Bez wątpienia każdy rodzic dba o dziecko i robi to najlepiej, jak potrafi. Okazuje się, że chęci to czasem za mało. Badacze z University of Michigan postanowili sprawdzić, czy metody, jakimi rodzice próbują zapobiegać przeziębieniom, są skuteczne. Niestety okazuje się, że większość z nas robi to źle!

Reklama

Skuteczne od pokoleń?

Wielu rodziców dbając o zdrowie dzieci, powtarza prawidła usłyszane w swoim domu, często nie zastanawiając się, czy są one prawidłowe i skuteczne. Aż 70 proc. rodziców jest zdania, że porady zdrowotne przekazywane z pokolenia na pokolenie, pozwalają skutecznie dbać o zdrowie. Np. 52 proc. przebadanych uważa, że wychodzenie na dwór z mokrą głową może zakończyć się przeziębieniem, dlatego należy tego unikać. Natomiast połowa osób uważa, że przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu pozwala uniknąć zachorowania i szybciej wyzdrowieć, tymczasem zaledwie 23 proc. stosuje wietrzenie i częste wychodzenie na dwór. Wiele tych babcinych porad najpewniej sama słyszałaś lub nawet powtarzałaś je własnemu dziecku. „Mądrości” przekazywane z pokolenia na pokolenie często nie mają żadnego uzasadnienia w nauce. Przeziębienie rozprzestrzenia się najczęściej drogą kropelkową podczas bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z zakażonym i to właśnie na unikaniu wirusów powinniśmy się skupić, dbając o zdrowie naszych dzieci.

Skuteczne, bo z reklamy?

W profilaktyce przeziębień kierujemy się także reklamami. Okazuje się, że ponad połowa rodziców (51 proc.) podaje dzieciom witaminy i suplementy w nadziei, że dziecko się nie rozchoruje. Ankietowani wskazali głównie: witaminę C, cynk lub Echinaceę (zioło). - Wielu rodziców wciąż podaje swoim dzieciom suplementy i witaminy, których skuteczność nie została udowodniona i które nie są objęte regulacjami Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Te produkty są intensywnie reklamowane, ale żadne niezależne badania nie wykazały ich skuteczności w zapobieganiu przeziębieniom. - tłumaczy doktor Gary Freed, współautor badań. Specjalista zaleca, by patrzeć bardziej sceptycznie na reklamy i nie wierzyć wszystkim marketingowym przekazom.

Badania wykazały też, że dziecko w wieku szkolnym przeziębia się średnio 3 do 6 razy w ciągu roku, a niektóre z przeziębień trwają nawet dwa tygodnie. Zdaniem naukowców, zamiast ufać temu, co teoretycznie działa, rodzice powinni skupić na efektywnych metodach. Jednym ze sposobów, który jest stosowany przez rodziców i ma udowodnione działanie, jest po prostu dbanie o higienę. Zdaniem specjalistów dokładne mycie rąk, pilnowanie, by dziecko nie wkładało palców i zabawek do buzi, naprawdę działa. Niezwykle ważne jest także niedzielenie się jedzeniem i piciem z chorą osobą, zasłanianie twarzy podczas kichania i kaszlu, a także czyszczenie zabawek po chorobie.

Źródło: Newsweek.com

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama