowanych spotkało się z niemiłą reakcją kasjera i wręcz odmową obsługi poza kolejnością.

Niemal 9 na 10 respondentów opowiedziało się za przywilejami dla kobiet z widoczną ciążą w urzędach i na poczcie, choć w 2004 roku zostało zniesione prawo, nakazujące obsługę ciężarnych poza kolejką w tych miejscach.

Jednocześnie tylko 1 na 10 ankietowanych zauważył w urzędach i na poczcie przejawy życzliwości ze strony personelu bądź innych klientów.

Jak pokazują wyniki badania, największymi przeciwnikami przywilejów dla kobiet ciężarnych i matek z małymi dziećmi są kobiety w wieku +60 lat.

Najbardziej przyjazny Polak to mężczyzna z wyższym wykształceniem, mający powyżej 50 lat, mieszkający na wsi lub w dużym mieście.

Papierosy, alkohol w ciąży - dlaczego nie?

Z badania Polskiego Programu Jakość Obsługi wynika, że nie dość restrykcyjnie podchodzimy do kwestii kupowania papierosów i alkoholu przez kobiety w ciąży lub z małymi dziećmi.

Zobacz też: Czego nie można robić w ciąży - fakty kontra mity

Zalewie co 3. Polak opowiadał się za wprowadzeniem ograniczeń w zakresie kupowania alkoholu i papierosów przez kobiety w widocznej ciąży i tylko co 5 badany chciał takich ograniczeń także w stosunku do kobiet z małymi dziećmi. Takie liberalne podejście zaskakuje w kontekście ostatnich, szokujących wydarzeń - kobieta w zaawansowanej ciąży, mając 5 promili alkoholu we krwi zasłabła przy stoisku monopolowym i chwilę później urodziła synka, który miał tylko pół promila mniej.

[CMS_PAGE_BREAK]

Bycie matką się opłaca, ale tylko do porodu

Zdecydowana większość Polaków opowiada się za przywilejami dla kobiet ciężarnych. Niestety - choć urodzenie dziecka dla większości kobiet jest radosnym momentem w życiu, to jednak respondenci najchętniej pozbawiliby ich większości udogodnień, które miały będąc w ciąży.
Zakupy z małymi dziećmi nie zawsze należą do przyjemności. Jak uważają rodzice, pociechy są czasem nieprzewidywalne, potrafią na środku sklepu zrobić awanturę, rozpłakać się, zachowywać niegrzecznie. Nie każdy rozumie, że dzieci szybko się nudzą lub są zmęczone. 7 na 10 ankietowanych było świadkiem takiej sytuacji w ostatnich 12 miesiącach.

Aż w 6 przypadkach na 10 inni klienci/personel zareagowali negatywnie, a tylko w 1 na 10 – pozytywnie. Komentarze w stylu "bierze się za robienie dzieci a nie ma pojęcia o ich wychowaniu", niemiłe spojrzenia innych klientów - to najczęstsza forma reakcji na kłopotliwe zachowanie niesfornego dziecka. Co 4 respondent zaobserwował sytuację, w której pracownik w złośliwy sposób zwrócił uwagę rodzicom.

Czy ustępowano Ci miejsca w autobusie? - czytaj i pisz na forum babyonline.pl

Brakuje udogodnień dla młodych mam

Respondenci w badaniu wskazali te udogodnienia, których zdecydowanie brakuje w polskich sklepach. Jak się okazuje, są to miejsca do karmienia i przewinięcia dziecka (67,9%), miejsca do zabawy dla dzieci (65%) i kasy pierwszeństwa (64%). Zaledwie 1% ankietowanych uznało, że nie brakuje żadnych udogodnień w polskich sklepach.

Zdarza się, że brak tych udogodnień stara się rekompensować personel: 8 na 10 respondentów spotkało się z pozytywnym zachowaniem pracowników obsługi względem kobiety w ciąży lub z małym dzieckiem w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na co mogą liczyć kobiety? Najczęściej (53,2%) na większą uprzejmość i życzliwość personelu oraz proaktywne działania pracowników względem dzieci (44,5%) jak np. wręczenie zabawki, kredek i kartki, bądź wskazanie miejsca do zabawy. 33,7% ankietowanych było świadkiem inicjatywy pracownika w zakresie obsługi kobiety poza kolejnością, 30% - pomocy na sali sprzedaży, a 28% - pomocy w pakowaniu zakupów.

Wyjątkowe traktowanie kobiet w ciąży lub z małym dzieckiem najczęściej można zauważyć w super- i hipermarketach, aptekach oraz małych sklepach osiedlowych. Najmniej przyjazne okazały się stacje paliw, urzędy oraz poczta.

Zobacz też: Jak wygląda mama na urlopie wychowawczym

Gdzie najlepiej traktuje się ciężarne i mamy?

Jak wynika z badania Polskiego Programu Jakość Obsługi, najwyższym wskaźnikiem przyjazności wobec kobiet w ciąży i z małymi dziećmi mogą poszczycić się województwa wschodnie: lubelskie, podkarpackie i podlaskie, a najgorzej jest w woj. pomorskim.

Niemal wszyscy Polacy (98,2%) uważają, że kobietom ciężarnym powinno być ustępowanie miejsce siedzące w środkach komunikacji publicznej.

Większość uważa także, że kobiety powinny także korzystać z przywileju pierwszeństwa w obsłudze. Te wyniki mogą być dla niektórych zaskakujące, ponieważ częściej można spotkać się z brakiem respektowania tych przywilejów niż dowodami sympatii i życzliwości.

Co ciekawe, w opinii 40% respondentów ciężarnym powinny przysługiwać specjalne miejsca parkingowe w mieście (takie, jak przysługują osobom niepełnosprawnym), a 34% uważa, że także kobietom z małymi dziećmi.

Pełny raport z badania dostępny jest na stronie www.jakoscobslugi.pl.

Reklama

Badanie przeprowadzone w maju 2013 roku na próbie 1.830 respondentów przez Polski Program Jakość Obsługi www.jakoscobslugi.pl

Reklama
Reklama
Reklama