Reklama

Szczepionka przeciwko HPV, czyli przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego funkcjonuje na rynku od 2006 roku. Co jakiś czas pojawiają się głosy na temat tego, czy jest ona bezpieczna, dlatego publikujemy dla was wyniki aktualnego raportu Światowego Komitetu Doradczego ds. Bezpieczeństwa Szczepień (Global Advisory Committee on Vaccine Safety – GACVS). Wyniki są jednoznaczne.

Reklama

Co wynika z raportu GACVS na temat bezpieczeństwa szczepionki przeciwko HPV?

Aby stwierdzić, czy szczepionka może być uznana za bezpieczną, należy zbadać, ile zgłaszanych jest niepożądanych reakcji poszczepiennych po jej podaniu. W momencie wprowadzania szczepionki przeciwko HPV na rynek mówiło się o tym, że może ona powodować reakcje anafilaktyczne, czyli zagrażające zdrowiu reakcje nadwrażliwości organizmu na składniki szczepionki.

Okazuje się, że na milion dawek reakcji anafilaktycznych było jedynie 1,7. To oznacza, że niecałe dwie osoby na milion zostały dotknięte taką reakcją. Ryzyko jej wystąpienia jest zatem bliskie zeru. Wśród niepożądanych odczynów poszczepiennych stwierdzano też omdlenia u nastolatków jako wyraz lęku i stresu związanego iniekcją. Szczepionkę przeciwko wirusom brodawczaka można uznać za całkowicie bezpieczną.

Ryzyko wystąpienia zespołu Guillain-Barré (GBS) po szczepionce przeciwko HPV

W kilku krajach, takich jak Dania, Szwecja, Francja, pojawiały się przypadki wystąpienia zespołu GBS po szczepionce przeciwko HPV. Jednak szerokie badania epidemiologiczne prowadzone w Wielkiej Brytanii oraz USA zdecydowanie wykluczyły ryzyko wystąpienia zespołu GBS po zastosowaniu szczepionki.

Zobacz też: Zaszczepić dziewczynkę przeciw HPV?

Reklama

Źródło: Rynekzdrowia.pl

Reklama
Reklama
Reklama