Reklama

Pierwszy bank mleka w Polsce powstał w 2012 r. w Warszawie, dzięki działalności fundacji Bank Mleka Kobiecego. W tej chwili istnieje 6 placówek, z których mogą skorzystać młode mamy i ich dzieci. Żywienie wcześniaków i noworodków finansowane przez NFZ jest wtedy, kiedy dzieci z jakichś powodów nie mogą otrzymać mleka od swojej mamy. Mleko uzyskane od innych mam poddawane jest badaniom laboratoryjnym oraz pasteryzacji. Zanim kobieta odda swoje mleko wypełnia ankietę i pytana jest o prowadzony tryb życia.

Reklama

W najbliższym czasie ma powstać kolejnych pięć regionalnych banków.

Dlaczego mleko kobiece jest najzdrowsze?

Badania naukowe wskazują na dobroczynne działanie karmienia nie tylko dla dzieci. Zmniejsza bowiem ryzyko zachorowania na raka sutka, raka jajników, osteoporozę i anemię. Wpływ mleka kobiecego na rozwój dzieci jest nie do przecenienia. Ma ono wpływ na całe życie. Chroni przed cukrzycą, astmą, infekcjami, czy nowotworami. Niewiele mam wie, że podczas karmienia dziecko ćwiczy również mięśnie jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy.

Reklama

Wsparcie ze strony rządu

W ubiegłym roku NFZ podjęło decyzję o podwyżkach w refundacji dla szpitali, które prowadzą banki mleka. Placówki są w ten sposób premiowane. W najbliższych latach Ministerstwo Zdrowia będzie kładło także nacisk na popularyzację zalet karmienia piersią, między innymi poprzez tworzenie lokalnych grup wsparcia dla karmiących.

Źródło: nfz.gov.pl, medexpress.pl

Reklama
Reklama
Reklama