Oryginalne czy dziwne? Kreatywność tych rodziców nie zna granic!
Od kilku lat panuje moda na tradycyjne polskie imiona, mimo to nie brakuje rodziców, którzy wręcz eksperymentują na własnych pociechach, nadając niezwykle dziwne imiona. Jakie pomysły mieli rodzice w 2017 roku? Wiele wyborów zaskakuje!
Na szczycie listy najpopularniejszych imion nadal królują Julki, Zuzie i Maje, a także Antki, Jakuby i Janki. Mimo to nie brakuje rodziców, którzy wręcz eksperymentują na własnych pociechach, nadając niezwykle dziwne imiona. W wielu przypadkach nie można wręcz mówić o oryginalności, ale raczej o robieniu krzywdy dziecku. Choć polskie prawo ma pewne ograniczenia, to w ostatnim roku kreatywność rodziców i tak zaskoczyła. Na podstawie danych udostępnionych przez urzędników powstała cała lista imiennych osobliwości.
Wyjątkowe imię dla dziecka
Choć mogłoby się wydawać, że fascynację anglojęzycznymi imionami (i to w spolszczonej wersji) mamy już za sobą, to nadal nie brakuje rodziców, którzy nadają imię Jessica (117). Co więcej, w mijającym roku Dżesik urodziło się, co najmniej 11, a Jessik - 5! Imię Helen (7) i Adelajda (5), także można uznać za dość popularne, ale to wciąż nie koniec nietypowych imion polskich dzieci. Nie brakuje inspiracji włoskich czy francuskich: Marietta (16), Amelie (12), Vivienne (11), Sofie (5). Są także inspiracje z mitologii: 8 dziewczynek nazwano Ariadna, zarejestrowano też 7 Ismen i 5 Olympii. Wśród najmłodszych polek jest także 5 o imieniu… Zara i 6 - Chanel.
Wśród chłopców nadal popularnością cieszy się spolszczone imię Brajan 64 przypadki (choć można nadać imię Brian), podobnie jest z Kewinem (34 przypadki). Na liście oryginalnych wyborów znalazł się również: Rayan (19), Frank (19), Angelo (10), Diego (9), Louis (8), Alessandro (7) i Ragnar (7).
Oryginalnie czy śmiesznie?
To, że rodzice chcą, by ich dziecko się wyróżniało nie dziwi, jednak pewne pomysły dosłownie zwalają z nóg. Podczas rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, kierownik placówki może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia. Zazwyczaj chodzi o imiona, które mają charakter nieprzyzwoity, ośmieszający lub forma imienia nie wskazuje na płeć dziecka. Niekiedy jednak fantazja rodziców wygrywa.
W tym roku w Zawierciu na świat przyszedł choćby małym Jeronimo Martin. Rodzice otwarcie przyznali, że to na cześć portugalskiego właściciela sieci supermarketów. Natomiast we wrześniu w Babicach urodził się chłopiec, którego nazwano… Kendal Pcyman Karatas. O ile imię Kendal to imię anglojęzyczne typu unisex - nadawane zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom, czasem pisane przez podwójne ll jak np. Kendall Jenner, to Pcyman... już nie udało nam się nigdzie odnaleźć. Miało być oryginalnie? Niestety zarówno jeden, jak i drugi maluszek stał już się pośmiewiskiem dla co najmniej połowy Polaków, a zapewne rodzicom raczej o taki efekt nie chodziło.
Jakie jeszcze nietypowe imiona nadawano w 2017 roku? Co najmniej dwoje dzieci urodzonych w 2017 roku ma na imię: Albina, Ksymena, Sumire, Escada, Zeynep, Cataleya, Bibianna, Fabiola, Rut, Celestyna, Lukrecja, Abigail, Florentyna, Gokturk, Matvii, Duszan, Kiril, Timo, Livio, Artemiusz, Barnaba, Nestor, Selim, Gaspar. Czy takie imiona ułatwią życie tym maluchom w przyszłości? To się okaże za parę lat.
Źródło: naszemiasto.pl, onet.pl
A wy, co sądzicie o takich imionach? Napiszcie w komentarzach.
Zobacz także:
- Jak wybrać imię dla dziecka? - test
- Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]
- 5 rad jak wybrać imię dla dziecka